Poszukiwana rodzina Sybiraka

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Poszukiwana rodzina Sybiraka

Harcerze zwrócili się do nas z prośbą o rozpowszechnienie informacji. Może ktoś szuka swoich przodków. "[Poszukiwana Rodzina Sybiraka] Czuwaj! Obecnie z grupą Instruktorów Harcerskich realizujemy w Zambii projekt Harcerska Afryka mający na celu dbanie o polskie miejsca pamięci w Afryce związane z polskimi uchodźcami, którzy w latach 1942-1952 trafili do Afryki z armią gen. Andersa. Dzisiaj w miejscowości Chipata (dawniej Fort Jameson) odnaleźliśmy pierwsze polskie ślady. Jednym z nich jest nagrobek, na którym widnieje nazwisko pana Walentego Kulpy z Gniewczyny powiat Przeworsk"- napisali w wiadomości do nas.


– Pomyśleliśmy, że warto udostępnić tę informację! Kto wie, może jakaś rodzina znajdzie w ten sposób swojego przodka! Pierwsze polskie ślady w Chipacie – Fort Jameson – odnalezione‼ Po godzinach poszukiwań, przy osobistym zaangażowaniu burmistrza miasta udało nam się odnaleźć teren dawnego polskiego osiedla z placem apelowym oraz 1 polski grób na cmentarzu Kapata! 


Miejsce spoczynku Walentego Kulpy z Gniewczyna pow. Przeworsk zostało zinwentaryzowane, a następnie odmalowane prze Wolontariuszy Harcerskiej Afryki! W ten symboliczny sposób przywracamy dziś pamięć o Polakach, których droga związała się z Fort Jameson! 


To już ostatnie Polskie Miejsce Pamięci na trasie Harcerskiej Afryki 2020. I choć na podsumowanie przyjdzie jeszcze czas już teraz możemy ogłosić wielki SUKCES kolejnej edycji projektu!


To jeszcze NIE KONIEC! W Afryce będziemy jeszcze kilka dni, więc zostańcie z nami, czuwajcie i oczekujcie kolejnych relacji z naszej ekspedycji!-informują harcerze


TMP


Fot.Materiały nadesłane

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow