Płoną lasy i suche trawy

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Płoną lasy i suche trawy

Pomimo wielu komunikatów i próśb, aby nie wypalać suchych traw, zarówno na terenie kraju jak i powiatu przeworskiego w okresie wiosennym znacząco wzrasta liczba pożarów spowodowanych tym nierozważnym procederem. Wypalanie nieużytków powoduje zagrożenie dla zwierząt, roślinności, lasów a często również dla ludzi, kiedy to pożar wymyka się spod kontroli i kieruje się w kierunku domostw.

W tym roku, na terenie powiatu przeworskiego, doszło do 26 pożarów suchej trawy oraz do 2 pożarów lasów. Strażacy z Przeworska uczestniczyli również w akcji gaszenia pożaru lasu koło Stalowej Woli gdzie nocą za pomocą dronów z kamerami termowizyjnymi pomagali na bieżąco śledzić kierunek rozprzestrzeniania się ognia.

Wypalanie traw, poza tym że to niechlubna praktyka, jest również prawnie zakazane. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu.

Zakaz wypalania traw jest również jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie jest konieczne między innymi w ramach systemu dopłat bezpośrednich i stanowi jedną z tzw. zasad wzajemnej zgodności – katalogu wymogów i ograniczeń, jakim podlegają rolnicy korzystający z tych dopłat. Za wypalanie traw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolników karę finansową w postaci zmniejszenia (od 5 do 25%), a w skrajnych przypadkach nawet odebrania wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

http://przeworsk.info/

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow