Pielęgniarki i Położne z Przeworska przeszły w pokojowym marszu 

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Pielęgniarki i Położne z Przeworska przeszły w pokojowym marszu 

Na poniedziałek, 7 czerwca, zaplanowano dwugodzinny strajk ostrzegawczy Pielęgniarek. Tego dnia przed wszystkimi szpitalami w kraju, odbyły się zorganizowane pikiety, lub wspierające marsze pokoju, jak w Przeworsku. Jeśli pielęgniarki nie porozumieją się z rządem, może zapaść decyzja o strajku z poparciem wszystkich związków, należących do Forum Związku Zawodowych. – Nie walczymy o żadne nowe pieniądze – podkreślają pielęgniarki. – Chodzi nam o to, by nie zabrano nam tego, co już mamy.

W ogólnopolskiej akcji ostrzegawczej Pielęgniarek i Położnych wzięły udział Panie z przeworskiego szpitala, bez których żadna placówka medyczna nie jest w stanie funkcjonować chociażby jednego dnia. Pielęgniarki same informowały, że to przemarsz pokojowy, by ich dostrzec i usłyszeć. Taki właśnie manifest przeszedł w Przeworsku.  -Dnia 07.06.2021 w mieście Przeworsk odbyło się zgromadzenie Pielęgniarek i Położnych, celem którego było solidaryzowanie się z Pielęgniarkami i Położnymi w całej Polsce. Organizatorami zgromadzenia był Zarząd Przyzakładowy OZZPiP w Przeworsku. W całym kraju grupa zawodowa Pielęgniarek i Położnych gromadziła się by wyrazić swoje niezadowolenie z proponowanej przez Ministra Zdrowia ustawy, dotyczącej wynagrodzeń Pracowników Ochrony Zdrowia, która dnia 1.07.2021 ma być ustawą obowiązującą. Jest ona krzywdząca i dyskryminująca dla Pielęgniarek i Położnych, nie zgadzamy się z proponowanym  podziałem pracowników oraz współczynników pracy, które nie uwzględniają czynników tak istotnych przy wykonywaniu zawodu jak odpowiedzialność, doświadczenie i wiedza – informowały przeworskie Pielęgniarki i Położne. 


Pielęgniarki i Położne  w całym kraju domagają się:
1. Podniesienia wartości współczynników pracy.
2. Wykreślenia z ustawy "wymagane" na danym stanowisku.
3. Wprowadzenia zabezpieczeń ustawowych w zakresie finansowania wzrostów wynagrodzeń dla Pracodawców.
4. Uznania Pielęgniarkom i Położnym każdego innego wykształcenia wyższego mającego zastosowanie w ochronie zdrowia (tj. zdrowie publiczne, promocja zdrowia)


Oczekujemy dobrej ustawy a nie kolejnej prowizorki.


Obecnie średnia wieku Pielęgniarki wynosi 53 lata, braki kadrowe, oraz niskie wynagrodzenia powodują prace ponad ludzkie siły na kilku etatach.  


Oczekujemy godnego wynagradzania za wiedzę (bardzo długi okres kształcenia i obowiązek ciągłego dokształcania się), doświadczenie zawodowe, odpowiedzialność, decyzyjność, warunki środowiska pracy, ilość i jakość pracy. 

Manifestacja spotkała się z dużym odzewem społecznym popierającym Pielęgniarki i Położne, który wyszły na ulice. Nie będziemy mieć dobrego systemu Ochrony Zdrowia, bez dobrze wynagradzanych Pielęgniarek i Położnych, których praca niestety ciągle jest dyskredytowana, a bez nich żadna placówka medyczna nie może istnieć. Nawet najlepsi lekarze sami nie poradzą sobie na oddziałach. #WSPIERAMPIELĘGNIARKIIPOŁOŻNE #MUREMZASIOSTRAMI. każdy z nas prędzej czy później będzie pacjentem. Musimy walczyć o to, by Personel Medyczny był doceniony i dobrze wynagradzany.


TMP


Fot. Archiwum Prywatne 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow