Las Woda i Blues – XVI Ogólnopolski Festiwal Bluesowy 2024
25 kwietnia, 2024Badanie Osteoporozy w Przeworsku – zbadaj swoje kości!
30 października, 2023Dwa zdarzenia w poniedziałek
15 października, 2024Spotkanie profilaktyczne z młodzieżą
15 października, 2024Udany debiut FENIKS HERON PRZEWORSK
14 października, 2024UDANY POCZĄTEK SEZONU KARIM TEAM PRZEWORSK!
14 października, 202441-latek uprawiał konopie indyjskie „na własny użytek”
14 października, 2024Udany weekend drużyn Orła Przeworsk
14 października, 2024TARGI PRACY
11 października, 2024Miasto nie przejmie Muzeum. Stanowisko burmistrza Przeworska
Miasto nie przejmie Muzeum. Stanowisko burmistrza Przeworska
Pat w rozmowach dotyczących przeworskiego muzeum. Starosta nie dogadał się z Burmistrzem. Co to oznacza dla mieszkańców? Swoje stanowisko prezentował Starosta przeworski Bogusław Urban, teraz prezentujemy stanowisko Burmistrza Przeworska – Leszka Kisiela.
Tak Starosta tłumaczył pat w rozmowach:
http://mojprzeworsk.pl/2019/11/stanowisko-starosty-sprawie-przekazania-muzeum-gminie-miejskiej/
Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel w ten sposób uzasadnia krach negocjacji:
Z uwagi na niezadowalający stan Zespołu Pałacowo-Parkowego oraz obiektów z nim związanych już w poprzedniej kadencji rozpocząłem rozmowy na temat możliwości przejęcia od Powiatu Przeworskiego Muzeum przez miasto Przeworsk, z myślą o rewitalizacji tego terenu, przywrócenia mu świetności i udostępnienia mieszkańcom. Ponowiłem rozmowy z nowymi władzami powiatu i od początku roku prowadziliśmy trudne negocjacje co do warunków przejęcia muzeum. Moim warunkiem było wsparcie finansowe przez powiat prowadzenia muzeum przez pierwsze lata po jego przejęciu, co udało się wynegocjować w wysokości 3,6 mln złotych w kolejnych 6 latach. Oczywistym było dla mnie i jest, że przejęcie ma obejmować wszystkie składniki majątku i nieruchomości będących obecnie we władaniu Muzeum, zarówno należące jako własność do Muzeum, jak i te wykorzystywane w umowie użyczenia przez Muzeum, a użyczone przez Powiat Przeworski.
Trzy tygodnie temu w trakcie przygotowywania umowy o przekazanie muzeum otrzymałem informację, że dwie działki, którymi obecnie zarządza Muzeum i na nich gospodaruje, nie będą przekazane na rzecz miasta. Działki te historycznie i gospodarczo związane były z rodziną Lubomirskich, a w latach powojennych z ogrodami miejskimi. Wskazane nieruchomości zabudowane są m.in. pozostałościami obiektów szklarni Lubomirskich i domkiem ogrodnika, w którym po Powstaniu Styczniowym z 1863 r. Lubomirscy utworzyli szpitalik dla powstańców. Obiekty te wpisane są do rejestru zabytków i stanowią nierozerwalną część z parkiem i Muzeum. Trudno byłoby zakładać, że miasto będzie ubiegało się o przejęcie Muzeum bez tych nieruchomości. Było to od początku oczywiste zarówno dla mnie jako burmistrza, jak i dla radnych miejskich. Byłoby to nieracjonalne z punktu widzenia zarządzania i gospodarowania jednostką i całym zespołem.
Po potwierdzeniu ww. informacji przez Pana Starostę zmuszony byłem wycofać projekt uchwały o przejęciu Muzeum i przekazać radnym miejskim informację o zaistniałych faktach, co uczyniłem na Komisjach Rady Miasta Przeworska, a następnie oficjalnie w trakcie sesji Rady Miasta.
Gdyby decyzja Starosty Przeworskiego została przekazana na początku rozmów byłoby rzeczą oczywistą, że nie przystąpiłbym do negocjacji warunków finansowych, inwentaryzacji w którą angażowałem pracowników magistratu i angażowania rad poszczególnych samorządów w celu podjęcia stosownych uchwał. Niezrozumiałą jest również dla mnie chęć pozostawienia dla działalności powiatu nieruchomości w centrum Zespołu Pałacowo-Parkowego Muzeum w Przeworsku. Być może władze powiatu mają przygotowany pomysł lub projekt dla tego terenu, ja jednak o tym nie zostałem poinformowany.Zespół Pałacowo-Parkowy Muzeum w Przeworsku poddany rewitalizacji przez miasto miał się stać centrum rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców miasta i okolic. Rewitalizacja oranżerii, domu koniuszego, odnowienie dolnego i górnego parku, utworzenie alejek spacerowych, oświetlenie górnego parku, modernizacja ogrodzenia, budowa toalet, rewitalizacja dużej i małej oficyny, adaptacja podziemi na nową muzealną trasę turystyczną, to tylko niektóre z działań planowanych do realizacji po przejęciu Muzeum przez miasto.
Oceniam, że prace rewitalizacji na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego mogłyby być wykonane z dofinansowaniem ze środków UE, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i do pozyskania tych środków w najbliższych latach chcieliśmy się przygotować.
Nasze zamierzenia planowane były do realizacji przez następnych 10 lat z uwagi na to, że ich koszt jest ogromny i szacowany na 12-15 mln złotych. Złożyłem już nawet na ten projekt fiszkę projektową do Funduszu Norweskiego, z którego będę zmuszony się wycofać.
Mam jednak nadzieję, że obecny właściciel samorządowej instytucji kultury Zespołu Pałacowo-Parkowego Muzeum w Przeworsku, jako organ ją tworzący, czyli Powiat Przeworski zrealizuje choć część tych zamierzeń.
dr Leszek Kisiel – Burmistrz Miasta Przeworska
Do sprawy wrócimy.
BO