Jadwiga Chruściel obchodzi swoje 92 urodziny 

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Jadwiga Chruściel obchodzi swoje 92 urodziny 

Portale upamiętniające „Powstanie Warszawskie” w 1944 roku wspominaja dzisiaj naszą krajankę Jadwigę Chruściel- Pani Jadwiga, łączniczka w powstaniu obchodzi dzisiaj (25/06/2020) swoje 92 urodziny! WSZYSTKIEGO NAJEPSZEGO! 

 

Na portalu BohaterOn czytamy – Dzisiaj 92 urodziny świętuje Jadwiga Chruściel ps. "Kozaczek", łączniczka Armii Krajowej, córka dowódcy Powstania Warszawskiego – generała Montera. Życzymy dużo, dużo zdrowia i pogody ducha!  "Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką, mimo że Jej ojciec był dowódcą całego zrywu w Warszawie. Na pewno mógł jej zapewnić bezpieczne warunki, na pewno mogła uniknąć walki. Jednak Ona wolała walczyć, bo tak została wychowana". 

Portal Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich o naszej krajance w dniu Jej urodzin pisze szerzej – 92. Urodziny świętuje dzisiaj Pani Jadwiga Chruściel  ps. "Kozaczek", łączniczka sztabu I Obwodu AK Śródmieście, córka komendanta Okręgu Warszawskiego AK i dowódcy Powstania Warszawskiego Antoniego Chruściela ps. "Monter". Po wojnie, po wyzwoleniu z obozów jenieckich wyjechała do Szkocji. Tu zapoznała się z harcerstwem. Po przeprowadzce do Londynu prowadziła drużynę wędrowniczek „Jantar”, a w 1951 objęła funkcję Hufcowej Hufca „Bałtyk”. W 1956 wyemigrowała do USA. W Stanach Zjednoczonych włączyła się do pracy harcerskiej prowadząc Hufiec Podhale w Nowym Jorku. W okresie 1969-1973 była dwukrotnie wybrana Komendantką Chorągwi. Opracowała i wydała szereg podręczników: „Co drużynowa zuchów powinna wiedzieć”, „Wędrowniczki”, „Jak prowadzić drużynę harcerek”, „Sprawności Harcerek”, „Tropicielka”.


Dużo zdrowia i  wszystkiego najlepszego! 


BO

 

Fotografie źródło: https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/jadwiga-chrusciel

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow