Od 21 sierpnia powiat przemyski i jarosławski wracają do tzw. „Żółtej strefy”

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Od 21 sierpnia powiat przemyski i jarosławski wracają do tzw. „Żółtej strefy”

19 powiatów zostanie objętych żółtą i czerwoną strefą – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Podało również listę powiatów, które znalazły się na liście ostrzegawczej. Obostrzenia będą obowiązywały od piątku 21 sierpnia. Na żółtą listę wrócił powiat jarosławski i przemyski. Co to oznacza?

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w czwartek listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref. W strefie czerwonej obowiązują dodatkowe, bardziej restrykcyjne obostrzenia, w żółtej – dodatkowe, ale nie tak ostre. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w strefie czerwonej będą powiaty z czterech województw: małopolskiego – Nowy Sącz, powiaty nowosądecki, nowotarski (do tej pory w strefie żółtej) łódzkiego – wieluński śląskiego – rybnicki, miasto Rybnik mazowieckiego – lipski (nowy na liście) Natomiast w strefie żółtej znalazły się powiaty z siedmiu województw: małopolskiego – tatrzański (do tej pory na liście ostrzegawczej) śląskiego: Ruda Śląska (do tej pory w strefie czerwonej), powiat pszczyński, miasto Żory wielkopolskiego – ostrzeszowski (do tej pory w strefie czerwonej) ostrowski (nowy na liście) łódzkiego – pajęczański, łowicki (oba nowe) podkarpackiego – przemyski, jarosławski (oba nowe) kujawsko-pomorskie – radziejowski (nowy) lubelskiego – miasto Biała Podlaska Listę stref czerwonych i żółtych opuściły: miasto Jastrzębie-Zdrój i powiat wodzisławski, powiaty cieszyński, raciborski, wieruszowski, limanowski, grajewski. Wiceminister Kraska podał również listę powiatów i miast, które znalazły się na liście ostrzegawczej. Są to: Kraków, Katowice, Koszalin oraz powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki. Wszystkie wymienione miasta i powiaty ziemskie do tej pory nie były na liście ostrzegawczej.


Obostrzenia w czerwonych strefach
W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 metrów kwadratowych, do 150 osób na zewnątrz.


W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencje nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – 1 osoba na 10 m kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.


Obostrzenia w żółtych strefach


W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit max. 1 osoba na 4 metry kwadratowe.


W kinach także jest limit 25 procent zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 metrów kwadratowych. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 procent widowni. 


TMP 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow