Czy od 1 stycznia w karetce na terenie powiatu nie będzie żadnego lekarza? 

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Czy od 1 stycznia w karetce na terenie powiatu nie będzie żadnego lekarza? 

W dobie pandemii, kiedy tak trudno o pomoc medyczną musimy przekazać jeszcze jedną złą informację. Od 1 stycznia 2021 w karetkach jeżdżących na terenie powiatu przeworskiego prawdopodobnie nie będzie lekarza. Starosta Powiatu zaznaczał, że nic o takiej sytuacji nie wie, podobną odpowiedź dostaliśmy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, gdzie podlega przeworska podstacja. Niestety służby wojewody rozwiewają wątpliwości, iż jest taki projekt, który nie został jeszcze zatwierdzony.


Niedawno zgłosił się do nas jeden z pracowników przeworskich Służb Medycznych, który przedstawił niepokojący problem. Zasygnalizował, że od 1 stycznia 2021 w przeworskich karetkach nie będzie lekarza. – Chciałbym, by Państwo poruszyli temat likwidacji karetki specjalistycznej w powiecie przeworskim od stycznia 2021 roku, która w dobie obecnej pandemii może niekorzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców. Sytuacja dla mnie jest tym bardziej kontrowersyjna, bo w okresie pandemii i słabej dostępności do lekarzy, którzy w większości bazują na teleporadach, lekarz w karetce nie odmówi mi przyjazdu z powodu pandemii, wiem też że lekarz ma uprawienia do zwiotczenia chorego i intubacji – podłączenia do respiratora, a w silnej duszności, to jest jedyna pomoc dla chorego. Ratownicy nie mogą tego wykonać, bo nie mają uprawień. Intubować mogą wtedy, gdy jest zatrzymanie krążenia. Na likwidację karetki specjalistycznej musiało wyraziło zgodę Starostwo Powiatowe, które kosztem karetki z lekarzem, uważam, że z powodów oszczędności, bo lekarz pracuje za wyższa stawkę godzinową niż ratownik chcą stworzyć karetkę podstawową w Sieniawie z 2 ratownikami- napisał nasz Czytelnik. 


Najpierw z tym pytaniem zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Przeworsku – Od 1 stycznia 2021 w karetce, która będzie jeździć na ternie powiatu przeworskiego ma nie być lekarza. Co to oznacza w praktyce, czy są to cięcia budżetowe, czy braki kadrowe.  Czy w zamian za to ma być karetka w Sieniawie. Z kim konsultowano takie rozwiązania? Jak będzie wyglądać opieka medyczna w ambulansie? – pytaliśmy.  Odpowiedź otrzymaliśmy od wicestarosty Jacka Kierepki – Informuję, że decyzje w podnoszonych przez Państwo kwestiach nie leżą w kompetencji władz samorządu powiatu przeworskiego. Z całą pewnością są to niepokojące informacje, które powinien skomentować właściwy decydent – otrzymaliśmy w odpowiedzi.


Z tym pytaniem udaliśmy się do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, która nadzoruje prace przeworskiej jednostki. Dyrektor tej instytucji, Rafał Kijanka odpowiedział krótko – Na chwilę obecną nie ma takiej decyzji. 


Tylko służby wojewody potwierdziły ten smutny stan rzeczy – Przygotowany projekt Aktualizacji nr 5 ,,Planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa podkarpackiego”, zakłada od 1 stycznia 2021 r. m.in.· przekształcenie specjalistycznego ZRM na podstawowy w m. Przeworsk ze względu na brak możliwości zapewnienia obsady lekarskiej ww. ZRM.  Utworzenie dodatkowego podstawowego ZRM w m Sieniawa – w trybie 16h, który znacząco skróci czas dojazdu karetki do pacjentów co pozwoli na zwiększenie poziomu zabezpieczenia medycznego mieszkańców na terenie gmin m.in: Adamówka, Tryńcza, Sieniawa. Ww. projekt Aktualizacji nr 5 Planu… przedłożono w dniu 12 października br. do Ministra Zdrowia celem zatwierdzenia. Do chwili obecnej projekt nie został jeszcze zatwierdzony.- poinformował Michał Mielniczuk, Rzecznik Prasowy ​Wojewody Podkarpackiego.


Co o tym myśli nasz Czytelnik?  -(…) Faktem jest że zlikwidowanie karetki Specjalistycznej w naszym powiecie to zagrożenie, które może mieć wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu szczególnie teraz w dobie Covid- 19 i zagrożeń zdrowotnych z tym związanych. Przykład? Pacjent z silną dusznością, który nie reaguje na leki farmakologiczne i w końcowym etapie wymaga znieczulenia ogólnego w celu intubacji i podłączenia do respiratora, a następnie prowadzenie tego znieczulenia … kolejny przykład…. Poszkodowany w Jaworniku Polskim (pobity) tylko lekarz mógł Go znieczulić i zaintubować …. Poszkodowani w wypadkach też często wymagają czynności, które może podjąć tylko lekarz… W naszym Powiecie jest powołany Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, którego zadaniem jest ocena występujących i potencjalnych zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne i prognozowanie tych zagrożeń, oraz przekazywanie do wiadomości publicznej informacji związanych z zagrożeniami czyli Starosta który kieruje pracami Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Powiecie  chyba powinien o sytuacji likwidacji karetki wiedzieć i powinien poinformować opinie publiczną naszego powiatu o zaistniałej sytuacji od 01.01.2021. W Starostwie jest jeszcze Komisja ds. Zdrowia, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w skład której wchodzi Pan Kierepka, który odpisał na Państwa pismo (….) – podaje nasz Czytelnik. Nastroje Ratowników Medycznych z naszego Pogotowia? Są zmęczeni covidem i wkurzeni, że znowu ktoś Ich sprzedał, a oni dowiadują się na końcu. To na Ich barki spadnie ogromna odpowiedzialność za zdrowie i życie mieszkańców całego powiatu …. To nie jest czas na takie zmiany… – podsumowuje. 


TMP

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow