Majówka pod Jaworem

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Majówka pod Jaworem

18 lipca 2021 r.  o godz. 14.00 zapraszamy do Hadli Szklarskich na Majówkę pod jaworem. V Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw. Przegląd poprzedzi Msza św. plenerowa, która rozpocznie się o godz. 13.00, zaś zakończy gościnny koncert zespołu szantowego "CK Port Przemyśl" o godzinie 18:00.

Hadle Szklarskie, to wieś założona w II połowie XIV w., aktualnie znajdująca się w województwie podkarpackim, powiat przeworski, gmina Jawornik Polski. Miejscowość ta słynie z Zespołu Pałacowo-Parkowego w skład którego wchodzą dwór murowany wzniesiony przez rodzinę Łastawieckich herbu Laryssa na przełomie XIX i XX wieku oraz murowane budynki stajni, kuźni, oranżerii i drewniana oficyna zw. Dworkiem Modrzewiowym. Obecnie właścicielem jest gmina Jawornik Polski, która odrestaurowała zabytkowy dwór.

Będąc gospodarzem tak wyjątkowego miejsca Wójt Gminy wraz ze Stowarzyszeniem Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego wyszli z inicjatywą organizacji imprezy kulturalnej pod nazwą „Majówka pod Jaworem” – Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw, która będzie zarówno promować to miejsce oraz przewróci w pamięci dawne związane z nim zwyczaje i tradycje.

W przeglądzie wezmą udział: zespoły śpiewacze, stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich z powiatów: jarosławskiego, przeworskiego, przemyskiego, łańcuckiego, rzeszowskiego, które kultywują swoja rodzimą tradycję.

Podczas przeglądu odbędą się dwa konkursy: muzyczny oraz kulinarny. 


Temat przewodni konkursu kulinarnego: tradycyjne potrawy przyrządzone z kaszy jęczmiennej, gryczanej, pęcaku, manny, jaglanej i drobne drożdżówki. 
Temat konkursu muzycznego: Grupy wykonują dwie  tradycyjne  pieśni:  jedną majówkową  (śpiewaną  przy kapliczkach),drugą o  tematyce  dowolnej (np. ballady, miłosne, żartobliwe, żniwne itp.) z wyłączeniem piosenek biesiadnych.


Organizatorzy: Wójt Gminy w Jaworniku Polskim, Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego, Centrum Kulturalne w Przemyślu.
 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow