NIEZWYKŁA PASJA PRZEWORSKIEGO POLICJANTA

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

NIEZWYKŁA PASJA PRZEWORSKIEGO POLICJANTA

W ramach obchodów 105. rocznicy odzyskania Niepodległości, przy kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Urzejowicach, odbyła się wystawa o tematyce historycznej. Kolekcję umundurowania i wyposażenia żołnierza polskiego, od czasu odzyskania Niepodległości do wczesnych lat PRL-u, miał okazję zaprezentować funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku, asp. sztab. Mariusz Czyrny. Była to niesamowita lekcja historii, zarówno dla amatorów, jak i pasjonatów militariów.

Asp.sztab. Mariusz Czyrny, który na co dzień pełni służbę w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku, służbę połączył ze swoją wielką pasją, jaką jest historia żołnierza polskiego. Policjant zaczął interesować się tą historią już jako uczeń szkoły podstawowej, a swoją pasję rozwija do chwili obecnej. Mundurowy dzieli się swoim zamiłowaniem z innymi, prezentując zbiory na rożnych wystawach, łącząc policyjną profilaktykę z lekcją historii. Uczestnicząc w takich wystawach, stara się swoją pasją zarazić najmłodszych mieszkańców naszego powiatu.

Podczas piątkowej wystawy, poświęconej 105. rocznicy odzyskania Niepodległości, prezentowane było umundurowanie i wyposażenie żołnierza polskiego od okresu odzyskania Niepodległości do wczesnych lat PRL-u. Ekspozycję uroczyście otworzył Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, który zaprosił do obejrzenia wyjątkowych eksponatów i spotkania z historią. Prezentowaną wystawę mieli okazję obejrzeć nie tylko mieszkańcy Urzejowic, ale również przybyli goście.

Odwiedzający mogli, zatem podziwiać m.in.: mundur polskiego ułana z okresu II RP, mundury żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, czy też umundurowanie żołnierzy z okresu wczesnego PRL-u. Policjant, nie tylko dokładnie opisał pochodzenie i sposób wykonania wojskowej odzieży, ale także indywidualną historię każdego z mundurów.

Swoje zbiory bagnetów wystawił również Zbigniew Kiszka – emerytowany policjant Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku, który opowiedział o 350-letniej historii bagnetów, ich powstaniu, rodzajach i ewolucji, jaka następowała w ich produkcji z biegiem lat.

Po niezwykle interesującej prelekcji, każdy z zebranych mógł podejść i zobaczyć z bliska każdy eksponat oraz dowiedzieć się o jego historii.

Źródło: KPP Przeworsk

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow