Projekt wspierający szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego.

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Projekt wspierający szkoły w działaniach na rzecz języka niemieckiego.

W roku szkolnym 2019/2020 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Chałupkach nawiązała współpracę z Goethe Institut. Od września 2019 r. realizowany jest projekt „ Deutsch Plus”, który swym patronatem objęła Ambasada Niemiec w Warszawie. Celem projektu jest zainteresowanie uczniów i nauczycieli językiem niemieckim i kulturą Niemiec, między innymi poprzez świadomość lepszej pozycji na rynku pracy dzięki zdobytym umiejętnościom językowym.

W całej Polsce powstała sieć 200 szkół zaangażowanych w promowanie języka niemieckiego jako języka obcego w szkołach. Warunkiem, by znaleźć się w gronie tych placówek było zaoferowanie uczniom większej ilości godzin (w różnej formie), niż obowiązkowe dwie godziny przewidziane w Podstawie Programowej. Warunek ów udało się spełnić, gdyż dzięki pomysłowiDyrektor Danuty Sobali w Szkole Podstawowej w Chałupkach prowadzone są zajęcia kreatywne „Vom Schüler zum Schauspieler”, których celem jest doskonalenie znajomości języka niemieckiego. Zajęcia są bardzo atrakcyjne dla uczestników, ponieważ mają lubianą wśród uczniów formę kółka teatralnego. Można zatem doskonalić umiejętności aktorskie i praktyczną znajomość języka niemieckiego.

Jedną z aktywności w ramach projektu był ogólnopolski konkurs „Koch mir was!”/”Ugotuj mi coś”!w którym wzięli udział uczniowie klasy V. I chociaż nie udało się wygrać głównej nagrody, którą był udział w kulinarnych warsztatach w Warszawie, to dzieciaki z wielkim zaangażowaniem tworzyły karty z przepisami na dania kuchni niemieckiej. 26 października 2019 r. w Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie odbyła się XVII edycja konkursu polskiej i obcojęzycznej piosenki religijnej „Laudate Deum –
w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II”. Wydarzenie to swym patronatem objęli: J.E. Ksiądz Biskup Jan Wątroba oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch. Naszą szkołę, która niebawem będzie obchodzić 15–lecie nadania imienia Jana Pawła II, reprezentowały Zofia Flak i Karolina Strama. Dziewczynki zaśpiewały w języku niemieckim Hymn Światowych Dni Młodzieży „Selig die Barmherzigen”. Występ uczennic przygotowanych w ramach zajęć kreatywnych spodobał się jury, które nagrodziło młode wokalistki wyróżnieniem. 11 grudnia 2019 r. odbył się Dzień Języków Obcych. Jego niemiecka odsłona nosiła tytuł: Grüß Gott !… czyli Wiedeń od kuchni”. Występujący uczniowie przybliżyli wszystkim zabytki Wiednia i twórczość austriackich kompozytorów, zaś scenografię stanowiła zaimprowizowana wiedeńska kawiarenka. Warto podkreślić, że była to nie tylko uczta dla oczu i uszu, ale również dla podniebienia, gdyż w trakcie programu artystycznego miała miejsce degustacja tradycyjnych wiedeńskich deserów: tortu Sachera, strucli jabłkowej i sernika wiedeńskiego. Smaczku całemu programowi artystycznemu – dosłownie i w przenośni – dodała „niespodziewana” wizyta samej… Magdy Gessler, w którą perfekcyjnie wcielił się jeden z uczniów. Zabawa była przednia! 20 grudnia 2019 r. uczniowie zaprezentowali przygotowany podczas zajęć kreatywnych występ przybliżający tradycje bożonarodzeniowe popularne w krajach niemieckojęzycznych. Nie zabrakło więc fragmentu tradycyjnych jasełek, czyli „Krippenspiel” oraz kolęd i piosenek świątecznych śpiewanych w języku niemieckim. Młodzi aktorzy przybliżyli historię popularnej na całym świecie kolędy „Stille Nacht”, wyjaśnili symbolikę wieńca adwentowego oraz zaprezentowali piękną niemiecką legendę związaną ze zwyczajem ubierania choinki. Widzowie mieli okazję dowiedzieć się nieco więcej o jarmarkach bożonarodzeniowych oraz poznać „sekretny” przepis na Weihnachtsplätzchen, czyli ciasteczka świąteczne, których przygotowanie zabawnie zaprezentowały uczennice w scence „ In der Weihnachtsbäckerei”. Podsumowanie występu było niezwykle smaczne, gdyż wszyscy zostali poczęstowani ciasteczkami ze słodkimi życzeniami „Frohe Weihnachten!”. Na młodych aktorów również czekała niespodzianka od Goethe – Institut: upominki za udział w ogólnopolskim konkursie „Koch mir was !”.

Szkolny koordynator projektu

Ewa Lenar – Sławińska

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow