„Człowiek-człowiekowi” pamięci pomordowanych w lesie Dębrzyna!

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

„Człowiek-człowiekowi” pamięci pomordowanych w lesie Dębrzyna!

6 września odbyła się uroczysta Msza św. w intencji pomordowanych w latach 1945-1946 w lesie Dębrzyna oraz ich oprawców. Co roku, sprawowana jest ona w pierwszą niedzielę września w miejscu kaźni, gromadząc licznie mieszkańców Świętoniowej, Grzęski i okolicznych miejscowości oraz władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Przeworsk Danielem Krawcem.


Tegoroczną Eucharystię koncelebrował ks. Tadeusz Musz, proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Zbaraskiej w Prałkowcach. Mszę św. uświetniła Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk, Chór „Veritas” z Nowosielec oraz schola parafialna z Świętoniowej.


Po Eucharystii Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec wraz z Zastępcą Wójta Teresą Wielgos oraz Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku Łukaszem Mrozem złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym te wydarzenia.


Dopełnieniem uroczystej Mszy była projekcja filmu reż. Pawliny Carlucci Sforzy „Wielki Strach”, która odbyła się w Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce.
Film dokumentalny, który miał swoją premierę w maju na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym to wstrząsające świadectwo wydarzeń, o których do tej pory milczano, a które miały miejsce na Podkarpaciu tuż po II wojnie światowej. Dokument ukazuje dramatyczne historie o których opowiadają mieszkańcy pobliskich wiosek, dębrzyńskiego lasu.


Po projekcji, zebrani widzowie mieli możliwość spotkania i rozmowy z gościem specjalnym, reżyserem filmu oraz jego głównymi bohaterami. Mimo, iż od tragicznych wydarzeń upłynęło już 75 lat, film wzbudził bardzo wiele emocji i wywołał dyskusję.
Film możliwy był do obejrzenia dzięki uprzejmości Studia Munka-SFP.

http://www.przeworsk.net.pl/

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow