Historia łyżwiarstwa

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Historia łyżwiarstwa

Z naszych zbiorów – 2 pary łyżew metalowych, z okresu międzywojennego i powojennego, w rozmiarze 22 i 24. W części przedniej łyżwy regulowane były z pomocą śruby, klamra chwytała trzewik dopasowując się do jego szerokości. W tyle łyżwy znajdowała się okrągła tarczka z trzpieniem, osadzanym w specjalnie w tym celu drążonej podeszwie – obcasie trzewika. 

 

16112991_1240238419385343_6473679335262734215_o

W Polsce co najmniej dwie fabryki produkowały łyżwy metalowe: Zakłady Przemysłu Metalowego Henryk Cegielski w Poznaniu oraz EDKA Fabryka Wózków Dziecięcych, Lalkowych, Mebli Żelaznych, Łyżew i Rowerów Edwarda Kindermana w Częstochowie. 


W serwisie: www.lyzwiarstwo.pl czytamy: „Umiejętność szybkiego poruszania się po lodzie sięga wielu tysięcy lat, a kościane łyżwy pochodzą z okresu epoki brązu. W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie można obejrzeć łyżwy kościane z Biskupina z VI w. p.n.e. oraz całą kolekcję łyżew z drzewa i metalu, obrazujących historyczny rozwój tego sprzętu od XIV w. aż po czasy najnowsze. W XIV w. wytopu łyżew z żelaza podjęli się wytwórcy zbroi w Holandii. Istniejące w Holandii kanały wodne, zimą wykorzystywane były jako trakty komunikacyjne, zaś głównym środkiem lokomocji na owych lodowych drogach były łyżwy. Z czasu Odrodzenia pochodzą pierwsze wzmianki o produkowaniu dwóch rodzajów łyżew: krótkich – do jazdy figurowej i długich – do jazdy szybkiej. Okres wielkiego rozkwitu popularności łyżwiarstwa przypada na XVIII w. Jeździli na łyżwach władcy angielscy i szkoccy z dynastii Stuartów, jeździła królowa Maria Antonina i Madame Pompadour, uprawiali łyżwiarstwo Napoleon I i Napoleon III. W 1772 r. w Londynie ukazało się książka "A treatise on skating" – "Traktat o łyżwiarstwie” autorstwa Roberta Jonesa. 

 


Popularność łyżwiarstwa w Polsce, mimo niezadowalającej infrastruktury sportowej, systematycznie wzrasta. Łyżwiarstwo stało się dzisiaj bardzo atrakcyjną formą zimowej rekreacji, którą można kontynuować w formie wrotkarstwa również w lecie. Jazda na łyżwach to idealny sposób na aktywny tryb życia. Łyżwiarstwo to sport, dzięki któremu zachowuje się ogólną sprawność fizyczną i kondycję. To sport, który kształtuje idealną postawę ciała. Jazda na łyżwach poprawia koordynację ruchu, wzmacnia tężyznę fizyczną, dodaje świeżego, zdrowego i estetycznego wyglądu. Ponadto świetnie dotlenia organizm i rozwija mięśnie. Podczas 60-minutowej rekreacyjnej jazdy na łyżwach traci się do 800 kalorii.”

 

 

 

Muzeum w Przeworsku

 

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow