Ostatni ligowy mesz rundy wiosennej na Budowlanych
7 czerwca, 2023Wernisaż wystawy „Miejsce”
7 czerwca, 2023Duży sukces wychowanek Akademii Piłkarskiej Perfect Przeworsk
5 czerwca, 2023Pożar pustostanu
5 czerwca, 2023Udany weekend grup młodzieżowych MKS Orzeł Przeworsk
5 czerwca, 2023Miasto Dzieciom – Bawcie się Razem z Nami 2023
5 czerwca, 2023Policjant będący po służbie pomógł młodej kobiecie
5 czerwca, 2023

Historia łyżwiarstwa
Historia łyżwiarstwa
Z naszych zbiorów – 2 pary łyżew metalowych, z okresu międzywojennego i powojennego, w rozmiarze 22 i 24. W części przedniej łyżwy regulowane były z pomocą śruby, klamra chwytała trzewik dopasowując się do jego szerokości. W tyle łyżwy znajdowała się okrągła tarczka z trzpieniem, osadzanym w specjalnie w tym celu drążonej podeszwie – obcasie trzewika.
W Polsce co najmniej dwie fabryki produkowały łyżwy metalowe: Zakłady Przemysłu Metalowego Henryk Cegielski w Poznaniu oraz EDKA Fabryka Wózków Dziecięcych, Lalkowych, Mebli Żelaznych, Łyżew i Rowerów Edwarda Kindermana w Częstochowie.
W serwisie: www.lyzwiarstwo.pl czytamy: „Umiejętność szybkiego poruszania się po lodzie sięga wielu tysięcy lat, a kościane łyżwy pochodzą z okresu epoki brązu. W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie można obejrzeć łyżwy kościane z Biskupina z VI w. p.n.e. oraz całą kolekcję łyżew z drzewa i metalu, obrazujących historyczny rozwój tego sprzętu od XIV w. aż po czasy najnowsze. W XIV w. wytopu łyżew z żelaza podjęli się wytwórcy zbroi w Holandii. Istniejące w Holandii kanały wodne, zimą wykorzystywane były jako trakty komunikacyjne, zaś głównym środkiem lokomocji na owych lodowych drogach były łyżwy. Z czasu Odrodzenia pochodzą pierwsze wzmianki o produkowaniu dwóch rodzajów łyżew: krótkich – do jazdy figurowej i długich – do jazdy szybkiej. Okres wielkiego rozkwitu popularności łyżwiarstwa przypada na XVIII w. Jeździli na łyżwach władcy angielscy i szkoccy z dynastii Stuartów, jeździła królowa Maria Antonina i Madame Pompadour, uprawiali łyżwiarstwo Napoleon I i Napoleon III. W 1772 r. w Londynie ukazało się książka "A treatise on skating" – "Traktat o łyżwiarstwie” autorstwa Roberta Jonesa.
Popularność łyżwiarstwa w Polsce, mimo niezadowalającej infrastruktury sportowej, systematycznie wzrasta. Łyżwiarstwo stało się dzisiaj bardzo atrakcyjną formą zimowej rekreacji, którą można kontynuować w formie wrotkarstwa również w lecie. Jazda na łyżwach to idealny sposób na aktywny tryb życia. Łyżwiarstwo to sport, dzięki któremu zachowuje się ogólną sprawność fizyczną i kondycję. To sport, który kształtuje idealną postawę ciała. Jazda na łyżwach poprawia koordynację ruchu, wzmacnia tężyznę fizyczną, dodaje świeżego, zdrowego i estetycznego wyglądu. Ponadto świetnie dotlenia organizm i rozwija mięśnie. Podczas 60-minutowej rekreacyjnej jazdy na łyżwach traci się do 800 kalorii.”