Rekonstrukcja Obrony Mostu w Tryńczy 

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Rekonstrukcja Obrony Mostu w Tryńczy 

W sobotni wieczór (09.09.2017), każdy kto pojawił się obok mostu w Tryńczy, mógł zostać naocznym świadkiem rekonstrukcji wydarzeń z września 1939 roku. Ponad siedemdziesiąt lat temu na kartach historii zapisał się krwawy epizod, rekonstruowany co roku na początku września na placu obok mostu, który wtedy został wysadzony w powietrze. 


Jak wiadomo z historii polscy żołnierze po krwawej walce musieli w końcu wysadzić most, żeby utrudnić hitlerowcom przerzut wojsk. Mieszkańcy Tryńczy od sześciu lat przypominają o tych wydarzeniach, odtwarzając je z pomocą grup rekonstrukcyjnych. W nowej formie Rekonstrukcji prezentowanej po raz pierwszy w tym roku udział wzięli: SRH – 24 Dywizjon Piechoty – Garnizonu Jarosław, GRH – 9 Pułku Piechoty Legionów Szwadronu Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego, PSRH „X D.O.K”. W Rekonstrukcję włączyło się również około stu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gniewczynie Łańcuckiej, którzy zaprezentowali publiczności tańce oraz przedstawili życie wsi i miasta przed rozpoczęciem wojny.


Podczas Rekonstrukcji każdy mieszkaniec mógł wziąć udział w bezpłatnej loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami, oraz tradycyjnie skosztować pysznej wojskowej grochówki.
– Rekonstrukcja Wydarzeń Historycznych – wrzesień 1939 r. była nie tylko odtworzeniem historycznych wydarzeń rozgrywających się na naszym terenie podczas II wojny światowej, ale także „żywą” lekcją historii dla młodego pokolenia, a dla starszych lekcją wspomnień- mówił wójt gminy Ryszard Jędruch.


BO

 

Obszerna fotorelacja TUTAJ


 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow