Wybory do Sejmu 2023 w powiecie przeworskim – przedwyborcza sonda [WYNIKI]
26 września, 2023NIETRZEŹWY MOTOCYKLISTA UCZESTNIKIEM ZDARZENIA DROGOWEGO
26 września, 2023GRZYBIARZE – APELUJEMY O ROZWAGĘ!
26 września, 2023Dofinansowanie GOK w Gaci
25 września, 2023Złoto i brąz na Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych
25 września, 2023Zderzenie samochodów
25 września, 2023Śmiertelny wypadek pod Przeworskiem
22 września, 2023

Noc Kupały w gminie Tryńcza
Noc Kupały w gminie Tryńcza
Popularne sobótki, czy wianki to święto mocno celebrowane na terenie gminy Tryńcza. Od lat młode dziewczyny wyplatają wianki, tańczą wokół ognia i puszczają lampiony z kwiatami na rzece. Tym, razem święto odbyło się w Gniewczynie Trynieckiej, gdzie celebrować piękny staropolski zwyczaj również przypłynęli kajakarze.
Uroczystość Nocy Kupały w Gniewczynie odbyła się w sobotę 16 czerwca, zwyczajowo to święto obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca.. Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów pogańskiej Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca).
Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest wolnym od pracy świętem państwowym (23 i 24 czerwca).
Noc Świętojańska w Gniewczynie była połączona z otwarciem spływu kajakowego. Imprezę uświetniły występy lokalnych zespołów. Goście mogli skosztować tradycyjnego jadła, oraz „rogalików miłości”. Te przygotowywane przez gospodynie są tylko dwa razy w roku; na Noc Kupały i Andrzejki. Ich słodki smak, miał przyciągnąć adoratorów do dziewczyn szukających kandydata na męża.
BO
Fotogaleria TUTAJ