Narada w sprawie Fabryki Wagonów w Gniewczynie

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Narada w sprawie Fabryki Wagonów w Gniewczynie

KOMUNIKAT PRASOWY
 
Rzeszów, 27 marca 2017
 

Tomasz Poręba: Nie można pozwolić na upadek Fabryki Wagonów w Gniewczynie.

W dniu dzisiejszym w biurze europosła Tomasza Poręby odbyła się narada w sprawie sytuacji Fabryki Wagonów w Gniewczynie. W spotkaniu udział wzięli prezes PKP CARGO S.A Maciej Libiszewski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, przedstawiciel sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop, wójtowie Tryńczy i Przeworska oraz zaproszeni goście.

 

Fabryka przez wiele lat była wiodącym na rynku podmiotem zajmującym się produkcją i modernizacją taboru towarowego i jednym z największych pracodawców w powiecie zatrudniającym ponad tysiąc pracowników. Niestety, w październiku 2014 r. spółka Fabryka Wagonów Gniewczyna SA. ogłosiła niewypłacalność i została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej z powodu skomplikowanej sytuacji własnościowej, organizacyjnej, jak i finansowej.

 

"Czymś absolutnie nie do przyjęcia jest fakt, że zakład z tak ogromnym potencjałem, dający miejsca pracy tak wielu ludziom, upada. Potrzebne jest pilne działanie – pierwszy krokiem musi być sprawdzenie możliwości odzyskania zakładu z rąk słowackich inwestorów. Jeśli potwierdzi się informacja o chęci sprzedaży zakładu, pilną stanie się kwestia zaangażowania polskiego rządu, co będzie o tyle łatwiejsze, że spółka PKP CARGO jest żywotnie zainteresowana odbudową tego zakładu. Potwierdził to dziś prezes Libiszewski, który zaznaczył, że ewentualne włączenie zakładu w Gniewczynie do spółki w sposób wyraźny wzmocniłoby jej potencjał"  – powiedział Tomasz Poręba.

 

Obecnie na bazie poprzedniej spółki powołano do życia Fabrykę Wagonów Gniewczyna sp. z o.o., jednakże pod nowym słowackim kierownictwem dalsze funkcjonowanie fabryki stoi pod olbrzymim znakiem zapytania.

 

"W najbliższych tygodniach wspólnie z Marszałkiem Władysławem Ortylem, Wojewodą Ewą Leniart, kierownictwem Ministerstwa Rozwoju i kierownictwem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zostanie przygotowana długofalowa koncepcja zmierzająca do przywrócenia produkcji w Gniewczynie, której warunkiem jest zweryfikowanie informacji o woli sprzedania tego zakładu przez słowackiego właściciela. Liczę, że pełną wiedzę w tej sprawie uzyskamy w ciągu najbliższych dni" – powiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

zdj2

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow