Strażacy uczyli pierwszej pomocy

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Strażacy uczyli pierwszej pomocy

Ratują, ale i uczą ratować. Strażacy-ochotnicy z jednostki OSP „Orzeł” Sieniawa poprowadzili we wtorek, 19 marca w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Sieniawie zajęcia z ratownictwa medycznego.

 Pogadanka na temat udzielania pierwszej pomocy połączona z zajęciami praktycznymi okazała się znakomitą lekcją, mającą uświadomić bądź przypomnieć dzieciom, w jaki sposób zachować się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Wszak wiele z nich może zdarzyć się w domu, w drodze do szkoły czy na podwórku. Umieć właściwie zareagować, jest tutaj kluczową sprawą.

 Strażacy-ratownicy z Sieniawy dh Eryk Szpilka, dh Krzysztof Pigan, dh Kacper Ciurko, dh Mateusz Bajda i dh Maciej Pucyło przywieźli do szkoły specjalne fantomy, który posłużyły do wspólnego przećwiczenia podstawowych czynności ratujących życie i zdrowie. Pokazali dzieciom, jak postępować, kiedy ofiara jest nieprzytomna, nie oddycha, a także gdy następuje zatrzymanie akcji serca. Zaczęli od abecadła udzielania pierwszej pomocy, czyli nauki wzywania karetki pogotowia oraz podstaw ratownictwa. Pytali i słuchali, zaskakująco trafnych odpowiedzi. Dzieci poradziły sobie bardzo dobrze i były mocno zaangażowane w zajęcia. Wiedziały, że w każdej akcji ratowniczej najważniejszy jest czas, bezpieczeństwo własne oraz osoby poszkodowanej. Oby jednak zdobytej wiedzy nie musiały wykorzystywać w praktyce.

 Wioletta Żak

sieniawa.pl

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow