Pałac w Sieniawie pozostanie własnością publiczną

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Pałac w Sieniawie pozostanie własnością publiczną

Oświadczenie Zarządu Fundacji XX Czartoryskich. W związku z publikacją artykułu "Wart minister pałaca" w Gazecie Wyborczej w dniu 7 maja br. Fundacja XX. Czartoryskich przypomina, że ramach transakcji z 29 grudnia 2016 roku Fundacja XX Czartoryskich i Adam Karol Czartoryski zobowiązali się, że pałac w Sieniawie pozostanie – w razie reprywatyzacji – własnością publiczną.


 – Decyzja Ministra Rolnictwa w sprawie pałacu otwiera drogę do zamknięcia tego elementu umowy z dnia 29.12.2016 roku. W tej chwili kompletowane są dokumenty konieczne do zawarcia umów realizujących to zobowiązanie. Nastąpi to w najbliższym czasie.


Z całą mocą oświadczam, że ani Fundacja XX Czartoryskich ani Adam Karol Czartoryski, którego jestem w tej sprawie pełnomocnikiem, nie zamierzają przejmować zespołu parkowo-pałacowego w Sieniawie, ani żadnej części tego majątku. Podmioty te nie zamierzają też wysuwać do Skarbu Państwa jakichkolwiek roszczeń związanych z tym majątkiem, w szczególności roszczeń dotyczących bezumownego użytkowania majątku. 


Pałac w Sieniawie został przejęty na podstawie komunistycznego dekretu o reformie rolnej z 1944 roku. Sam dekret zakładał przejęcie gruntów rolnych oraz budynków gospodarczych i administracyjnych powyżej 50 ha w Wielkopolsce oraz powyżej 25 h na pozostałym obszarze Rzeczpospolitej. Dekret nie dotyczył budynków mieszkalnych, takich jak dwory czy pałace oraz kompleksów pałacowo – parkowych. W związku z tym pałac w Sieniawie został przejęty niezgodnie z tym komunistycznym prawem, co pozwalało o ubieganie się o jego zwrot. Wiele podobnych obiektów zostało zwróconych prawowitym właścicielom lub ich spadkobiercom w ostatnich kilkunastu latach. Decyzja Wojewody Podkarpackiego potwierdzająca słuszność tych roszczeń została wydana już 28 czerwca 2013 r. W grudniu 2017 r. Minister Rolnictwa tylko rozpatrzył odwołania od niej.W ramach transakcji z grudnia 2016. Adam Karol Czartoryski jako jedyny spadkobierca i Fundacja zrezygnowali z tych słusznych praw na rzecz Skarbu Państwa. Warto tu także przypomnieć, że pałac w Sieniawie stanowił centrum ordynacji sieniawskiej, która została powołana w celu utrzymywania i finansowania muzeum i kolekcji książąt Czartoryskich. Brak reprywatyzacji po 1989 roku uniemożliwiał odzyskanie zaplecza gospodarczego, przez co Fundacja XX. Czartoryskich była odcięta od historycznych źródeł finansowania. –napisał Maciej Radziwiłł, Członek Zarządu Fundacji XX Czartoryskich. 


BO

 

Fot. źródło: e-turysta.pl

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow