Koło z Pigan w gronie laureatów nagrody im. J. Ślisza

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Koło z Pigan w gronie laureatów nagrody im. J. Ślisza

W dniach 1-2 marca br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A w Jasionce odbyło się Europejskie Forum Rolnicze z udziałem przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki. Podczas debat i dyskusji poruszano ważne dla rolnictwa tematy. W pawilonie wystawienniczym prezentowali się producenci i sprzedawcy związani z branżą rolniczą. 


Jednym z ważnych punktów drugiego dnia forum było przyznanie nagrody im. Józefa Ślisza – lidera niezależnego ruchu chłopskiego w latach 70-80 ubiegłego wieku, współzałożyciela rolniczej Solidarności, senatora i Wicemarszałka Senatu. Celem przyznawanej przez Fundację Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej jest „uhonorowanie organizacji bądź osób wyróżniających się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wolności chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich”. W tym roku kolegium nagrody, w skład którego wchodzą: córka Józefa Ślisza Elżbieta Bieniasz, Prezes PiS Jarosław Kaczyński i Przewodniczący Kapituły Fundacji EFRW Artur Balazs zmieniło nieco formę nagrody i przyznało ją nie jednemu podmiotowi, ale podzieliło ją i przyznało dziesięciu kołom gospodyń wiejskich z siedmiu województw. W zacnym gronie wyróżnionych znalazło się – jako jedyne z podkarpacia – Koło Gospodyń Wiejskich w Piganach. W imieniu koła nagrodę z rąk premiera Mateusza Morawieckiego, Prezesa PSL-u Władysława Kosiniaka Kamysza oraz Elżbiety Bieniasz i Artura Balazsa odebrały Bronisława Bajor i Kazimiera Buniowska. Na zakończenie uroczystości wręczenia nagród premier Morawiecki pogratulował wszystkim laureatom: „Trudno sobie wyobrazić bardziej właściwy wybór kapituły. Koła gospodyń wiejskich są tym naszym bardzo drogim skarbem, który rzeczywiście przechowuje tradycję polskiej kuchni, polskiej kultury, polskiej tożsamości i za to bardzo, bardzo serdecznie wszystkim kołom gospodyń wiejskich dziękujemy”. Warto dodać, że nagrodę im. Józefa Ślisza przyznano po raz trzeci. Wcześniej laureatami tego wyróżnienia byli: „Dom Wschodni- Domus Orientalis” oraz Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 


Wizyta KGW z Pigan w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A w Jasionce nie ograniczyła się tylko do odebrania nagrody. Członkowie koła mieli swoje stanowisko – bogato zastawiony regionalnymi przysmakami stół, na którym obok pieroga z kaszą gryczaną, pierogów, pysznych ciast, domowej roboty nalewek i przetworów znalazły się też potrawy wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych – syrnik z krupami oraz gościnnik chlebowy. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników forum, którzy chętnie częstowali się przysmakami. Koło z Pigan odwiedzili członkowie zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, m. in. Marszałek Władysław Ortyl, który w prezencie otrzymał tradycyjny gościnnik. Podobny reprezentacja koła wręczyła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. 


Niewątpliwe 2 marca 2019 r. na długo pozostanie w pamięci członków koła. Serdecznie gratulujemy i życzymy grupie z Pigan sił do dalszej pracy i wielu sukcesów.

Marta Kozłowicz

www.sieniawa.pl

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow