PREWENCJA NAJLEPSZY SPOSÓB NA BEZPIECZEŃSTWO
23 marca, 2023Odpowie za posiadanie narkotyków
23 marca, 2023Pożar sadzy w kominie – Wylewa
22 marca, 2023Marek Frączek odpowiada na wyjaśnienia Burmistrza
21 marca, 2023Wystawa malarstwa Krystyny Pasternak
21 marca, 2023Tomasz Karolak Stand-Up: „50 i co?”
21 marca, 2023Kolizja dwóch pojazdów
21 marca, 2023

Uczniowie z Jawornika Polskiego poznają żydowską historię swojego miasta
Uczniowie z Jawornika Polskiego poznają żydowską historię swojego miasta
Między 4 maja a 24 maja uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jaworniku Polskim wezmą udział w warsztatach w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu. Warsztaty odbyły się dotychczas z ogromnym sukcesem w ponad 290 szkołach w około 190 miejscowościach całej Polski.
Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU.
Podczas czterech warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Jawornika Polskiego. Efekty tej pracy zaprezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej. Sprawozdanie z wycieczki weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na początku marca 2018 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie.
Ciekawe informacje o dziedzictwie żydowskim w Jaworniku Polskim można odnaleźć na portalu Wirtualny Sztetl:
http://www.sztetl.org.pl/pl/city/jawornik-polski/
Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl
Osoba kontaktowa: Julia Machnowska, julia.machnowska@dialog.org.pl, 22 551 50 26
Fundacja Forum Dialogu jest organizacją pozarządową zajmującą się od siedemnastu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.