Żołnierze Wyklęci bracia Tadeusz i Edward Ciesla ze Studziana

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Żołnierze Wyklęci bracia Tadeusz i Edward Ciesla ze Studziana

W dniu 4 lutego 2011 r. Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z nich był Tadeusz Cieśla, więziony wcześniej w KL Auschwitz.

 

 

Edward Cieśla
Tadeusz Cieśla

 

Tadeusz Cieśla
Tadeusz Cieśla

 

Tadeusz CieÅ›la, ur. 31 lipca 1919 r., dzieciÅ„stwo i mÅ‚odość spÄ™dziÅ‚ w Studzianie k. Przeworska. MaturÄ™ zdaÅ‚ w 1938 r. w I PaÅ„stwowym Gimnazjum im. StanisÅ‚awa Konarskiego w Rzeszowie. NastÄ™pnie ukoÅ„czyÅ‚ Szkołę Podchorążych w JarosÅ‚awiu.

Szlak bojowy we wrzeÅ›niu 1939 r. przemierzyÅ‚ wraz z 38. PuÅ‚kiem Piechoty Strzelców Lwowskich. W maju 1940 r. podjÄ…Å‚ nieudanÄ… próbÄ™ przedostania siÄ™ do Wojska Polskiego, tworzonego przez gen. WÅ‚adysÅ‚awa Sikorskiego we Francji. Z wiÄ™zienia w Tarnowie 29 sierpnia 1940 r. gestapo skierowaÅ‚o go w transporcie więźniów do KL Auschwitz, gdzie jako numer 3715 byÅ‚ wiÄ™ziony ponad cztery lata. W dniu 28 października 1944 r. zostaÅ‚ przeniesiony do obozu Leitmeritz na terenie Czech, skÄ…d zbiegÅ‚ w kwietniu 1945 r.

Wkrótce dotarÅ‚ do Polski, gdzie w OÅ›wiÄ™cimiu odwiedziÅ‚ AnnÄ™ ZabrzeskÄ… i jej rodzinÄ™. MÅ‚oda Anna (obecnie Czernicka) przez caÅ‚y czas pobytu w KL Auschwitz udzielaÅ‚a mu potajemnej pomocy. Pomoc niosÅ‚a również innym więźniom, za co w sześćdziesiÄ…tÄ… drugÄ… rocznicÄ™ wyzwolenia obozu oÅ›wiÄ™cimskiego, 27 stycznia 2007 r., zostaÅ‚a uhonorowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej, Lecha KaczyÅ„skiego, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

JesieniÄ… 1945 r. przedostaÅ‚ siÄ™ na Zachód, wracajÄ…c kilkakrotnie do Polski i zajmujÄ…c siÄ™ przeprowadzaniem z Kraju osób zagrożonych aresztowaniem przez UrzÄ…d BezpieczeÅ„stwa. W dniu 13 listopada 1949 r. przekraczajÄ…c koleiny raz granicÄ™ polsko-czechosÅ‚owackÄ… zostaÅ‚ aresztowany i przewieziony do aresztu Ministerstwa BezpieczeÅ„stwa Publicznego w Warszawie. Oskarżono go o szpiegostwo. Po dÅ‚ugotrwaÅ‚ym Å›ledztwie i procesie zostaÅ‚ w dniu 21 grudnia 1950 r. skazany na karÄ™ Å›mierci przez Rejonowy SÄ…d Wojskowy w Warszawie. Komunistyczny prezydent BolesÅ‚aw Bierut nie skorzystaÅ‚ z prawa Å‚aski. Tadeusza CieÅ›lÄ™ stracono ponad sześćdziesiÄ…t lat temu w wiÄ™zieniu na Mokotowie 9 lipca 1952 r. i pochowano w miejscu do dzisiaj niewiadomym.

Wyrok wykonaÅ‚, zabijajÄ…c Tadeusza CieÅ›lÄ™ strzaÅ‚em w tyÅ‚ gÅ‚owy, dowódca plutonu egzekucyjnego Aleksander Drej, który zmarÅ‚ kilkanaÅ›cie lat temu w Warszawie, pobierajÄ…c do koÅ„ca emeryturÄ™ dla szczególnie zasÅ‚użonych.

Zbrodniczy wyrok unieważniÅ‚ dopiero po latach SÄ…d Warszawskiego OkrÄ™gu Wojskowego w dniu 26 stycznia 1996 r., czego byÅ‚em wówczas osobiÅ›cie Å›wiadkiem na sali sÄ…dowej.

Należy jeszcze dodać, że 9 sierpnia 1952 r. rozstrzelano również za dziaÅ‚alność antykomunistycznÄ… Edwarda CieÅ›lÄ™ ps. Zabawa (1923-1952), którego zamordowano dokÅ‚adnie w miesiÄ…c po straceniu jego starszego brata Tadeusza.

 

Adam Cyra

Oświęcim

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow