Spotkanie z wierszami Aleksandra Zarębińskiego

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Spotkanie z wierszami Aleksandra Zarębińskiego

Listopadowe, czwartkowe popołudnie zapadnie głęboko w pamięć uczestników i organizatorów wyjątkowego spotkania z wierszami dwunastolatka Aleksandra Zarębińskiego ucznia przemyskiej podstawówki. Swoje pierwsze czytelnicze kroki stawiał w przeworskiej bibliotece. To tutaj rozpoczęła się dla niego wędrówka z najpiękniejszą zabawą jaką jest czytanie książek.

09.11.2017 021


Syn muzyków – Państwa Małgorzaty i Ireneusza Zarębińskich – oprócz wielu pasji spełnia się pisząc przepiękne liryczne, humorystyczne, doniosłe i patriotyczne wiersze.

 

09.11.2017 060
W dniu 9 listopada 2017 r. byliśmy świadkami wydarzenia, które rozpocznie cykl spotkań z młodymi i zdolnymi naszymi czytelnikami. Spotkanie z wierszami odbyło się dzięki zaangażowaniu wielu osób. Wiersze młodego artysty recytowali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Przeworsku – Martyna Konieczny i Michał Krupa oraz laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Nikola Pieniążek, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku. Piękne recytacje wierszy humorystycznych „Cyferkowe skojarzenia”, „Abecadło. Historia nieznana”, „Nauczka dla wnuczka” czy „Udana kolacja – nonsensy” bardzo spodobały się się tak licznie zgromadzonej w tym dniu w bibliotece publiczności. Pierwszą humorystyczno-liryczną część spotkania rozpoczął i zakończył sam autor .

09.11.2017 175
Aleksander Zarębiński – spokrewniony z rodziną Władysława Broniewskiego – przeczytał następnie fragment tekstu z książki pt. „Dzieci Warszawy” wprowadzając w ten sposób publiczność w drugą część spotkania o charakterze doniosłym i patriotycznym.

09.11.2017 055
Uczestnicy listopadowego wydarzenia wysłuchali z zaciekawieniem najnowszego wiersza „List do Marii” oraz „Moja Ojczyzna”. Drugi z nich wzbudził już wcześniej podziw pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego i został włączony do jego archiwalnych zbiorów.


Jest to wyjątkowy, doniosły utwór, pełen patriotycznych uczuć, który jak się okazało został napisany podczas zajęć języka polskiego prowadzonych przez nauczycielkę Monikę Płatko w Przemyślu. W trakcie recytacji obu wierszy zabrani usłyszeli akompaniament fortepianu w kompozycjach własnych „Wspomnienie” i „Ulotne pejzaże” w wykonaniu ojca młodego artysty Ireneusza Zarębińskiego.

09.11.2017 083
Wszystkim recytacjom tego wieczoru towarzyszyła wyjątkowa, przygotowana specjalnie na tą okazję oprawa muzyczna. Recytacja wiersza „Książki to świetna sprawa” rozpoczęła spotkanie z akompaniamentem fortepianu w wykonaniu laureatki ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów Zofii Maćkowiak, uczennicy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Przemyślu w utworze Dymitra Szostakowicza „Kołysanka”.


Recytacji kolejnych wierszy towarzyszyła oprawa muzyczna uczniów w wykonaniu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Przeworsku: Helena Komenda – flet, Karol Frankowski – gitara, Mateusz Kałamarz – akordeon i Jakub Skrobotowicz – akordeon. Wśród dźwięków utworów „Stringtime Dance”, „Tango” Tatiany Strachak, „Pavana” Gabriela Faure, „Rock Toccato”, „Menuet” Jana Sebastiana Bacha, „Marsz turecki” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Korowód szczęśliwych duchów” Christofa Wilibarda Glucka przepięknie zabrzmiały wykonane recytacje uczestników.

09.11.2017 169
Spotkanie zakończyła dyskusja i pytania do naszego gościa. Aleksander Zarębiński bardzo ładnie, z wielkim taktem i powagą odpowiadał na wszystkie z nich. W sposób ujmujący podziękował towarzyszącym mu wykonawcom oraz organizatorom. Uroczyste spotkanie z wierszami zakończyło się degustacją artystycznie wykonanego na tę okoliczność tortu, przywiezionego przez rodziców bohatera spotkania. Smakował nie tylko publiczności, ale także zachwycał swoim wyglądem.


Składamy serdeczne podziękowania za pomoc przy realizacji spotkania Państwu Zarębińskim. Wyrażamy wyrazy uznania dla nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Przeworsku dla Beaty Drabik-Sowy, Magdaleny Siwa – Kujawy, Sławomira Wilka i Wisława Mazurka za perfekcyjne przygotowanie podopiecznych. Podziękowania za zaangażowanie dla pani Joanny Szular oraz dla państwa Beaty i Mateusza Pieniążków za przygotowanie swych dzieci do recytacji.


Aleksandrowi Zarębińskiemu życzymy dalszych sukcesów, weny twórczej i nie gasnącego zapału do rozwijania swoich pasji. Niech pierwsze spotkanie autorskie uchyla drzwi, toruje ścieżki i będzie motywem przewodnim dla innych dzieci, aby rozwijały swoje talenty literackie czy muzyczne.


Katarzyna Buczek
Henryk Prochowski

 

Fotogaleria TUTAJ

 

09.11.2017 024 09.11.2017 025 09.11.2017 041 09.11.2017 079 09.11.2017 136 09.11.2017 151 09.11.2017 162 09.11.2017 167

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow