3 punkty zostajÄ… w Przeworsku
30 marca, 2023Fordem uderzyła w barierki ochronne
29 marca, 20234 zÅ‚ote medale na Mistrzostwach Polski w Sztukach Walki – Å»ywiec 2023r.
28 marca, 2023VI Memoriał im. Witolda Rolskiego
27 marca, 2023ZÅ‚oto dla Marcela FrÄ…czka – Puchar Polski MMA 2023
27 marca, 2023SPR OrzeÅ‚ Przeworsk – 33:31 na wyjeździe
27 marca, 202334-letniemu kierowcy toyoty grozi 5 lat więzienia
24 marca, 2023

Rozmowa z Teresą Pamułą, dyrektorem ARiMR
Rozmowa z Teresą Pamułą, dyrektorem ARiMR
Rozmowa z Teresą Pamułą, dyrektorem Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie.
Pani Dyrektor, jakie działania były priorytetowe dla ARiMR w 2017 roku?
Teresa PamuÅ‚a: Każde z wdrażanych dziaÅ‚aÅ„ byÅ‚o dla nas ważne, ale caÅ‚y czas skupiamy siÄ™ gÅ‚ównie na projektach dotyczÄ…cych rolników rozpoczynajÄ…cych dziaÅ‚alność rolniczÄ… oraz planujÄ…cych poprawić konkurencyjność swoich gospodarstw. WażnÄ… kwestiÄ… jest również wsparcie inwestycji na obszarach Natura 2000 oraz przywracanie potencjaÅ‚u po klÄ™skach i zapobieganie ich skutkom. Na spore pieniÄ…dze mogÅ‚y liczyć też nowe grupy i organizacje producenckie oraz mÅ‚odzi rolnicy. Jednak dla wiÄ™kszoÅ›ci podkarpackich rolników najważniejsze sÄ… dziaÅ‚ania zwiÄ…zane z realizacjÄ… pÅ‚atnoÅ›ci do gruntów rolnych, bo to one decydujÄ… o opÅ‚acalnoÅ›ci gospodarowania. WypÅ‚acane sÄ… już po raz trzynasty, a pracownicy Podkarpackiego OddziaÅ‚u Regionalnego ARiMR zrobili wszystko, aby rolnicy, pieniÄ…dze z Unii otrzymali szybko i bez utrudnieÅ„. Zaliczki w wysokoÅ›ci 70 proc. kwoty dopÅ‚at za 2017 rok zaczÄ™liÅ›my wypÅ‚acać już od 16 października. Ostatni rolnicy otrzymajÄ… je do koÅ„ca listopada. PozostaÅ‚a część pieniÄ™dzy bÄ™dzie wypÅ‚acana sukcesywnie od 1 grudnia. W pierwszej kolejnoÅ›ci pieniÄ…dze trafiÄ… do rolników z terenów zniszczonych przez klÄ™ski żywioÅ‚owe oraz z obszarów objÄ™tych ASF. Do 28 listopada br. Agencja przekazaÅ‚a w ramach tych pÅ‚atnoÅ›ci na konta bankowe 5 526 rolników z powiatu przeworskiego kwotÄ™ 17 420 184,02 zÅ‚.
Ilu jest rolników w województwie podkarpackim, korzystajÄ…cych z dopÅ‚at do gruntów rolnych ?
Teresa PamuÅ‚a: W 2017 r. wnioski o przyznanie dopÅ‚at bezpoÅ›rednich zÅ‚ożyÅ‚o 115 060 rolników z województwa podkarpackiego. Analogicznie do ubiegÅ‚ego roku ich liczba zmalaÅ‚a. Wiąże siÄ™ to z uruchomieniem przez ARiMR naborów w ramach PROW 2014 – 2020, takich dziaÅ‚aÅ„ jak: „Premie dla mÅ‚odych rolników”, „Restrukturyzacja maÅ‚ych gospodarstw” i "PÅ‚atnoÅ›ci na rzecz rolników kwalifikujÄ…cych siÄ™ do systemu dla maÅ‚ych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Jednym ze skutków realizowania tych projektów byÅ‚a konieczność przekazania gospodarstwa nastÄ™pcy.
W jakim stopniu uruchamiane programy wspierajÄ… podkarpackie rolnictwo ?
Teresa PamuÅ‚a: Od 2004 r. do 2016 r. w ramach „PÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich”, które sÄ… gÅ‚ównym instrumentem wsparcia dochodów producentów rolnych, wypÅ‚acono ponad 5,3 mld zÅ‚. Te pieniÄ…dze wpÅ‚ynęły na rozwój wielu podkarpackich gospodarstw. Oprócz tego ARiMR pomaga rolnikom, przedsiÄ™biorcom rolnym i mieszkaÅ„com obszarów wiejskich w procesie zmian, oferujÄ…c wsparcie merytoryczne oraz finansowe w ramach PROW 2014 -2020. SÄ… tu nowe programy dla różnych grup rolników i gospodarstw zarówno maÅ‚ych jak i dużych. WspomnÄ™ o tych, które w województwie podkarpackim cieszÄ… siÄ™ najwiÄ™kszym zainteresowaniem: sÄ… to dziaÅ‚ania wspierajÄ…ce mÅ‚odych rolników, rolnoÅ›rodowiskowe i ekologiczne, ale też „Modernizacja gospodarstw rolnych” , „Premie na rozpoczÄ™cie dziaÅ‚alnoÅ›ci pozarolniczej” oraz „Restrukturyzacja maÅ‚ych gospodarstw”.
Na co rolnicy i przedsiębiorcy rolni przeznaczają otrzymane dotacje ?
Teresa PamuÅ‚a: W województwie podkarpackim pieniÄ…dze sÄ… kierowane na inwestycje w gospodarstwach, budowÄ™ potencjaÅ‚u przemysÅ‚u przetwórczego, tworzenie miejsc pracy oraz organizacjÄ™ grup producentów rolnych. Ale nie tylko. To również przedsiÄ™wziÄ™cia chroniÄ…ce Å›rodowisko naturalne, poprawiajÄ…ce infrastrukturÄ™ w gminach, wspierajÄ…ce lokalnÄ… aktywność. Te zmiany już widać. Na polach pracuje nowoczesny sprzÄ™t, w gospodarstwach stojÄ… nowe budynki. WzrosÅ‚a konkurencyjność gospodarcza terenów wiejskich, na którÄ… skÅ‚ada siÄ™ nie tylko produkcja rolna, ale również turystyka, sektor usÅ‚ug, handel, rzemiosÅ‚o i maÅ‚e przedsiÄ™biorstwa. DziÅ› podkarpacka wieÅ›, obok swej tradycyjnej roli producenta żywnoÅ›ci, zyskuje na znaczeniu jako przestrzeÅ„ dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej niezwiÄ…zanej z rolnictwem. DziÄ™ki dostÄ™pnym dziaÅ‚aniom rozwinęły siÄ™ istniejÄ…ce i powstaÅ‚y nowe zakÅ‚ady przetwórcze. PrzedsiÄ™biorcy inwestujÄ… otrzymane Å›rodki w nowoczesne i wydajne maszyny, linie technologiczne. PoprawiÅ‚a siÄ™ jakość wytwarzanych produktów oraz zwiÄ™kszyÅ‚a kontrola nad bezpieczeÅ„stwem wytwarzanej żywnoÅ›ci.
Czy da się obliczyć jakie środki spłynęły na podkarpacką wieś, by tak się zmieniła?
Teresa PamuÅ‚a: UwzglÄ™dniajÄ…c Å›rodki przedakcesyjnego programu wsparcia rolnictwa SAPARD i pomoc krajowÄ…, udzielanÄ… w formie różnego rodzaju dopÅ‚at do kredytów rolniczych, na podkarpackÄ… wieÅ› łącznie trafiÅ‚o ponad 10,1 mld zÅ‚. WspominaÅ‚am już o 5,3 mld zÅ‚ w ramach pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich do gruntów rolnych. W ramach PROW 2007 -2013 rolnicy otrzymali ponad 3,4 mld zÅ‚. Obecnie wdrażany PROW 2014 – 2020 dofinansowaÅ‚ już podkarpackich rolników kwotÄ… ponad 384 mln zÅ‚.
Czy wiadomo o jakie wsparcie finansowane w ramach PROW 2014-2020 będzie można ubiegać się w 2018 roku ?
Teresa PamuÅ‚a: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonaÅ‚o aktualizacji harmonogramu planowanych do koÅ„ca 2018 r. naborów wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wiele z wdrażanych dotychczas dziaÅ‚aÅ„, cieszÄ…cych siÄ™ zainteresowaniem rolników, pozostaÅ‚o. Znamy już terminy naborów. Podam te, które jak przewidujemy, bÄ™dÄ… siÄ™ cieszyć najwiÄ™kszym zainteresowaniem wÅ›ród podkarpackich rolników. SÄ… to: Modernizacja gospodarstw rolnych obszar D (zwiÄ…zany z racjonalizacjÄ… technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianÄ… profilu produkcji, zwiÄ™kszeniem skali produkcji, poprawÄ… jakoÅ›ci produkcji lub zwiÄ™kszeniem wartoÅ›ci dodanej produktu) – nabór planowany w I kwartale 2018 r., Modernizacja gospodarstw rolnych obszar A (rozwój produkcji prosiÄ…t), B (rozwój produkcji mleka krowiego), C (rozwój produkcji bydÅ‚a miÄ™snego) – II kwartaÅ‚ 2018 r., Premie dla mÅ‚odych rolników – I kwartaÅ‚ 2018 r. ,Premie na rozpoczÄ™cie dziaÅ‚alnoÅ›ci pozarolniczej, Restrukturyzacja maÅ‚ych gospodarstw i Przetwórstwo i marketing produktów rolnych – zakÅ‚ady przetwórcze to również I kwartaÅ‚ 2018 r., na IV kwartaÅ‚ 2018 r. zaplanowano uruchomienie dziaÅ‚ania dla rolników na Przetwórstwo i marketing produktów rolnych a PÅ‚atnoÅ›ci dla rolników przekazujÄ…cych maÅ‚e gospodarstwa to III kwartaÅ‚ 2018 r.,
Informacje dotyczÄ…ce wszystkich dziaÅ‚aÅ„ obsÅ‚ugiwanych przez ARiMR można uzyskać na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. Informacje można uzyskać także pod numerem telefonu 17/875 60 00 oraz bezpÅ‚atnej infolinii 0 – 800 38 00 84, w Podkarpackim Oddziale Regionalnym oraz w Biurach Powiatowych Agencji.
Można zauważyć, że Podkarpacki OddziaÅ‚ Regionalny ARiMR, którym pani kieruje, dziaÅ‚a nie tylko w sferze zwiÄ…zanej z wypÅ‚atÄ… dotacji dla rolnictwa – ale też organizuje konferencje, spotkania, wydaje publikacje a ostatnio także zorganizowaÅ‚ po raz pierwszy DzieÅ„ Otwarty w biurach powiatowych. Czemu majÄ… sÅ‚użyć takie dziaÅ‚ania?
Chodzi o pokazanie, że ARiMR jest blisko rolników i mieszkaÅ„ców wsi, że dba o rozwój gospodarstw i ogólnie terenów wiejskich nie tylko poprzez dopÅ‚aty i finansowanie różnych projektów. Chcemy udowodnić, że problemy rolników sÄ… naszymi problemami, dlatego bÄ™dziemy je wspólnie rozwiÄ…zywać. Dlatego zorganizowaliÅ›my DzieÅ„ Otwarty, którego celem byÅ‚a zarówno promocja unijnych programów jak też dbaÅ‚ość o bezpieczeÅ„stwo na wsi. Do udziaÅ‚u zaprosiliÅ›my policjÄ™ i straż pożarnÄ…. ByÅ‚y pogadanki, pokazy i instruktaże pierwszej pomocy. RozdaliÅ›my ponad tysiÄ…c odblasków, które mam nadziejÄ™ sprawiÄ… że dzieci bÄ™dÄ… bardziej widoczne na wiejskich drogach. Nasi pracownicy prowadzÄ… liczne wykÅ‚ady i seminaria dotyczÄ…ce np. nowych możliwoÅ›ci rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w aspekcie PROW 2014-2020. Wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim zorganizowaliÅ›my konferencjÄ™ naukowÄ… dotyczÄ…cÄ… ekologii, której gÅ‚ównym celem byÅ‚o pokazanie siÅ‚y i wartoÅ›ci produkcji ekologicznej oraz wskazanie źródeÅ‚ pomocy dla rozwoju rolnictwa ekologicznego. Bo rolnictwo na Podkarpaciu jest bardzo bliskie ekologii i dla wielu gospodarstw to duża szansa na rozwój. PokÅ‚osiem konferencji jest publikacja, obejmujÄ…ca najważniejsze problemy i nadzieje zwiÄ…zane z rozwojem gospodarstw ekologicznych na naszym terenie. WÅ›ród tematów znalazÅ‚y siÄ™ te, dotyczÄ…ce zarówno stanu i struktury rolnictwa ekologicznego, polityki jego wsparcia, jak też wyzwaÅ„ jakie czekajÄ… takÄ… produkcjÄ™. ZorganizowaliÅ›my także cykl konferencji i spotkaÅ„ w powiatach na temat identyfikacji potrzeb rozwojowych obszarów wiejskich i sektora rolno-spożywczego w województwie podkarpackim.
Artykuł Sponsorowany