Nowe możliwości dla miasta

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Nowe możliwości dla miasta

28 września 2017 r. zakończyła trwająca kilka lat się procedura opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tzw. „Lwowska II”.


Z uwagi na liczne protesty dotyczące ograniczeń i uciążliwości, które mogą powstać w związku z planowanym połączeniem ul. Lwowskiej i ul. Misiągiewicza Burmistrz Miasta Przeworska wystąpił do rady miasta o zmianę obszaru opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z wyłączeniem terenu przy budynku parafii pw. Chrystusa Króla w Przeworsku oraz przylegającego do ul. Misiągiewicza, który miał być przewidziany na układ komunikacyjny.


W ramach procedur opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Lwowska II” zebrano wnioski mieszkańców, uzyskano wymagane przepisami prawa uzgodnienia i opinie, a także wyłożono projekt planu do publicznego wglądu i zorganizowano dyskusję publiczną nad rozwiązaniami planu.


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Lwowska II” w Przeworsku, uchwalony w dniu 28 września 2017 r. obejmuje teren po lewej stronie ul. Lwowskiej (jadąc w stronę Przemyśla) przed torami kolei wąskotorowej, w kierunku północnym do ul. Misiągiewicza, z wyłączeniem terenów pod liniami elektroenergetycznymi.


Obszar mpzp zajmuje powierzchnię ok. 11 ha i obecnie wykorzystywany jest głównie pod uprawy rolne oraz uprawy ogrodnicze o charakterze tymczasowych ogrodów działkowych. W wyniku realizacji ustaleń planu nastąpi przekształcenie terenów produkcji rolnej w tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i wielorodzinnej, zabudowy mieszkaniowo-usługowej, usługowej i usługowo-handlowej.


Szkielet układu komunikacyjnego mpzp stanowi projektowana droga zbiorcza o przebiegu południkowym, określona w Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Przeworska.


Droga publiczna zbiorcza KDZ, która zostanie połączona z ul. Lwowską w rejonie skrzyżowania z ul. Zieloną, posiada 2 odcinki, jej szerokość w liniach rozgraniczających to 20 m, w tym jezdnia o szerokości nie mniejszej jak 7 m, chodniki dwustronne, oświetlenie, możliwość lokalizacji ścieżki rowerowej. Odcinek przy zabudowie wielorodzinnej i sakralnej, o pow. ok. 9 arów, do czasu realizacji drogi zbiorczej, może zostać wykorzystany na naziemne miejsca postojowe.


Pozostały układ komunikacyjny zaprojektowany został w oparciu o istniejące drogi na osi wschód – zachód. Na drogach tych zaplanowano drogi publiczne gminne o szer. 10-12 m oraz drogi wewnętrzne o szer. 8 m.


Pomiędzy układem komunikacyjnym wyznaczono kompleksy zabudowy. W części północnej planu nawiązano do występującej zabudowy wielorodzinnej, w części środowej planu nawiązano do zabudowy jednorodzinnej istniejącej przy ul. Pszennej i ul. Orląt Lwowskich natomiast w części południowej zaplanowano zabudowę usługową i handlową, stanowiącą uzupełnienie wyznaczonych funkcji mieszkaniowych, których celem jest zaspokojenie podstawowych potrzeb ludności.


W terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przewiduje się powstanie ok. 30 działek budowlanych, o pow. od 0, 07 ha do 0, 12 ha; w terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej – ok. 35 działek budowlanych, o pow. nie mniejszej jak 0, 07 ha; w terenach zabudowy usługowej i usługowo-handlowej – 10 działek o zróżnicowanej powierzchni a w terenach zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zaplanowano możliwość realizacji 3-4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych.


W krajobrazie otoczenia dominuje budynek kościoła Parafii p.w. Chrystusa Króla w Przeworsku – zaznacza Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel. W celu odpowiedniej ekspozycji zabudowy sakralnej w ustaleniach planu wprowadzono zapis o wysokości budynków wielorodzinnych nie wyższych niż budynek kościoła, a także wskazano, aby budynki wielorodzinne sytuować prostopadle do wyznaczonej drogi.


Z uwagi na dopuszczenie usług w kondygnacji parterów budynków wielorodzinnych, mając także na względzie sąsiedztwo terenu parafii pw. Chrystusa Króla wprowadzono zakaz lokalizowania usług rozrywki, w szczególności dyskotek, salonów gier, klubów nocnych i innych o podobnym stopniu uciążliwości dla otoczenia w celu ograniczenia możliwości wystąpienia konfliktów społecznych.


Uchwalenie miejscowego plan zagospodarowania przestrzennego „Lwowska II” w Przeworsku umożliwi kompleksowe zagospodarowanie atrakcyjnych terenów miasta poprzez powstanie sieci nowych dróg i wyznaczenie ok. 80 nowych działek budowlanych. Budowa w najbliższych latach na przedmiotowym terenie osiedla o wielofunkcyjnym charakterze uaktywni wschodnią część miasta i przyniesie miastu pozytywne korzyści ekonomiczne i społeczne m.in. w postaci zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych czy podniesienia standardu zamieszkiwania, a także zwiększenia liczby miejsc pracy – podsumowuje burmistrz.


KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO WSCHODNIEJ CZĘŚCI MIASTA

1 2 3

UM Przeworsk

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow