Na małym rynku odkryto relikty Kościoła św. Katarzyny?

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Na małym rynku odkryto relikty Kościoła św. Katarzyny?

Od momentu, kiedy wyremontowano przeworski Ratusz wokół niego ciągle coś jest na nowo odkrywane, to podziemia, to wieża widokowa. Ostatnio  po przeprowadzonych badaniach na Małym Rynku, już nikt nie ma wątpliwości, że ziemia w tym miejscu kryje nieznane dotąd obiekty. Istnieje przypuszczenie, iż mogą to być relikty najstarszego kościoła  w Przeworsku p.w. św. Katarzyny,  który powstał prawdopodobnie przed rokiem 1375 . 


Burmistrz Przeworska, Leszek Kisiel chce dowiedzieć się co dokładnie znajduje się pod płytą rynku, jednak do procesu odkrywania reliktów przeszłości należy się odpowiednio przygotować. Włodarz wystąpił do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wytyczne do prac przygotowawczych rewitalizacji. Pierwsze  prace archeologiczne odbędą się już w tym roku, ich wyniki będą miały wpływ na kształt późniejszej koncepcji rewitalizacji płyty Rynku.– Z tego badania mieliśmy się dowiedzieć czy na Placu Adama Mickiewicza znajdują się relikty najstarszego kościoła św. Katarzyny, który pochodzi sprzed 1375 r. – powiedział Leszek Kisiel. Wspomniany Kościół  to pierwsza przeworska parafia i pierwsza siedziba Bożogrobców w Przeworsku. – Jeśli miałyby być tutaj relikty, to należało ustalić gdzie, ponieważ nie była znana dokładna lokalizacja tego kościoła- dodał włodarz.
 
Pod rynkiem na pewno coś jest


Pod koniec 2016 roku zlecono  geofizyczne badania georadarowe podłoża placu Adama Mickiewicza w Przeworsku, którymi  zajmował się Zakład Badań Nieniszczących z Krakowa. Specjaliści wykonywali  szereg niezbędnych czynności i odnaleźli fragmenty równoległych do siebie murów. Widać też fragmenty dawnej zabudowy, być może zakrystii, która na podstawie opisów miała być właśnie murowana. Wspomniane badania należało wykonać, by burmistrz mógł wystąpić do Konserwatora Zabytków o zgodę na odkrywki archeologiczne, po to, aby zobaczyć, czy to są rzeczywiście relikty fundamentów kościoła, a jeśli są, to czy da się je jakoś odsłonić i pokazać turystom. Być może podczas prac zostaną odnalezione jeszcze krypty albo podziemia . Ponadto krakowscy specjaliści wykonali też badania wskazanych miejsc na płycie Rynku, gdzie mogłyby znajdować się relikty starej studni miejskiej. I rzeczywiście, znaleziono jakiś obiekt, który może okazać się dawną studnią.


 
Odkrycie reliktów to dopiero początek


Gmina Miejska przymierza się do badań w 2017 roku, jednak  nie można  się posunąć dalej, nie wiedząc, co dokładnie się tam znajduje. Należy pamiętać, że w obrębie małego Rynku znajdował się również stary przykościelny cmentarz. – Nie wiemy dokładnie, czy na całym terenie czy tylko w obrębie kościoła przy tzw. przymurzu – powiedział burmistrz. – Bez wykonania badań w średniowiecznym mieście, nie wiedząc, co jest pod powierzchnią ziemi, nie można posuwać się dalej, by nie narażać się na koszty. Dopiero taki wstęp pozwoli na opracowanie koncepcji rewitalizacji i wtedy będzie można całość społecznie skonsultować- podsumował L. Kisiel.


BO

DSC_1723
 Fot. W planach jest rewitalizacja tzw. Małego Rynku tj. głównej płyty i uliczek dojazdowych. Koszt rewitalizacji może sięgnąć ponad 15 mln zł. Najbliższe dwa lata burmistrz  chce wykorzystać na to, aby już przygotować koncepcję do konsultacji społecznych i zlecić jej opracowania.

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow