MOPS zapłaci za pomoc sąsiadom

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

MOPS zapłaci za pomoc sąsiadom

Na ostatniej sesji miejskiej Rada podjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad przyznawania, zakresu oraz odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze na terenie miasta Przeworska. Zgodnie z nowymi jej zapisami, osoby wymagające opieki innych osób, będą mogły liczyć na pomoc np. sąsiadów. Ci zaś za pomoc otrzymają wynagrodzenie.

W Przeworsku pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zaobserwowali, iż zdarza się, że ludzie chorzy, mieszkający samotnie, wymagają codziennej opieki zarówno pracowników MOPS, jak i innych osób trzecich.  Są to osoby, które według lekarzy nie kwalifikują się do ośrodków całodobowej opieki, ale wymagają pomocy przy codziennych czynnościach.

 
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia opiekunki, to one najczęściej świadczą usługi w dni robocze w godzinach od 8–15. Aby sprostać stawianym wymaganiom w takich przypadkach, najlepszą formą pomocy będzie pomoc sąsiedzka. Sąsiedzi, za odwiedzanie potrzebujących otrzymają wynagrodzenie. 

Za jedną wizytę dziennie  u osoby potrzebującej pomocy sąsiedzkiej (np. zrobienie zakupów) MOPS zapłaci 100 zł brutto miesięcznie, dwa wejścia-dwie dzienne wizyty – np. rozpalenie w piecu i zrobienie śniadania, do tego zrobienie zakupów 200 zł brutto miesięcznie. Trzy wejścia i więcej to 300 zł brutto miesięcznie. O tym, jaka będzie forma tej pomocy, zadecyduje pracownik socjalny podczas wywiadu. 


BO

 

 

rada-przeworsk
Fot. Radni  jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie samopomocy sąsiedzkiej

 

Uchwała_usługi opiekuńcze_MOPS-1Uchwała_usługi opiekuńcze_MOPS-2Uchwała_usługi opiekuńcze_MOPS-3Uchwała_usługi opiekuńcze_MOPS-4Uchwała_usługi opiekuńcze_MOPS-5Uchwała_usługi opiekuńcze_MOPS-6Uchwała_usługi opiekuńcze_MOPS-7

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow