Komentarz polityczny- „kosztowna demolka systemu edukacji”

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Komentarz polityczny- „kosztowna demolka systemu edukacji”

Rozpoczynamy nowy cykl na naszej stronie. Lokalni politycy będą się w nim wypowiadać o aktualnej sytuacji w Polsce, politycznej, ekonomicznej, o tym czym żyją politycy i jaki wpływ na lokalną społeczność ma wielka polityka. Zaczęliśmy nasz cykl od tych, ktorzy mają ambicje stać się posłami i reprezentować nas w rządzie. 22 marca wysłaliśmy różne pytania do Krzysztofa Kłaka(PO), Tomasza Majby(Nowoczesna) i Tomasza Kojdra(PiS). Jako pierwszy jeszcze tego samego dnia odpowiedział lider Podkarpackich Struktur Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Kłak. Na komentarze pozostałych Panów czekamy. Będziemy publikować je cyklicznie. Nasi czytelnicy mogą jak zawsze komentować i zgłaszać kolejne pytania i propozycje osób, do których wyślemy prośby o komentarz. Zapraszamy do dyskusji.

Sejm przegłosował ustawę o likwidacji Gimnazjów. Co dalej z tą reformą, czy to dobry pomysł? Czy można to zatrzymać, jeśli tak to w jaki sposób? Jakie to przyniesie straty dla społeczeństwa i jakie koszty poniosą podatnicy? 

– Antyreforma systemu edukacji wprowadzana od 01 września 2017 roku jest całkowicie nieuzasadniona i bardzo źle przygotowana. Uderza ona zarówno w jakość kształcenia jak i w nauczycieli, bo nastąpią zwolnienia, a także generuje dodatkowe wydatki po stronie samorządów, na które spada cały negatywny ciężar jej wprowadzenia.


Obecny rząd postanowił bez jakichkolwiek konsultacji społecznych zdemolować sieć dobrze działających i świetnie wyposażonych gimnazjów na zasadzie: "bo taki mamy polityczny kaprys". Specjalistyczne analizy dokonane w ostatnich latach jednoznacznie wykazały, że poziom kształcenia młodych ludzi po wyjściu z gimnazjum jest zadawalający i należy jedynie go doskonalić, także poprzez jeszcze lepsze przygotowanie specjalistyczne pedagogów szczególnie w mniejszych ośrodkach. Gimnazja dawały też wyraźny skok edukacyjny zwłaszcza uczniom z małych miejscowości wiejskich. 


Teraz wrócimy do "średniowiecza" co widać już także wyraźnie w projekcie nowej podstawy programowej, która ustawiona została na "kucie" na pamięć i zawiera bardzo mało zajęć z kreatywnego myślenia. Zwiększono w zamian "godziny" z historii czy religii kosztem przedmiotów ścisłych. Zapewne nastąpi też indoktrynacja polityczna w obszarze najnowszej historii, gdzie nie będzie słowa np. o Wałęsie, ale za to bardzo dużo o wielkości braci Kaczyńskich i ich towarzyszy, a patrząc na nowe lektury obowiązkowe to symbolicznym jest wpisanie tam "twórczości" Jarosława Marka Rymkiewicza, który znany jest głównie z tego, że napisał wiersz: "Do Jarosława Kaczyńskiego" wychwalający "ojca narodu" podobnie jak kiedyś wiersze do Lenina.


Podsumowując:
Reforma zupełnie niepotrzebna, wprowadzana siłowo i przygotowana "na kolanie", uderzająca w poziom kształcenia uczniów, ale także mocno w nauczycieli i pracowników administracji, spośród których niejeden straci pracę. A na przykładzie pięknego, nowego gimnazjum w Przeworsku ta "deforma" spowoduje, że obiekt nie będzie w pełni wykorzystany, zaś Burmistrz Miasta zostanie zmuszony wydatkować kolejne duże pieniądze na modernizację sal do zajęć praktycznych, gdy równolegle otrzyma zmniejszoną subwencję oświatową. W efekcie zapłacimy za te fanaberie, jako mieszkańcy z własnych kieszeni. 


Pozostało zatem jedno wyjście! 
Referendum przed wakacjami i zablokowanie tej kolejnej złej i szkodliwej "zmiany". Dlatego PO wraz ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego zbiera podpisy pod takim wnioskiem, a zatem zachęcam wszyskich Przeworszczan do ich składania, bo tu przede wszystkim chodzi o przyszłość naszych dzieci.

 

Kłak

Krzysztof Kłak
Przewodniczący PO
Region Podkarpacki

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow