Kolejni świadkowie zeznają ws. wyłudzeń z PEFRONU

Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Kolejni świadkowie zeznają ws. wyłudzeń z PEFRONU

24. maja 2017 roku w Sądzie Rejonowym w Przeworsku odbyła się szesnasta rozprawa dotycząca wyłudzeń z PEFRON.  Zamieszanych jest kilkanaście osób, w tym pracownik Gminy Przeworsk Daniel K. 


Z 16 oskarżonych na sali rozpraw pojawiło się dwoje. Wśród oskarżonych są m.in. byli pracownicy firmy produkującej okna, która należała do Stanisława T. Lista oskarżonych jest długa. Przed Sądem Rejonowym w Przeworsku zeznawali już Danuta Ś., Mateusz Dz., Elżbieta G., Daniel K., Krzysztof P., Maciej P. Mariusz T., Bogusław Z., Marek F., Irena P., Grażyna N., Jan K., Krzysztof N., Mirosław K., Mariusz M., oraz  Piotr H.


Prowadzący rozprawę sędzia Krzysztof Gaca przesłuchał kolejnego świadka, który zeznał, iż w firmie  Stanisława T. dochodziło do nieprawidłowości. Świadek potwierdził, że wypłacano pieniądze za prace osobom, które nie pracowały. – Umowy były uzgadniane ze Stanisławem T. On mówił ile należy wypłacić i komu(…)- zeznawał świadek. 


Świadek zeznał również, że były osoby, które pracowały w firmie przez jakiś określony czas, lub przychodziły  do pracy jak były potrzebne, w późniejszym okresie świadek nie widział ich w firmie, bądź nie wie czy wykonywały jakąś pracę na rzecz firmy produkującej okna. 


Jedna z oskarżonych na wcześniejszej rozprawie zeznała, że otrzymywała pieniądze za pracę. 24 maja 2017 roku przed sądem zaznaczyła, że mimo iż dwa razy w tyg. jeździła jako przedstawiciel handlowy nie otrzymywała za to żadnego wynagrodzenia. Wystarczający dla niej miał być fakt, iż ma ubezpieczenie zdrowotne i liczą się jej lata pracy.

 

Na rozprawie nie pojawił się pracownik gminy Daniel K., który  został oskarżony o to, że w okresie 2011- 2012 swoimi działaniami miał doprowadzić Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 21 307,92 zł, w ten sposób, że podpisał w imieniu dwóch osób (niepełnosprawnych sióstr Daniela K. -przyp. autora) fikcyjne umowy o pracę z zakładem pracy chronionej. Osoby te posiadały stopień niepełnosprawności, ale w rzeczywistości pracy nie świadczyły i z tego tytułu dofinansowanie we wskazanych kwotach do stanowisk pracy utworzonych dla tych osób, nie przysługiwało- mówiła Rzecznik Sadu Okręgowego w Przemyślu sędzia Małgorzata Reizer.


Na rozprawie usłyszeliśmy, iż siostry pracownika gminy były zatrudnione w firmie i miały się zajmować składaniem klamek do okien. Ich umowy miały być podpisane ze Stanisławem T. Świadek zeznał, że nie było ich w firmie, Daniela K. również. 


W zbiorowym akcie oskarżenia przygotowanym przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie, znalazło się 19 osób. Trzy poprosiły o wyłączenie sprawy do osobnego rozpatrywania, wśród tych trzech osób jest m.in. przeworski przedsiębiorca Stanisław T., 


BO

SAD W PRZEWORSKU PROCES KRAWCA 013
Fot. Sprawa dotycząca wyłudzeń z Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych toczy się przed Sądem Rejonowym w Przeworsku. 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow