Jadwiga Chruściel towarzyszyła Prezydentowi podczas upamiętniania gen. Antoniego Chruściela

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Jadwiga Chruściel towarzyszyła Prezydentowi podczas upamiętniania gen. Antoniego Chruściela

Pochodzący z Gniewczyny Łańcuckiej dowódca Powstania warszawskiego gen. Antoni Chruściel, który podpisał rozkaz o jego rozpoczęciu jest czczony w stolicy. Zwłaszcza 1 sierpnia, kiedy przypada kolejna rocznica Godziny „W” Córka Antoniego Chruściela, Jadwiga towarzyszyła prezydentowi podczas składania kwiatów na grobie swojego ojca, oraz w uroczystościach pod pomnikiem Gloria Victis.


1 sierpnia w Godzinę „W” jak co roku zatrzymała się cała Warszawa. Tysiące mieszkańców stolicy przyszło świętować ten ważny dzień w historii Polski do centrum miasta. Ci, którzy o 17.00 byli na ulicach i w samochodach zatrzymali się, kiedy w stolicy zaczęły wyć syreny i oddali hołd Powstańcom  minutą ciszy. To jedyny dzień w roku, kiedy na chwilę całkowicie zatrzymuje się największe polskie miasto.


Na cmentarzu Wojskowym Na Powązkach Prezydent złożył wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK. Andrzejowi Dudzie towarzyszyła córka generała, Jadwiga Chruściel  „Kozaczek”, łączniczka w I Obwodzie ,,Radwan” w Śródmieściu, w niedzielę odznaczona przez Prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Odrodzenia Polski. 


Jadwiga Chruściel, choć od dawna mieszka w Warszawie  jest mocno związana z Gniewczyną Łańcucką. Wspiera finansowo młodzież z tej szkoły i chętnie wraca w swoje rodzinne strony. 

Następnie w Godzinę „W” Andrzej Duda, również w towarzystwie Jadwigi Chruściel  oddał hołd Powstańcom przy Pomniku Gloria Victis( Gloria Victis – to monument upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie powstania warszawskiego i okupacji niemieckiej, znajdujący się w kwaterze A-26 na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie).


BO

Fot. Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow