Biedronka azjatycka w Przeworsku?

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Biedronka azjatycka w Przeworsku?

1 marca nasz Czytelnik z Gorliczyny znalazł  w swoim domu dziwnie wyglądającą biedronkę. Zdjęcie owada i ostrzeżenie wysłał na nasz adres mailowy: a.wach@mojprzeworsk.pl. W dostępnych źródłach zaczął sprawdzać dlaczego owa biedronka wygląda inaczej. Ze zdobytych informacji wynika, że mężczyzna znalazł biedronkę azjatycką, mniej sympatyczna niż popularna biedronka znana wszystkim. 


Biedronka azjatycka to pochodzący z Azji gatunek chrząszcza z rodziny biedronek Przez około 20 lat rozprzestrzenił się w obydwu Amerykach i Europie. W Polsce jest gatunkiem inwazyjnym, Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1964 (Ukraina), a następnie w 1968 (Białoruś). Biedronka azjatycka skutecznie ogranicza populacje mszyc, które są jej podstawowym pokarmem. W okresie około 10-dniowego rozwoju larwa zjada od 90 do 370 mszyc. W okresie niedoboru mszyc dietę uzupełnia innymi stawonogami, ich jajami i larwami, w tym także innych biedronek. Zjada też pyłek kwiatowy i nektar, nadgryza dojrzałe owoce. W winogronach przegryza skórkę i wchodzi do owocu. Podobnie jak kilka innych gatunków biedronek występujących w Polsce biedronka azjatycka zimuje w zacisznych, ciemnych miejscach w budynkach. Jej skupiska składają się nawet z tysięcy osobników.


Biedronka nie do końca bezpieczna 


Biedronka azjatycka jest gatunkiem zagrażającym rodzimym gatunkom biedronek. Są bardziej drapieżne, żywią się tym samym pokarmem co rodzime biedronki, a ponadto zjadają jaja i larwy innych gatunków biedronek. Jeśli chodzi o biedronkę azjatycką częściej niż w przypadku innych biedronek odnotowano przypadki ukąszeń ludzi, u niektórych osób stwierdzono reakcje alergiczne dotyczące skóry i dróg oddechowych


Alergia na biedronkę pojawia się najczęściej jesienią, ale także wiosną. Uczulenie dotyczy wszystkich grup wiekowych (1-78 lat) i obu płci. Objawy nadwrażliwości obejmują: alergiczne zapalenie spojówek, astmę, pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy. W pierwszej kolejności zaleca się unikania kontaktu z biedronką azjatycką, Uciążliwą dla człowieka substancją wydzielaną przez stawy udowo-goleniowe biedronki jest żółta hemolimfa, a dokładniej zawarte w niej metoksypyrazyny. Wydzielina ta jest wystrzykiwana z tzw. gruczołów obronnych biedronek w przypadku zagrożenia lub przy zgnieceniu chrząszcza. Pozostawia trwałe plamy na przedmiotach i psuje smak wina. 

 


BO

biedronk
Fot. Biedronka azjatycka znaleziona w jednym z domów w Gorliczynie. 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow