Ma badania nie ma prawa jazdy?

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Ma badania nie ma prawa jazdy?

Andrzej Cieleń z Przeworska uważa, że padł ofiarą urzędniczej zmowy.  Mężczyzna jest po udarze i ma sparaliżowaną lewą stronę ciała. Mimo to chciałby jeździć samochodem. Specjalnie przystosował do jazdy swoje stare auto, zrobił potrzebne badania jednak jeździć nie może. Dlaczego?


Zawsze aktywny i pracujący Pan Andrzej w 2009 roku przeszedł udar mózgu. Choroba całkiem zmieniła jego życie. Dzisiaj mężczyzna ma w umiarkowanym stopniu sparaliżowaną lewą cześć ciała. Mimo tej niedogodności porusza się samodzielnie o lasce, oraz wykonuje większość czynności, które pozwalają mu funkcjonować w społeczeństwie.

– Chciałbym też normalnie prowadzić samochód. Bez tego jestem całkowicie uwięziony w bloku, a ja chcę wrócić do normalnego życia -podkreślał mężczyzna. – Po udarze żeby wrócić za kierownicę musiałem przejść badania. Najpierw nie udało mi się to. Na początku byłem słaby. Dopiero długa rehabilitacja pozwoliła mi wrócić do formy. Poszedłem na kolejne badania dla kierowców w Rzeszowie i znów dwa razy ich nie przeszedłem. Lekarze nawet nie zbadali mnie specjalistycznie tylko uznali, że przy moim schorzeniu i tak nie powinienem jeździć i już! Odesłali mnie z kwitkiem! – oburza się Pan Andrzej. – W styczniu  2016 roku byłem w Krakowie i tam poszedłem do lekarza medycy pracy, żeby zrobić sobie badania i znów jeździć samochodem. Tam lekarz specjalista zlecił dodatkowe konsultacje, które przeszedłem i wystawił mi dokument potwierdzający, że mogę jeździć samochodem kat. B. Tak bardzo się cieszyłem, że zaraz na  drugi dzień, kiedy wróciłem z Krakowa poszedłem do wydziału komunikacji, żeby dać im badania i w końcu otrzymać prawo jazdy. Jednak odbiłem się od ściany. Usłyszałem, że moje badania są nieważne i muszę je zrobić jeszcze raz w Rzeszowie, bo tylko badania z Rzeszowa są adekwatne i właściwe- relacjonował A. Cieleń. 


Bezlitosne przepisy 


Z pytaniem dlaczego Andrzej Cieleń nie otrzymał prawa jazdy, mimo iż ma badania lekarskie zwróciliśmy się do  Starostwa Powiatowego w Przeworsku, które takie dokumenty wydaje. Odpowiedzi na piśmie udzielił nam radca prawny Andrzej Kozak – W przedmiocie podstaw odmowy wydania Andrzejowi Cieleń prawa jazdy informuję, że na przeszkodzie w uwzględnieniu oczekiwania wskazanej osoby znajdują się względy natury zdrowotnej, przeciwwskazanie do kierowania pojazdami wynikające z określonego orzeczenia lekarskiego. (…) Andrzej Cieleń najwyraźniej przedstawił tylko część materiałów, które mają służyć przedstawieniu pracownika starostwa w złym świetle – napisał prawnik. Przedstawiając sprawę  prościej należy rozmieć, iż mężczyzna mimo iż ma badania od specjalisty medycyny pracy z Krakowa nie są one brane pod uwagę, gdyż Andrzeja Cielenia powinien zbadać lekarz w Specjalistycznym Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Rzeszowie, bo jest mieszkańcem Podkarpacia . Dopóki w tym ośrodku nie uzyska pozytywnej opinii jeździć nie będzie mógł. 

Fot. Andrzej Cieleń postanowił po raz kolejny odwołać się od decyzji rzeszowskich lekarzy i walczyć o uprawnienia do prowadzenia samochodów

PRZEWORSK_Ma badania nie ma prawa jazdy

Artykuł ukazał się w Super Nowościach

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow