1 listopada, zapal biało-czerwony znicz i pomóż w renowacji nagrobków

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

1 listopada, zapal biało-czerwony znicz i pomóż w renowacji nagrobków

Już po raz dziewiąty harcerze z Przeworska zbierają pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków. Ludzie chętnie wrzucają im pieniądze, bo jak sami mówią- cel jest szczytny, a 1-go listopada bardziej zważa się na  potrzeby cmentarza.


Tradycyjnie, harcerze z Kresów KH ZHP Przeworsk, 1-go listopada zbierają pieniądze na renowację nagrobków. Dzięki  akcji „Ratujmy nagrobki” wyremontowano już kilkanaście pomników na „Starym Cmentarzu” przy ul. Tysiąclecia w Przeworsku. Kolejne groby są w trakcie renowacji, wszystko dzięki datkom z ubiegłych latach i ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Marszałka Województwa Podkarpackiego.  


Agnieszka Bernacka, instruktor ZHP w stopniu podharcmistrza, która co roku kwestuje razem z harcerzami, opowiadała, że nie wyobraża sobie, by zbiórka 1 listopada się nie odbyła – Stoję tutaj co roku, również ze mną dzieciaki, jest to forma wolontariatu , która bardzo nas cieszy, ponieważ ma dużą aprobatę. Kiedy ludzie podchodzą, wrzucają datki do puszek to dzielą się także uśmiechem. Z każdym rokiem KWESTA RATUJMY NAGROBKI PRZYNOSI WIĘCEJ pieniędzy na renowację. To cieszy, motywuje do działania – mówiła.  

Zachęcamy też do zapalenia biało – czerwonych zniczy, które są ustawione na niektórych przeworskich grobach. Światełko, które tam zaświecimy jest wspomnieniem tych, którzy walczyli za Polskę. 


Piękną przeworską tradycją jest również oddawanie hołdu żołnierzom, którzy spoczywają w zbiorczej mogile na tzw. „Starym Cmentarzu” Dla Nich również palimy biało -czerwone znicze przygotowane specjalnie na tę okazję.


BO

 

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow