Uwaga w dzisiejszej prognozie wyznaczono obszar strefy specjalnej dla Podkarpacia

Slide
Slide
Slide
Slide
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow

Uwaga w dzisiejszej prognozie wyznaczono obszar strefy specjalnej dla Podkarpacia

Informacje opublikowane dzięki uprzejmości MeteoReporter.pl:

Przed nami kolejna seria silnych burz. W dzisiejszej prognozie ze względu na wczorajsze okoliczności wyznaczono tzw. strefę specjalną. Obejmuje ona większość obszaru województwa i to tutaj w skali kraju możliwe jest wystąpienie fali najgwałtowniejszych zjawisk burzowych. W wyznaczonym regionie będą występowały dzisiaj niebezpieczne warunki kinematyczne i termodynamiczne sprzyjające powstawaniu groźnych i trwałych formacji burzowych.

 

Nie ujęto południa województwa ze względu na spodziewane zjawisko wiatru fenowego, choć tutaj inicjacja burz może mieć miejsce dopiero późnym popołudniem i wieczorem. Groźnie natomiast będzie szczególnie w północnej, centralnej i wschodniej części regionu. Dzisiejsze warunki pozwolą na rozwój gwałtownych burz pulsacyjnych, które ze względu na panujący duży uskok wiatru mogą formować się do postaci niebezpiecznych superkomórek burzowych z nawalnymi opadami deszczu dochodzącymi aż do litrów na metr kwadratowy, bardzo silnym wiatrem ( /) i gradem do nawet . W późniejszej fazie rozwoju burze mogą zacząć się łączyć w wielokomórkowe burze z długotrwałymi ulewami. Aktywność burzowa na Podkarpaciu może być bardzo wysoka, a zjawiska mogą trwać od popołudnia do samego wieczora przynosząc zalania, podtopienia i powodzie błyskawiczne. Dogodne warunki do rozwoju superkomórek burzowych zwiększają szansę na wystąpienie pojedynczego przypadku w pełni uformowanej trąby powietrznej. Uwzględniając wczorajszy incydent burzowy, pojawienie się burz o takiej sile może przynieść powtórkę z feralnego piątku – być może sytuacja będzie jeszcze cięższa, a sumy opadowe ponownie mogą osiągnąć okolice aż 100 litrów na m2.

Silne burze mogą powstać ponadto w obszarach województw: małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie. W tych regionach warunki ku organizacji i gwałtowności burz także będą sprzyjające – tyczy się to zwłaszcza , gdzie warunki kinematyczne również mogą sprzyjać tworzeniu się burz superkomórkowych i aktywnych zjawisk wielokomórkowych. W tym regionie także panuje zagrożenie nawalnymi opadami deszczu, gradem do 4 cm i silnymi uderzeniami wiatru do 90 km/h. Ponadto inicjacja groźnych burz będzie postępować dalej na północny wschód od wschodniego Mazowsza po Podlasie.

W strefie pomarańczowej liczebność burz będzie mniejsza, zaś najwięcej zjawisk prawdopodobnie wystąpi w województwie warmińsko-mazurskim. Nie powinny one stanowić większego zagrożenia, choć mogą nieść intensywne opady deszczu powodujące punktowe zalania. Późnym popołudniem lub wieczorem nad obszar województwa dolnośląskiego i częściowo lubuskiego może wejść burza wielokomórkowa znad Niemiec, choć nie do końca wiadomo w jakim stadium. Być może dotrą tylko silne opady konwekcyjne z lokalnymi wyładowaniami.

Źródło polecamy: https://www.facebook.com/meteo.rep