„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”

Slide
Slide
previous arrow
next arrow

„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”

Wernisaż wystawy "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" w Muzeum Polaków Ratujących Żydów


Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

29 WRZEŚNIA GODZ. 17.00


Urodziły się z wyrokiem śmierci. Ocalały dzięki bezgranicznej miłości rodziców – tych, którzy je oddali i tych, którzy uznali je za własne. Wystawa „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” powstała z inicjatywy przewodniczącej Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Joanny Sobolewskiej-Pyz, która będzie gościem specjalnym otwarcia wystawy. Towarzyszył jej będzie Jacek Gałązka.

plakat2e

Z Zagłady ocalało w Polsce około pięciu tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami. Na ogół fakt adopcji trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili prawdę przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu. Dzieci, wychowane w obcych domach, które uważały za własne, musiały zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukały śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Ci, którym się to nie udało, ciągle jeszcze mają nadzieję.

Losy piętnaściorga Ocalonych, urodzonych w latach 1939-1942, przedstawiono na planszach. Wystawa pierwszy raz została pokazana w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w roku 2015, obecnie jeździ po Polsce i świecie, by dać świadectwo bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać ukochane dzieci w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów.

sobolewska1 wieczorek1 brzuska1

*****

Autorzy:

Anna Kołacińska-Gałązka – redaktorka prasowa i książkowa, wydawca, pedagog. Absolwentka studiów Historii i Kultury Żydów w Polsce na Wydziale Historycznym UW. Redaktorka tomu wspomnień "Dzieci Holocaustu mówią…", autorka wywiadów z ocalonymi. Członkini Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holocaustu.

Jacek Gałązka – designer informacji, projektant graficzny gazet, magazynów ilustrowanych i serwisów internetowych w Polsce, Belgii, Republice Afryki Południowej, Szwecji, Pakistanie i USA.

Maciej Śmiarowski – autor zdjęć

Zapraszamy!

Slide
Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow