Powrót

Szansa na rozwój Przeworskiej Kolei Dojazdowej

Luty 21, 2019

12 lutego br. w Zespole Pałacowo – Parkowym w Hadlach Szklarskich odbyło się spotkanie robocze poświęcone planom rozwoju Przeworskiej Kolei Dojazdowej, którego współorganizatorem był Starosta Przeworski Bogusław Urban, a gospodarzem Wójt Gminy Jawornik Polski Stanisław Petynia. W spotkaniu uczestniczyli również: Wicestarosta Przeworski Jerzy Mazur, Burmistrzowie Miast: Przeworska i Dynowa, Wójtowie Gmin: Dynów, Przeworsk, Hyżne oraz Sekretarz Miasta i Gminy Kańczuga, przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg i fundacji Galicyjskich Dróg Żelaznych.

Spotkanie otworzył Bogusław Urban, który w swoim wystąpieniu zaapelował do obecnych przedstawicieli JST, na terenie których przebiega linia kolejowa, o dołożenie wszelkich starań przy przygotowaniu prac związanych z rewitalizacją linii. Zwrócił uwagę na konieczność włączenia w ten proces lokalnej społeczności. Należy stworzyć warunki do aktywnego uczestnictwa mieszkańców, lokalnych grup działania oraz gminnych ośrodków kultury, które mogą wspierać bieżące funkcjonowanie kolei wąskotorowej. Takie działania przyczynią się do rozwoju aktywności turystycznej nie tylko Gmin,  ale całego obszaru powiatu przeworskiego. Jednakże upływ czasu i brak inwestycji spowodował, że stan techniczny kolei wąskotorowej bezwzględnie wymaga modernizacji celem dalszego funkcjonowania kolejki i poprawienia bezpieczeństwa ruchu oraz zwiększenia atrakcyjności oferty transportu kolejowego. Na wdrażanie tych planów potrzeba niemało pieniędzy. Fundusze potrzebne są też na bieżącą opiekę nad istniejącymi od dawna urządzeniami, zabytkowymi obiektami i budowlami, liczącymi dziesiątki lat, niedostatecznie dotychczas zadbanymi. Brakuje funduszy, dlatego będziemy się starać uzyskać wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Starosta Przeworski życzył przedstawicielom JST owocnej współpracy.

Natomiast Wicestarosta Przeworski Jerzy Mazur poinformował, że obecnie trwają prace zmierzające do ograniczenia zakresu przewidzianych prac w ramach zadania pn.: „Rewitalizacja Kolei Dojazdowej Przeworsk Wąskotorowy – Dynów” ze względu na znaczne niedoszacowanie projektu i wzrost cen materiałów w całej branży budowlanej. Budżet ten był już niewystarczający na dzień przekazania dokumentacji projektowej w 2017 roku, który zakładał wtedy koszt realizacji całej inwestycji na poziomie ponad 60 mln zł. Na tym etapie realizacji inwestycji, przewidziany jest zakres robót obejmujący prace na łącznej długości 26,897 km torowiska i nie uwzględnia obiektów inżynierskich, z przewidzianym budżetem wynoszącym 20 mln zł. Obecnie szacuje się, że z tego zakresu prac uda się zrealizować połowę, dlatego też, Starosta zwrócił się do Marszałka Województwa Podkarpackiego o wydanie zgody w tym zakresie, co będzie wymagało dalszych konsultacji z projektantami.

W czasie spotkania przedstawiciele fundacji Galicyjskich Dróg Żelaznych przedstawili pomysły na podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności oferty przewozów kolejowych na szlaku Przeworsk – Dynów oraz zadeklarowali chęć współpracy na rzecz jego rozwoju.

Remont kolei wąskotorowej w ramach zadania pn.:

„Rewitalizacja Kolei Dojazdowej Przeworsk Wąskotorowy – Dynów”

Projekt przewidziany do realizacji z udziałem dotacji ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 


Jedna myśl na temat “Szansa na rozwój Przeworskiej Kolei Dojazdowej”

  1. kuba pisze:

    Nowa miotła w powiecie i inne podejście do tematu kolejki. Dla malego Starostwa utrzymanie kolejki to napewno duże wyzwanie.Obecny układ PiS-owski powinien mieć dobre kontakty w Urzędzie Marszałkowskim. tylko że Marszałek potrzebuje ok. 150 mln na kolej dojazdową do Jasionki. Pytanie na dzień obecny czy w tym sezonie turystycznym kolejka będzie jedzcić i ile kasy otrzymamy na remont.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Heron maszyny Kucab