Powrót

Konserwacja mebli z Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu

Styczeń 9, 2019

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zakończyło prace nad konserwacją pierwszej część kompletu mebli z Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu. Konserwacji poddano dwie kanapy, trzy fotele oraz stół stanowiące wyposażenie sali rotundowej i salonu „słonecznikowego” zarzeckiego pałacu.

 Poddany konserwacji komplet mebli pochodzi z 1 ćwierci XIX w.; wykonany był prawdopodobnie w jednym z europejskich ośrodków meblarskich. Wchodził w skład pierwszego wyposażenia pałacu zarzeckiego. Jego elementy cechuje wysoka ranga i klasa wykonania. Doskonale ukazuje modę okresu, w którym zarzecka rezydencja święciła swoje triumfy, stając się jedną z „wizytówek” późnego klasycyzmu, a także poziomu, majętności i gustu ich właścicieli – rodziny Dzieduszyckich.

Dzięki staraniom Muzeum oraz środkom finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury udało się przywrócić, chodź w niewielkiej części, dawną świetność obiektu, który dzięki odnowieniu oryginalnego wyposażenia, będzie mógł śmiało konkurować z największymi rezydencjami regionu. Nowy wygląd sali okrągłej sprawia, że zwiedzający będą mogli poczuć się, jak w XIX-wiecznych salach urządzonych przez Magdalenę z Dzieduszyckich Morską.

Projekt pt. „Konserwacja kompletu mebli z Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

20 grudnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której Krystyna Kieferling, starszy kustosz Muzeum, Filip Sołtys – wykonawca oraz Łukasz Zagrobelny, Dyrektor Muzeum, którzy przedstawili założenia projektu, zaprezentowali etapy przeprowadzonych działań oraz efekty prac konserwatorskich.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven + 9 =

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny