Powrót

Działania drogowe pod nazwą „ Jestem bezpieczny, bo jestem widoczny”

Styczeń 14, 2019

Od dzisiaj na drogach powiatu przeworskiego policjanci prowadzić będą działania drogowe pod nazwą „ Jestem bezpieczny, bo jestem widoczny”. Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych.

Rejonem działań objęte będą miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Z policyjnej analizy wynika, że w 2018 roku, na terenie powiatu przeworskiego, doszło do 32 zdarzeń z udziałem pieszych. Rannych zostało 14 osób, natomiast śmierć poniosło 6 pieszych.  

Policjanci, dbając o bezpieczeństwo na drogach powiatu przeworskiego, szczególną uwagę zwracać będą na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych. W trakcie działań funkcjonariusze będą przypominać, jak ważne jest używanie przez „niechronionych uczestników ruchu drogowego” elementów odblaskowych. Zwiększają one kilkukrotnie widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, bądź hamowania.

Jednak nie zawsze piesi pamiętają o korzystaniu z elementów odblaskowych. Stąd też kierujący muszą być przygotowani na to, że o tej porze roku, zwłaszcza po zmroku, „niechronionego uczestnika ruchu drogowego” można zobaczyć niemal w ostatniej chwili. Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych, zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych.

Z kolei piesi muszą mieć świadomość, że nie przestrzegając przepisów ruchu drogowego ryzykują własne życie

Przypominamy także, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, piesi poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Nawet drobny element sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni. Kierowca jest w stanie zauważyć osobę posiadającą odblask z odległości nawet 150 metrów, natomiast bez takiego elementu z odległości zaledwie 20 metrów. Każdy pieszy wyposażony w jakiekolwiek elementy odblaskowe jest zdecydowanie lepiej widoczny, a przez to bezpieczniejszy.

KPP Przeworsk


Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny