Powrót

Miejski fetor

Listopad 30, 2018

Nasi Czytelnicy w ostatnim czasie pisali do nas z prośbą o poruszenie tematu fetoru w mieście. Według mieszkańców najgorzej jest w okolicach ulicy Gorliczyńskiej, oraz obiektu Sportowo Rekreacyjno-Turystycznego przy ul. Budowlanych. Przeworszczanie zlokalizowali źródło nieprzyjemnego zapachu natychmiast – winowajcą jest oczyszczalnia ścieków. 


Z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji zgłosiliśmy się do burmistrza Przeworska Leszka Kisiela. Szerokiej odpowiedzi  na wszystkie interesujące nas i naszych Czytelników udzielił prezes PGK Krzysztof Ożóg – Przeworska Gospodarka Komunalna Sp.  z o.o.  w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców o uciążliwościach związanych z odorem jaki w ostatnich dniach można było odczuć w naszym mieście informuje: Oczyszczalnia Ścieków w Przeworsku przyjmuje ścieki z terenu miasta Przeworska, Gminy Przeworsk i częściowo z Gminy Zarzecze. Przeworska Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. czuwa nad prawidłową pracą samej Oczyszczalni Ścieków, miejskiej sieci kanalizacyjnej oraz fragmentu sieci gminy Zarzecze. Pracę sieci Gminy Przeworsk nadzoruje Zakład Gospodarki Komunalnej przy Gminie Przeworsk Sp. z o.o.


Nieprzyjemny zapach powodujący w ostatnim okresie uciążliwości dla mieszkańców wystąpił w wyniku awarii na sieci kanalizacji tłocznej doprowadzającej ścieki z Gminy Przeworsk do miejskiej oczyszczalni. Awaria przepompowni ścieków na terenie Gminy Przeworsk spowodowała długotrwałe przetrzymanie ścieków w rurociągach tłocznych, gdzie w warunkach beztlenowych doszło do ich zagniwania. Po usunięciu awarii przez Zakład Gospodarki Komunalnej przy Gminie Przeworsk, zgniłe ścieki zainfekowane bakteriami beztlenowymi dotarły do studzienek rozprężnych zlokalizowanych na terenie miasta Przeworska, skąd rozprzestrzeniły się po sieciach kanalizacji sanitarnej powodując wydzielanie się nieprzyjemnego dla mieszkańców odoru. Spółka nasza po uzyskaniu informacji o awarii powzięła decyzję o zaimplementowaniu do sieci kanalizacji sanitarnej środka neutralizującego odory. Środek dozowany jest w sposób ciągły, jednak efekty działania nie są natychmiastowe i potrzeba około miesiąca, aby uzyskać zamierzony cel.      

Powyższa awaria zbiegła się z intensywnym zrzutem ścieków, przekraczających wartości dopuszczalne z zakładu Rauch Polska Sp. z o.o. Tu należy nadmienić, że eksploatowana oczyszczalnia  ścieków na terenie miasta Przeworska zbudowana w latach 90-tych nie była zaprojektowana i przygotowana do odbioru i oczyszczania tak dużych ładunków ścieków jakie dostarczane są w obecnych latach ze wskazanego powyżej zakładu. Zarząd PGK  podpisując ze spółką Rauch Polska stosowne umowy na odprowadzenie ścieków wyraźnie określił maksymalną dozwoloną wartość ładunków w zrzucanych ściekach. Pomimo tego doszło do zrzutu ścieków, których ładunki przekraczały dopuszczalne normy zawarte w umowie. PGK w związku z zaistniałą sytuacją nałożyła adekwatne do przekroczeń kary, jednocześnie nakazując spółce Rauch Polska wykonanie niezbędnej podczyszczalni ścieków, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji – pisze prezes.

 
Ponadto dostaliśmy informacje o największej inwestycji jaka kiedykolwiek miała miejsce w Przeworsku, a dotyczy również oczyszczalni ścieków -Przeworska Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. podjęła liczne prace pozwalające m.in. zneutralizować uciążliwość zapachową. Została podpisana umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektu pn. ,,Przebudowa i rozbudowa komunalnej oczyszczalni ścieków w Przeworsku” – planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 23 313 858,32 zł.  W maju 2018 roku został ogłoszony  przetarg na wykonanie projektu oraz prac budowlano-instalacyjnych  w formule ,,projektuj i buduj”. Do dnia terminu składania ofert  wpłynęła  tylko jedna oferta od firmy Inżynieria Rzeszów S.A. na kwotę 35 878 026,21 zł brutto.  Kwota ta znacznie przewyższała kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamawiający stosownie do art. 96 ust. 1 pkt. 4 ustawy Prawo Zamówień Publicznych był zmuszony do unieważnienia postępowania  o udzielenie zamówienia. Po przeprowadzonych uzgodnieniach z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w dniu 21.09.2018 roku po raz kolejny ogłoszono przetarg na ,,Przebudowę i rozbudowę komunalnej oczyszczalni ścieków w Przeworsku”. Planowane otwarcie ofert odbędzie się 30.11.2018 r.- poinformował Krzysztof Ożóg.


O pracach na oczyszczalni ścieków będziemy informować na bieżąco. Dziękujemy za liczne zgłoszenia i prośby o interwencję naszym Czytelnikom.


BO

 


19 myśli na temat “Miejski fetor”

 1. jurek pisze:

  Mleczka jest najbardziej zanieczyszczona od pół wieku,kiedyś można było się kompać,niech teraz ktoś sprobuje wejść do wody.Fetor jest niesamowity,cud że żyją tam jeszcze ryby.

 2. Dobry gospodziarz pisze:

  gospodarze nie wiedzieli, że ceny inwestycji idą w górę i po dwóch latach przygotowań przetarg z całą inwestycją można wyrzucić do kosza. brakuje tylko 12  milionów Brawo wy 

 3. Anna pisze:

  Problem ze smrodem z oczyszczalni to temat ktory występuje w Przeworsku od wielu lat. Fakt ze w ostatnim czasie smrod byl juz tak intensywny i uciazliwy, że stal się problemem nie tylko mieszkancow Gorliczynskiej. Dziwi mnie zrzucanie winy za smrod na Gminę Wiejską Przeworsk. Tyle bowiem jablek ile przyjechało w tym roku do zakładu przetworstwa nie bylo chyba w historii tego zakładu i tam jest faktyczna przyczyna. Ale oczywiście w Gminie rządzi PIS, który niedawno przekupił 2 radnych z komitetu burmistrza i trzeba im troszkę dołożyć. Ale jak przeczytalam o karach, ktore mają być nalożone na ww. zakład zbladlam. Nie ma to bowiem nic wspolnego z dzialaniem na rzecz rozwoju przedsiebiorczosci w Przeworsku. Jakby nie bylo to ten przedsiebiorca stworzyl wiele nowych miejsc pracy w mieście, a prowadzona caly czas rozbudowa zakladu daje szanse na kolejne. W dzisiejszych czasach trzeba doslownie usiasc z przedsiebiorca i rozmawiac i wspolnie szukac rozwiazań. Dzis wiele osciennych gmin przyjelo by go z otwartymi rekami. Problem modernizacji oczyszczalni byl przez wiele lat zsuwany na tor boczny, dlatego jeszcze długo możemy liczyć na unoszacy sie co jakis czas smrod z oczyszczalni.

  1. maria pisze:

   Zamiast inwestować w najważniejszą dla funkcjonowania miasta infrastrukturę to kupowało się fajerwerki. 

   Ocyszczalnia powinna być zmodernizowana już 10 lat temu ale łatwiej mydlić oczy ludziom mostem na mleczce. 

   Przypomnijcie mi od kiedy to Kisiel był zastępcą burmistrza od 2001 ? 

 4. Mariola pisze:

  Faktycznie walka polityczna w Przeworsku trwa. Tylko nie wiem czemu włącza się do niej dzieci. Miejskie MIkołajki są na Hali Sportowej 9 grudnia w niedzielę. Wiele super atrakcji. Brawo dla organizatorów. W tym samym czasie osiedlowe MIkołajki organizuje radny z PIS-u na osiedlu Konopnickiej. Zbieg okoliczności, trudno w to uwierzyć. Czy nie można było tego zrobić w dwóch różnych terminach?

  1. Kb pisze:

   Pan radny mógł zapytać kiedyś są robione miejskie Mikołajki, a  swoje zrobić w innym terminie. Sugerowanie że miasto zrobiło specjalnie w tym samym terminie co Pan radny, z względów politycznych nawet już śmieszne nie jest, paranoja !!! 

   1. Alicja pisze:

    Faktycznie jakieś jaja bo nawet godziny tych Mikołajek prawie identyczne. Teraz rodzice którzy głosowali na PIS będę czekać z dziećmi na Mikołaja w domach, a ci od burmistrza będą szaleć na hali. Niech dorosli sobie takie pstryczki robią ale po co mieszac w to dzieci. Za moich czasów Mikołaj przychodził zawsze wieczorem 05 grudnia i jakby tak było i teraz to byłby jeden smród mniej w mieście

    1. janusz pisze:

     Prosze nie porównywać ogromnej imprezy z chodzeniem z paczkami na osiedlu.Termin imprezy miejskiej która sporym przedsiewieziem w hali znany jest przynajmniej  pół roku wczesniej bo trzeba wynająć sprzęt i firmy obsługujące.Wystarczyło zapytać .

     Więc twierdzenie o tym ze miasto chce dac pstryczka radnemu jest kompletnym nieporozumieniem.Ale patrząc w drugą stronę – radny mógł sie dopytać kiedy jest impreza w hali i nie robić swojego Mikolaja w tym samym terminie.Miasto od kilku lat organizuje tez dzien dziecka na MOSiRZE i tez w tym roku radny organizowal wyjazd autokarowy dla dzieci z Przeworska na dzien dziecka. 

 5. wisniowiecki pisze:

  Jaka walka polityczna? Najwyżej strzelanie z pistoletu na wodę bo Leszek i tak zmiażdzy każdego niech nam żyje sto lat

   

 6. Janek pisze:

  Nic nie trwa wiecznie. Jakby PIS w Przeworsku dogadał się z Łapą i wystawił w wyborach na burmistrza tylko Szewczyka, dziś wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej.

  1. kamis pisze:

   hehehehe kogo ? Szewczyka ???????? buhahhahhahaha

 7. LoLo pisze:

  Dziś przejeżdziałem samochodem Gorliczyńską i smród z oczyszczalni momentalnie miałem w kabinie. Pomimo dużego mrozu ciężarówki z jabłkami czekały na rozładunek. Śmierdzi jak śmierdziało i będzie śmierdzieć.

  1. do roboty pisze:

   Dzisiaj na Gorliczyńskiej smród jest niewyobrażalny 

 8. o pisze:

  Ten smród tam był i jest. To jest największym problemem. Awaria może się zdarzyć, ale od lat śmierdzi w tej części miasta i nie ma to nic wspólnego z tym incydentem.  Zastanowić się można tylko czy zdrowo ( bo na pewno nie przyjemnie) jest tam komukolwiek wypoczywać czy trenować  na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego, kiedy smrodek oczyszczani unosi się w powietrzu. Chyba nikt z władz nigdy się nad tym nie zastanawiał…

 9. oqw pisze:

  Ten smród tam był i jest. To jest największym problemem. Awaria może się zdarzyć, ale od lat śmierdzi w tej części miasta i nie ma to nic wspólnego z tym incydentem.  Zastanowić się można tylko czy zdrowo ( bo na pewno nie przyjemnie) jest tam komukolwiek wypoczywać czy trenować  na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego, kiedy smrodek oczyszczani unosi się w powietrzu. Chyba nikt z władz nigdy się nad tym nie zastanawiał…

  1. Stefan pisze:

   Bardzo dobrze się tam wypoczywa malolatom szczególnie na ławkach przy oczyszczalni. Czasem się komuś rzygnie czasem ktoś kogoś cuci  ale ogólnie to taka melinka gdzie nasza wspaniała latorosl konsumuje napoje wyskokowe. Straż miejska  podjeżdża pod bramę od strony oczyszczalni  i udaje że problemu nie ma.. Morze trzeba im otworzyć bramę  bo nie mogą wjechać między ławki z pijanymi smarkaczmi bo pieszo się nie da 

 10. Anna pisze:

  Ale jaki dzisiaj jest wielki dławiący smród koło Brico i równie wielka kolejka tirów z jabłkami, co nie wróży niestety zmiany zapachu.

  1. Janek pisze:

   wczoraj to było nic, dziś dopiero śmierdzi

   1. inter pisze:

    Ja już w Intermarche ani w Bricomarche nie robę zakupów bo tak śmierdzi, że nie da się wytrzymać

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny