Powrót

Przeworszczanka oszukana metodą „na policjanta” 

Czerwiec 17, 2018

Przeworszczanka Maria Bajdak odebrała telefon przekonana, że dzwoni do niej policjantka, która informuje o tym, że jeden z jej synów spowodował tragiczny wypadek na przejściu dla pieszych. „Policjantka” znała imię syna i adres kobiety. Syna od więzienia miały uratować pieniądze, które kobieta wręczy „funkcjonariuszce”, która przyjdzie do domu. Przeworszczanka straciła dziesięć tysięcy zł. 


We wtorek Maria Bajdak przed południem jak zwykle była sama w domu. Mąż zawsze wychodzi na działkę i spędza tam kilka godzin. W tym czasie w mieszkaniu kobiety zadzwonił telefon. Po drugiej stronie miała być policjantka, która informowała siedemdziesięciodwulatkę o tym, że jej syn spowodował tragiczny wypadek na przejściu dla pieszych. Miał potracić kobietę, która znajduje się w tragicznym stanie.  „Policjantka” już na początku rozmowy poprosiła o pesel i poleciła swojej starszej rozmówczyni, by ta pod żadnym pozorem nie rozłączała się i nie odkładała telefonu. Przejęta przeworszczanka zaczęła słuchać poleceń wydawanych przez „funkcjonariuszkę”. – Odebrałam telefon i od razu w słuchawce przedstawiła się policjantka. Mówiła, że syn miał wypadek, że grozi mu więzienie, bo kobieta którą potracił na pasach jest w krytycznym stanie. Jednak ta policjantka mówiła, że oni zrobią wszystko, żeby pomóc synowi. Byłam taka przejęta, zdenerwowana, że nie wiedziałam co mam robić. Ona mówiła, że syn jest na policji, jest w tym momencie przesłuchiwany, że mogą to polubownie załatwić, ale potrzebne są pieniądze. Powiedziała, że przyjdzie do mnie do mieszkania i weźmie wszystkie pieniądze jakie uda mi się zebrać. Nawet powiedziała, że  jak przyjdzie to powoła się na prokuratora Wojnickiego  i że nie będzie dzwonić do drzwi tylko zapuka i będzie po cywilnemu, nie w mundurze, żeby sąsiadów nie niepokoić. Uwierzyłam we wszystko! -płacze załamana pani Maria. 


Pieniądze w kopercie
Oszustka faktycznie pojawiła się  przed mieszkaniem pani Marii w uchu ciągle miała słuchawkę, i przez ponad godzinę rozmawiała z kobietą. Na korytarzu wzięła kopertę z pieniędzmi i nadal nakazała kobiecie siedzieć ze słuchawką przy uchu, bo  ona się odezwie jak skończy czynności. Starsza przeworszczanka nie zorientowała się, że oszustka po tym jak wzięła kopertę natychmiast się rozłączyła. W kopercie, którą przekazała oszustce było około dziesięć tysięcy złoty. Słuchawkę od zdenerwowanej, zapłakanej kobiety przejął dopiero mąż, który natychmiast się zorientował, że to wyłudzenie i pojechał zgłosić sprawę na policję. 


Droga oszustki
Oszustka znała imię i nazwisko syna, znała adres kobiety, oraz jej numer telefonu. Upewniła się tylko przez telefon czy Pani Maria jest sama w domu i że nie ma męża.  Nie mogą tylko odszukać bloku na Krasickiego. Ze słuchawką w uchu, kiedy to rozmawiała z Panią Marią dopytywała o numer bloku, którego szuka, weszła nawet do jednego ze sklepów, gdzie sprzedawca ją zapamiętał i nieświadomie pokierował we właściwe miejsce. Oszustkę wchodząca na podwórko widzieli sąsiedzi i zarejestrował monitoring na sklepach. Wszyscy opisują oszustkę w ten sam sposób. Białe spodnie, buty na koturnie, jasna bluzka. Blond włosy upięte w kucyk. W uchu cały czas miała słuchawkę świadcząca niejako o ciągle prowadzonej rozmowie. 


Policja szuka oszustki 
-W dniu 12 czerwca 2018r dyżurny przeworskiej komendy otrzymał zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”, do którego doszło w Przeworsku. Na miejsce natychmiast udali się policjanci wydziału kryminalnego. Jak ustalili funkcjonariusze do pokrzywdzonej zadzwoniła nieznana kobieta, przedstawiając się za policjantkę poinformowała, że jej syn spowodował wypadek drogowy, w którym ucierpiała piesza. Kobieta zażądała pieniędzy, dzięki którym jej syn uniknie aresztu. Oszustka dwukrotnie kontaktowała się telefonicznie z 71-letnią mieszkanką powiatu przeworskiego. Około godz. 13 wysoka, szczupła kobieta w wieku ok. 40 lat zgłosiła się po pieniądze. 71 – latka chcąc „ratować” syna przekazała pieniądze w kwocie 10 tyś złotych nieznajomej.  W sprawie obecnie prowadzone jest postępowanie- poinformowała Renata Jaremko, Rzecznik prasowy KPP Przeworsk.


Policja przypomina
Każdy nieumundurowany policjant powinni mieć legitymację policyjną. Policjant nigdy nie przychodzi do kogoś „po pieniądze”. Jeśli zadzwoni ktoś do nas przedstawiając się, że jest policjantem i żąda pieniędzy natychmiast informujmy policję. Pomimo, że policjanci informują i ostrzegają o próbach oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta”, ciągle otrzymujemy sygnały podobnych przypadkach. Apelujemy o czujność. Przestępcy ciągle modyfikują swoje metody wyłudzania pieniędzy. Tym razem skuteczną metodą okazało się działanie „na policjanta”. Sprawca w rozmowie telefonicznej informuje o jakimś nieszczęśliwym zdarzeniu, w którym rzekomo brał udział najbliższy członek rodziny. Zawsze proszą o dyskrecje, dla dobra osoby z naszej rodziny. Przekonują starsze osoby, że przekazując pewną sumę pieniędzy mogą pomóc, albo w leczeniu, albo w uniknięciu więzienia itp. Nie dajmy się oszukać. Jeśli zadzwoni ktoś do nas z taką sprawą, natychmiast informujmy policję.

 
BO


6 myśli na temat “Przeworszczanka oszukana metodą „na policjanta” ”

 1. kapelan pisze:

  Jakoś brak mi współczucia dla poszkodowanej kobiety która jakoś nie przejęła sie krytycznym stanem ofiary rzekomego wypadku i postanowiła w sposób pozaprawny pomóc sprawcy uniknąć odpowiedzialności. Ukarało babę za niegodziwość. Gdyby kierowała sie zwykłą ludzką uczciwością  oszust nie miałby szans.

  1. Przeworszczanin pisze:

   Jestem ciekaw debilu/idiotko czy jakby chodziło o członka Twojej rodziny to nie chciałbyś/chciałabyś mu pomóc tylko kierował/a byś się drogą prawną!!! Zanim coś amebo umysłowa napiszesz to się zastanów! To jest starsza Pani której zależy na dobru dzieci! Podejrzewam że Ty jesteś wydalony z rodziny za frajerskie zachowanie o dlatego tak piszesz ale lepiej jednak zamknij tą jadaczke i idź pooglądać jak codzień rytualnie TV! Zero szacunku do Cb padalcu!

   1. kapelan pisze:

    Oj "Przeworszczaninie" pojechałeś  inwektywnie,  z "kulturą" i emocją. Tak jak ta starsza pani dla której emocje i dbałośc o dzieci  jak piszesz, ma usprawiedliwić  tak naprawdę zwykłą nieuczciwość,  bardzo wybiórcza ta dbałość o dzieci, bo  dbając o swoje zapomniała że poszkodowanymi  mogły być również czyjeś dzieci, może również Twoje Przeworszczaninie. To uważasz uczciwe? Dobro dzieci tak, ale tylko swoich? To ja zwracając uwage na sprzeczność intencji jestem padalcem i mam się zamknąć? Szkoda dyskutować z Tobą, pomyśl trochę na tą dziwną czasem naszą moralnością i  oceną ludzi zanim zaczniesz ich obrażać.

    1. cymbał kapelan pisze:

     kapelan po co taki bezmózg się wypowiada a nie zna sytuacji?na necie się napinasz jak chcesz  w realu możemy się wymienić poglądami.

     1. Andaro pisze:

      Śmieszne zachowanie z waszej strony, bo akurat kapelan ma racje. A nawet jakby nie miał, wystarczy troche kultury by mu to jakoś przekazać.

       

 2. pioter pisze:

  Znajdą ją, przecież każdy numer komórkowy jest rejestrowany.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny