Powrót

Jak przyjazna dla środowiska jest moja szkoła? – spotkanie partnerskie w Rumunii

Marzec 28, 2018

W dniach 05 – 11 marca 2018, 7 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Wł. Jagiełły w Przeworsku pod opieką pani Katarzyny Materny oraz pana Aleksandra Szklarka przebywało w mieście Focsani, we wschodniej Rumunii. Pobyt w stolicy okręgu Vrancea to jeden z etapów realizowanego przez szkołę w latach 2017 – 2020 projektu „How sustainable is my school?” w ramach programu Erasmus+. W Rumunii gościli także uczestnicy projektu z pozostałych szkół partnerskich z Ermont we Francji, Langerwehe z Niemiec i Pesaro z Włoch. Wspólnym celem projektu jest podejmowanie działań prowadzących do zapobiegania w szkołach powstawaniu odpadów, zwiększania efektywności w gospodarowaniu bioodpadami oraz ograniczania strat energii i wody.


Realizując zadania projektowe uczniowie mieli okazję odwiedzić pobliskie zakłady: Ecosistem S.R.L.X Petresti oraz Vrancart Adjud –  wykorzystujące odpady do produkcji  wyrobów z papieru i plastiku. Ponadto, uczestnicząc w wycieczce po oczyszczalni ścieków Mandresti – jednej z najnowocześniejszych stacji w Rumunii mogli dowiedzieć się o tym jak dzięki odpowiednim technologiom uzyskuje się czystą wodę. 


W szkole uczestnicy projektu mogli wykazać się zdolnościami artystycznymi tworząc logo i hasło projektu, pisząc wiersze czy też biorąc udział w warsztatach dzięki którym nauczyli się wytwarzać portfele oraz ozdoby wykorzystując do tego różnego typu odpady.


Podczas pobytu nie mogło zabraknąć aspektów kulturowych. W drodze do Focsani zatrzymaliśmy się w jednym z najpiękniejszym miast Transylwanii – Sighisoarze, której centrum z charakterystyczną zabytkową wieżą zegarową wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W Focsani w trakcie pieszej wycieczki mogliśmy podziwiać ważne miejsca w mieście takie jak: plac Unirii Square, Teatr Maior Gh. Pastia czy Muzeum Historii Miasta oraz oglądać występy tradycyjnego zespołu ludowego Tara Vrancei. 


W swojej wędrówce nie mogliśmy też pominąć pobliskiej miejscowości Marasesti. Znajduje się tam mauzoleum w którym spoczywa ponad 5000 żołnierzy, którzy zginęli w jednej z najkrwawszych bitew na rumuńskim froncie podczas I wojny światowej.

Ostatniego dnia wyjechaliśmy na fascynującą wycieczkę, gdzie zwiedzaliśmy wspaniałe miejsca Siedmiogrodu. Pierwszym przystankiem był XIX-wieczny Pałac Peles w Sinaia, położony u stóp pasma górskiego Bucegi, będący dawną letnią rezydencją królów Rumunii. Kolejnym miejscem był budzący grozę średniowieczny Zamek w Bran, który uchodzi za siedzibę wampira Draculi. Wyprawę zakończyliśmy spacerem po malowniczym rynku w Braszowie, gdzie można zobaczyć późnośredniowieczny Czarny Kościół.


Tydzień w Rumunii minął bardzo szybko, wszyscy zafascynowani jesteśmy rumuńską gościnnością oraz otwartością. Uczniowie mieli okazję zobaczyć tutejszą dbałość o środowisko, rozwijać umiejętności językowe, a także mogli poznać kulturę, zwyczaje czy skosztować tradycyjne potrawy.    


Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny