Powrót

Kto ma odśnieżyć chodnik w mieście? 

Luty 4, 2018

Problem z odśnieżaniem chodników pojawia się co roku. Kto ma to robić i jak często? Kto bierze odpowiedzialność, gdy ktoś przewróci się na nieodśnieżonym chodniku?   W końcu chodnik to miejsce publiczne czy kawałek świata, z którego mogą korzystać inni, ale dbać o niego musi właściciel posesji?

 

Jak ktoś nas zapyta czy chodnik to jest miejsce publiczne  czy też prywatny kawałek udostępniony dla innych, za który odpowiada właściciel przyległej posesji to odpowiedzi  zawsze są dwie. Chodnik latem jest miejscem publicznym i właściciel posesji, który pije piwo opierając się o własną furtkę na pewno dostanie mandat,  bo spożywa alkohol w przestrzeni zwanej jako publiczna. Zimą ten sam chodnik jest właściciela posesji, który musi zadbać o to by był on odśnieżony i bezpieczny. W tej sprawie napisał do nas jeden z Czytelników, który jest oburzony taką kwestią i zastanawia się nad odpowiedzialnością odśnieżania- (…) Chciałbym zwrócić uwagę na może dość błahą sprawę " odśnieżania chodników". Na stronie UM Przeworsk ( http://www.przeworsk.um.gov.pl/aktualnosci/2459-zimowe-obowizkow-wacicieli-nieruchomoci) zapomniał ktoś napisać jakie obowiązki ma samorząd. Mamy sami odśnieżać? Jest przecież referat w mieście odpowiedzialny za porządki, są służby komunalne, ale jakoś ich nie widać. W tym sezonie zima jest łagodna, śnieg zasypał miasto może 2-3 razy, ale o Osiedlu za Stacją, chyba ktoś zapomniał, bo ani razu chodniki nie zostały odśnieżone. Przykłady na fotkach z dn.3.02.2018 ul. Dobra, Wspólna, Chruściela, Łąkowa, Andersa jak o nas dbają. Czy my jesteśmy mieszkańcami innej miejscowości, nie płacimy podatków do miasta, a może jesteśmy GORSZY SORT!! Zapomniałem w Przeworsku zaginął traktorek i nie ma czym odśnieżyć. A może STRAŻ MIEJSKA powinna ukarać mandatem Pana Burmistrza lub inną odpowiedzialną osobę. Sytuacja, powtarza się nie tylko w zimie, w lecie chodniki tak zarastają trawą, że ciężko przejść. Dobrze, że w sierpniu jest Bieg Montera, bo wtedy chcąc się pochwalić jaki w mieście jest porządek, ekipa przez tydzień czyści chodniki.  Szkoda że na tym osiedlu mieszka kilku prominętnych urzędników miasta- napisał oburzony Czytelnik dołączając zdjęcia do swojej wypowiedzi. 


Stanowisko miasta w tej sprawie jest jednoznaczne i przedstawione na stronie Urzędu Miasta, do której odsyła nasz Czytelnik. My przypominamy, że zarówno spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jak i nieodśnieżenie chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego według przepisów to wykroczenie , za które możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł.

 
BO

100_4042 100_4046 100_4047 100_4048 100_4049
Fot. Materiały od Czytelnika 


8 myśli na temat “Kto ma odśnieżyć chodnik w mieście? ”

 1. Spożywający pisze:

  Hmm, przecież w Polsce (nawet w Przeworsku) nie ma zakazu spozywania alkoholu w "miejscu publicznym" – 

  USTAWA
  z dnia 26 października 1982 r.
  o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
  (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 147 poz. 1231) 
  (tekst ujednolicony)

  Art. 431. 1. Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1(  na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu) podlega …

  1. novy pisze:

   Już jest….ustawa podpisana

 2. Mieszkaniec pisze:

  Tam przed tym przejazdem jest środa co zwracają Tiry z owocami co Rauchu.Moje pytanie jest następujące, czy miasto nie ma obowiązku zrobić drogi? Czy czasem nie ma takiego obowiązku!!! 

 3. Beata pisze:

  Warto byłoby wzrócić uwagę właścicielom chodników, aby nie zrzucali dużej ilości śniegu na drogę. Dzisiaj rano na skrzyżowaniu Lwowska – Gimnazjalna zasypade było całe przejście dla pieszych, tworząc śliską warstwę zarówno dla pieszych, jak  i samochodów.

  1. szufla pisze:

   Jak odsniezaja zle, jak nie odniezaja jeszcze gorzej. A co maja z tym sniegiem robic chowac za pazuche? Przy duzych opadach i tak jak przejedzie plug to robota gotowa…. Zdrowego rozsadku nie da sie nauczyc.

 4. lolek pisze:

  W Nowosielcach niema problemu bo chodników niema I nie będzie

 5. Ja pisze:

  Gdzie jest stare forum ?

 6. podaj login pisze:

  " Szkoda że na tym osiedlu mieszka kilku prominętnych urzędników miasta "

  Prominętnych – taki błąd dyskwalifikuje.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny