Powrót

Przewodniczący atakuje radnego, radny atakuje przewodniczącego

Styczeń 22, 2018

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe zaplanowane na jesień tego roku. Atmosfera na lokalnym podwórku jest coraz gęściejsza. Choć do wyborów jest jeszcze sporo czasu to osoby, które chcą stanąć w szranki jako kandydaci na różne stanowiska w mieście, już zakasały rękawy i ostro wzięły się do pracy. Są pierwsze donosy, „wyciąganie brudów”, pierwsze kłótnie i rzucanie sobie kłód pod nogi. W Przeworsku pierwszy szable wyciągnął przewodniczący rady miejskiej Tomasz Kojder. 

 

bo1
Na styczniowej sesji Rady Miasta Przeworska doszło do konfrontacji pomiędzy przewodniczącym Rady Miasta Tomaszem Kojdrem, a radnym Krzysztofem Wiśniowskim. T. Kojder znalazł w oświadczeniu majątkowym, które złożył radny w rubryce „inne dochody osiągane z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć”, zapis „dochód z umowy o dzieło z SP 3 w Przeworsku – 800 zł”. To spotkało się z radykalną reakcją przewodniczącego Rady Miejskiej w Przeworsku.  Tomasz Kojder poprosił radnego o złożenie wyjaśnień na piśmie, bo jak stwierdził przeprowadzona analiza oświadczenia majątkowego za 2016 r. stwierdziła w nim nieprawidłowości, polegające na naruszeniu ustawy o samorządzie gminnym. Mówiąc najprościej Radny nie mógł wykonywać żadnej pracy na rzecz Urzędu Miasta, a szkoła jest instytucją podległą Burmistrzowi. Przewodniczący Rady o zaistniałej sytuacji powiadomił wojewodę podkarpackiego. Ten jednak nie podjął żadnych działań, a radnym kazał rozstrzygnąć problem na własnym podwórku, wojewodę tylko poinformować o wynikach.

bo

 

Krzysztof Wiśniowski zaznaczył, że wykonał prace na terenie szkoły SP3. Jak podkreślał, zadzwoniła do niego dyrektorka z prośbą o pomoc, bo w szkole nagle zabrakło prądu i musiałaby szkolę zamknąć, gdyby nie było możliwości do nauki. Radny podkreślała, że ma uprawnienia do wykonywania prac przy elektryczności, ponadto jest strażakiem PSP i nie chcąc narażać zdrowia i życia dzieci wieczorem pojechał do szkoły i korzystając z własnych materiałów wymienił gniazdka elektryczne i sprawdził cała instalację. Jak podkreślał nie wziął pieniędzy za pracę tylko i wyłącznie za materiały. Jednak pracować na rzecz Urzędu Miasta jako radny nie powinien. Radni nie chcieli odebrać mu mandatu, czym groził przewodniczący.

 

Opinia wydana przez radców prawnych twierdziła iż Krzysztof Wiśniowski postąpił niezgodnie z prawem, ale kierował się powódkami szlachetnymi, wyższej konieczności i dobrem ogółu, a nie chęcią zysku,  gdyż chodziło o zdrowie i życie dzieci. 


Riposta radnego
Radni po tej sytuacji nie podali sobie rąk i na rzucone rękawice przez przewodniczącego ostro odpowiedział Krzysztof Wiśniowski. Radny zarzucił przewodniczącemu podobne działanie. Stwierdził, iż Tomasz Kojder od lat jest prezesem Klubu szachowego, który działa w mieście i od lat pobiera z miasta środka na jego funkcjonowanie. Radny zaznaczył, iż jego przewinienie miało charakter jednorazowy i jak twierdził działał w niewiedzy, zaś działanie przewodniczącego rady Tomasza Kojdra jest działaniem długotrwałym. Tomasz Kojder twierdził, iż jego praca na rzecz przeworskiego klubu szachowego ma całkiem inny charakter i nie można porównać jej z tym co zrobił Krzysztof Wiśniowski. Tomasz Kojder zaznaczał, że pracuje na rzecz rozwoju tego sportu w mieście,  oraz do działania radnego w żaden sposób nie można porównać. Spór przewodniczący vs radny stanął na tym, że na następnej sesji prawdopodobnie pod głosowanie poddane zostaną wnioski o uchylenie mandatu radnego jednego i drugiego pana. Jeżeli któryś z radnych oczywiście będzie miał odwagę złożyć taki wniosek. 


Zarówno Krzysztofa Wiśniowskiego jak i Tomasza Kojdra poprosiliśmy o swoje stanowiska w tej sprawie. Czekamy na odpowiedzi. Choć już dzisiaj należy przypuszczać, że takich wystąpień będzie więcej, a tłem do ich opublikowania są tylko i wyłącznie zbliżające się wybory samorządowe.


BO


26 myśli na temat “Przewodniczący atakuje radnego, radny atakuje przewodniczącego”

 1. Wektor pisze:

  800zł za gniazdka????????? to ile tych gniazdek bylo 100?? w jeden wieczór to wymienił??? coś tu śmierdzi

 2. kuba pisze:

  Panie radny Krzysztofie gumka z 50 letnich  kaleson to mały pikuś przy pańskim wyjaśnieniu. Panowie radni z poprzedniej Rady pieniacze radni zostali wysłani do domu. To czego oczekują mieszkańcy to wspólpracy i praca na rzecz miasta. Mamy  zaproponowany i uchwalony dobry budżet miasta Wasza rola to  kontrolowanie realizacji. Do wyborów 10 miesiecy pierwszy egzamin dbanie o miejską kasę to realizacja przetargu na remont MOK-u. poprzedni radni olali i niedopilnowali inwestycji przy ul. Budowlanej, Zajazd i rynek- plac targowy.      

  1. zosia pisze:

   I już zaczynają się manipulacje tekstem.Tak się składa,że jestem członkiem klubu szachowego Gambit.Pan Kojder jest umocowany prawnie do reprezentowania klubu na zewnątrz, wręcz jego obowiązkiem jest lobbing mający na celu poszukiwanie środków finansowych na działalność klubu.W tym przypadku wylobbowane środki trafiają na konto Gambitu i nie ma mowy o choćby jednym grosiku,który  mógłby trafić w rę ce Pana Tomasza.Nawiasem mówiąc zapraszamy każdego kto tylko ma na to ochotę, do kontroli dokumentacji finansowej Gambitu,w poszukiwaniu tego grosika który zagarnął Pan Kojder.Zapraszam też z innego względu,bo łatwo będzie znależć dokumenty z darowizn finansowych,jakich dokonał Pan Kojder na rzecz Klubu.Wstyd-nie mając na tego człowieka żadnych argumentów szuka się argumentów zabawnych.

   1. janek pisze:

    Z tego co wiem,Pan Kojder chętnie płaci za swoje rachunki w gospodzie,co w naszym grodzie nie zawsze ma miejsce,więc trudno będzie znależć na niego "kwity".Zamiast pogratulować sukcesów  ,szuka się temu człowiekowi dziury w całym.Dlaczego tak cichutko o tym że Gambit ma dwie mistrzynie Polski w szachach?,bo oczywiście trzeba by przy tej okazji wspomnieć,że Pan Kojder ma ogromny wkład w ten sukces.

   2. popek pisze:

    Tu nie chodzi o branie kasy przez p. Kojdra tylko czy wykorzystywał swoja funkcję do otrzymywania dotacji. Jesli Gambit dostał 24 tysiace złotych a p.Kojder był prazesem , radnym i przewofdniczacym rady to nie jest żadne lobbowanie a może być wykorzystywaniem funkcji radnego. A na to są paragrafy o których mówi p. Wiśniowski. I gdzie tu racja?

 3. wikto pisze:

  Panie Kojder patrzył pan na łapy tamtej władzy, patrzysz i tej. Nie przypadkiem został pan przewodniczącym, jest pan dobrym człowiekiem. Ludzie dobrej woli obserwują pana i pokładają nadzieję, że rozpedzisz pan na cztery wiatry układ przeworski jeśli wiesz pan o czym mówię. Alleluja i do przodu.

  1. profos pisze:

   Wstyd Panie Kojder że nie potrafisz pan powiedzieć coś z głowy,tylko czytasz pan z kartki.

   1. Kawaler pisze:

    Bzdura to Wisniowski czytał z kartki. Żenada. 

    1. 123321 pisze:

     A co to ma do znaczenia? Napisł, jedno zdjęcie nie świadczy o tym czy z kartki czytał. Kojder też trzyma kartkę w ręku…

  2. popek pisze:

   Pan Kojder jest człaonkiem tej władzy, nikogo nie kontrolował wczesniej brał dotacje od Lichtarskiej jak i od Kisiela.. a że ma ambicje   walczy

  3. popek pisze:

   No fakt patrzył na " łapy" poprzedniej władzy i jako prezes brał dotacje od tej władzy, a obecnie bierze od nastepnej władzy.A przewodniczacym został nie w zasługach a z układu politycznego z Kisielem. Kisiel miał mniej radnych niż PiS i się z nim dogadał i tyle.

 4. mieszkaniec pisze:

  Jak sie ma "PLECY" we wojewodztwie to można RIPOSTOWAC do bólu i tak Radny Strażak Elektryk będzie miał rację uratował szkołe tylko za 800 zeta przed tragedią no i za robote nic "nie wzioł" musi zostać na nastepna kadencje bo zostały jeszcze dwie szkoły ipszedszkola do pszeglondu a mieszkańcy osiedla nr1 dumni jakpawie

   

   

   

 5. P-sk pisze:

  Co za różnica skąd czytał. Liczą się fakty,  a one jak dla mnie, nogą być czytane  z telefonu , kratki … jeśli treść jest prawdziwa to radny nie mógł w nocy zamontować tylu gniazd i wziąć kasę  za materiały. Świadczy to tylko o jego mało profesjonalnym podejściu do zajmowanego stanowiska.  Obowiązkiem każdego, nie tylko przewodniczącego rady jest zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości i łamanie prawa. 

 6. janek pisze:

  Ponoć Panu strazakowi jego płomienne wystąpienie pisało pół  urzędu

  1. zosia pisze:

   A radny Gmerek sprawdza czy Wiśniewski dobrze czyta.

 7. kuba pisze:

  oto i cale nasze spoleczeństwo przeworskie, czy z kartki czy bez, najwazniejszy problem, afrykanie walczą o swoja studnie, nas skołowali przez np.25 lat że liczy sie tylko korytko. Ile musimy dostać w dupę żeby wrocić na wlasciwe tory nawet te wąskotorowe – kosmos.

   

 8. kuba pisze:

  15 radnych biorąc co miesiąc 1 tys. netto nie potrafi kontrolować budżetu miasta 16 tys. mieszkańców  przy srodkach wlasnych ok 10 mln. reszta to subwencje. Przypuścmy że radny wygrywa w lotto  10 mln zl i daje panu Burmistrzowi w zarządzanie — ABSTRAKCJA – WRECZ UTOPIA, o swoja kasę podejrzewam  radni potrafią zadbać, a o miejska ,roznie to bywa.

   

 9. szach mat pisze:

  Pan Radny Wiśniowski nie ma racji. Pan Tomasz Kojder nie jest w Zarządzie Klubu Szachowego od kilku lat. Sprawdzcie sobie na stronie Klubu bądź w KRSie. Zosia jeśli jesteś członkiem klubu powinnaś też to wiedzieć. Nie chcę tutaj pisać imienia i nazwiska aktualnego Prezesa KSz Gambit bo nie wiem czy nie przeszkadzałoby mu, że w "politycznym" wątku padają jego dane.  Faktem jest, że Pan Kojder jest członkiem Stowarzyszenia i poprzez swoją sympatię do szachów stara się klubowi pomóc co jest naturalne i godne polecenia. Chciałoby się aby wiecęj Radnych zechciało zainteresować się królewską grą i aby o niej mówiło ale nie w aspektach politycznych tylko gry która może łączyć wszystkie  pokolenia mieszkańców naszego miasta.

 10. zet pisze:

  Senator Kogut też pokazuje że nie lobbował na rzecz stowarzyszenia,.i tak samo niewiinny

 11. zażenowana pisze:

  Żenujące jest wyciąganie tematu 800 zł z 2016r. i jeszcze zawracanie tym d… wojewodzie. Sam czas zmarnowany na to obu panów, wojewody i innych którzy musieli tego słuchać pewnie wart jest duzo więcej. Może szkoda przenosić z ogólnopolskiego PISu takie wzorce, bo tam są zegarki za grube tysiące złotych a tu 800 i to w słusznej sprawie. Pewnie jakby pan wiedział, że lepiej dać dzieciom kolejny dzień wolny w szkole zamiast naprawiać dla ich bezpieczeństwa elektrykę, to by się dwa razy zastanowił. Co za lokalny kociołek, aż żal… Może lepiej się skupić na tym, żeby ludzie nie wyjeżdżali z tego grajdołka. 

 12. P-sk pisze:

  I tego można było się spodziewać. Pan radny Wiśniowski złapany na gorącym uczynku wynikającym z jego niewiedzy lub kombinatorstwa obrał taktykę obrony przez atak oskarżając przewodniczącego Rady. Teraz powinno być mu bardzo głupio ponieważ pan Tomasz kojder poprzez swój profil facebookowy udowodnią że mówi prawdę. A zarzuty kierowane w jego kierunku są wyssane z palca i śmieszne. Skany faktur które pan Tomasz umieścił jednoznacznie świadczą o tym, że uczciwość i rzetelność na zajmowanym stanowisku spotkała się z próbą oczernienie uczciwego człowieka.

   Wystarczy Wejdź na Facebooka pana Tomasza i przekonać się samemu.

 13. anonim pisze:

  Dziennikarzem może być każdy haha Ale "język polska to trudna język" haha

  1. zosia pisze:

   Posłuchaj zażenowana.Tylko 800zł? To powiedz gdzie jest granica.Może to 8 tysięcy,a może 800 tysięcy?Ten kraj zmieni się dopiero wtedy gdy nie będzie tolerancji dla jednego nieprawnie zabranego grosza.Przeworsk będzie miał szansę wtedy gdy takie osoby jak Pan Kojder będą miały wpływ na istotne płaszczyzny jego funkcjonowania.

 14. Kolega pisze:

  Ludzie… komentujecie a nic o tym nie wiecie. Poczekajcie kilka dni a wyjdzie jeszcze bardziej kompromitująca afera Tomasza K.

  1. janek pisze:

   Dawaj koleś jak coś masz.Ja słyszałem ,że Kojder jest wampirem.a moi znajomi widzieli go jak lata na miotle.Może widziałeś jak wysiada z UFO? Pewnie należysz do sztabu piszącego wystąpienia Wisniewskiego.

 15. Szczery pisze:

   Tak jak Kopernik była kobietą tak ktoś  wie o jakiejś kompromitującej aferze co pogrąży Kojdra.Jak na razie  Kojder wypełnia powierzone mu obowiązki przez kolegów radnych którzy wybrali go na Przewodniczacego  na celujący.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny