Powrót

Finał III Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Eko – Hotel” 

Styczeń 8, 2018

15 grudnia 2017 r. w Urzędzie Gminy w Przeworsku odbył się Finał III Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Eko – Hotel”  organizowanego przez Szkołę Podstawową w Świętoniowej, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej oraz Gminę Przeworsk.

 

25158229_510276779328280_1281421531939316910_n
Dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom wręczali: Wójt Gminy Przeworsk pan Daniel Krawiec, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Świętoniowej pan Janusz Harpula, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej pan Wiesław Bukowski, Prezes Koła Pszczelarzy w Przeworsku pan Stanisław Żyła i Wiceprezes Jan Krzywonos, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Przeworsku wicestarosta Janusz Owsiak  oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Kańczuga pan Dariusz Żurek.

 


Uczestniczyło w konkursie 12 szkół z powiatu przeworskiego, a prac było 28.  Celem konkursu było propagowanie działań proekologicznych wśród uczniów i ich rodzin, zachęcenie do twórczego i aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijanie zainteresowań artystycznych, rozbudzanie wyobraźni i kreatywności. Uczestnicy na pewno są świadomi znaczenia pracy owadów zapylających w zapewnieniu wyżywienia ludziom i zwierzętom. Zadaniem konkursu było wykonanie „HOTELU dla dzikich zapylaczy” oraz przesłaniu lub dostarczeniu hotelu  do Szkoły Podstawowej w Świętoniowej.

 


Fundatorami nagród byli: Gmina Przeworsk, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej, Koło Pszczelarzy w Przeworsku, Starostwo Powiatowe w Przeworsku, Nadleśnictwa Kańczuga oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

 

Jury w składzie :
Sabina Południak- dyrektor CUW gminy Przeworsk,
Agnieszka Płonka- przedstawiciel Starostwa Powiatowego z Przeworska,
Dariusz Żurek- przedstawiciel Nadleśnictwa Kańczuga,
Zdzisław Henclik- przedstawiciel Koła Pszczelarzy w  Przeworsku,
Marek Pelc- wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej,
Jerzy Fuhrman -Szkoła Podstawowa nr 3 w Przeworsku,
Agata Chudy –Szkoła Podstawowa w  Świętoniowej,
Anna Dyrda – członek Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej – nauczyciel techniki,
Marek Szymanowski  –  Szkoła Podstawowa w Grzęsce,

miało trudne zadanie do wykonania, gdyż prace należało ocenić według kryteriów :

 – użyteczność – dobry hotel powinien być zadaszony (by chronić gości przed deszczem) 
z możliwością zamontowania (postawienia, zawieszenia) oraz zabezpieczony siatką na tyle drobną (oczka nie większe niż 1,5 – 2 cm), aby nie przepuściła żadnego drapieżnika;

– wymiary otworów  –  otwory o średnicy 4 – 8 mm w drewnie i 10 – 12 mm w glinie. Wylot otworu powinien być skierowany lekko w dół (by nie nalewała się do niego woda) i pozbawiony ostrych krawędzi. Otwory wywierć na głębokość 10 -15 cm, ale nie na wylot!

– różnorodność /dobór materiałów – prace wykonane z odpadów i materiałów naturalnych takich jak deski, potłuczone doniczki, cegły dziurawki (szczeliny 10-12 mm), martwe drewno (pnie, gałęzie), szyszki, suche liście, słomę, glinę, bambus, trzcinę (trzcina lub bambus o długości ok. 30 cm);

– trwałość konstrukcji;
– estetyka konstrukcji;
– oryginalność projektu przy zachowaniu funkcjonalności.

Oto lista nagrodzonych:

lista

 


 Materiał przygotowała ;  Agata Chudy

 

 


Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny