Powrót

Zmarli lepsi i gorsi

Maj 9, 2017

Księża segregują ludzi. Na lepszych i gorszych?  Tak, segregują w XXI wieku kategoriami ze względu na rodzaj śmierci, sposób życia i urodzenia. Tak segregują w Przeworsku (wszystkie poniższe historie wydarzyły się w naszym mieście nad Mleczką)… 


Oczywiście nie wszyscy są nadgorliwi. Nie wszyscy są złymi ludźmi, uogólnianie jest niedobre i krzywdzące. Jednak coraz mniej ludzi chodzi do kościoła. Nawet w Przeworsku. Czy wiadomo dlaczego? Dlatego, że nawet w tym malutkim mieście na Podkarpaciu w kościele źle się dzieje, jeśli nie bardzo źle. 


Jakiś czas temu Łukasz, dzisiaj 28 lat poszedł do kościoła, żeby poprosić o chrzest jego nowonarodzonego synka. Chłopiec przyszedł na świat w maju, Łukasz ze swoją partnerką mieli brać ślub we wrześniu. Ksiądz się nie zgodził zaznaczając, że dziecko pochodzi z grzechu i go nie ochrzci. Łukasz poszedł do innej parafii niż macierzysta. Tam w czerwcu ochrzcił synka, a we wrześniu wziął ślub z jego mamą. Czy synek Łukasza jest gorszy? Czemu winne jest to dziecko? Czy to dziecko jest gorsze?


Samobójstwo to też  śmierć
Chrześcijanin życia danego od Boga nie powinien sobie sam odbierać. Bezsprzecznie. Tylko jeżeli to zrobił, to przecież nie dlatego, że był najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Zanim podjął najstraszniejszą decyzję o samobójstwie nie raz bezgłośnie wołał o pomoc. Nikt tego wołania nie usłyszał. Często nie słyszą nawet najbliżsi. Ksiądz też nie. Dlaczego więc po takiej śmierci w jednej parafii w Przeworsku bliscy i znajomi mogą pożegnać ukochaną osobę, która sama odebrała sobie życie, a w innej ksiądz mówi, że mszy nie odprawi, bo ów katolik to nie katolik, samobójca i na takie nabożeństwo nie zasługuje… A rodzina tego zmarłego też nie zasługuje? Jest gorszy, bo nie poradził sobie z problemami, które go przerosły? Bóg już go nie kocha? 


Razem bez ślubu
Tak też można żyć. Wiele osób tak właśnie robi z różnych przyczyn. Jednych nie stać na ślub. Inni wolą taki układ. Jeszcze inni mają tylko ślub cywilny. Czyli wszyscy oni są gorsi. Żyją bez sakramentu, w grzechu. Razem mieszkają. Nie są mile widziani w kościele. Nie dają dobrego przykładu. Jeszcze gorsi są ci, którzy się rozeszli po ślubie. Rozwód to najgorsze co może się przytrafić. Gdyż kobieta powinna trwać przy mężu nawet jeśli ją codziennie bije i poniża? Nawet jeśli tak samo traktuje dzieci? Powinna zacisnąć zęby i tak trwać, bo połączył ich Bóg? Dobrzy ludzie też żyją razem, wychowują dzieci, plącą kredyty i są szczęśliwi. Nie trzeba ich piętnować.


Dziecko z próbówki
Dziecka, które urodziło się  dzięki metodzie In vitro i dało szczęcie ludziom, którzy tak bardzo go pragnęli nie można gorzej nazwać jak dziecko z próbówki. To jest normalne dziecko. Ma serce i rozum. Nie jest gorsze. Takie dzieci  mają prawo się rodzić. Bóg na pewno nie ma nic przeciwko temu. Chyba, że takich dzieci już od urodzenia nie kocha? Warto tutaj przypomnieć sentencję  „Gdyby Bóg chciał żebyśmy latali dałby nam skrzydła. Jeśliby nie chciał, nie dałby nam wyobraźni” Dzieci urodzonych dzięki nowoczesnej metodzie nie trzeba w specjalny sposób oznaczać. To taki sam człowiek. Oznaczać może zacznijmy dzieci księży, którzy przecież żyją w celibacie. Antykoncepcja to też dobrodziejstwo naszych czasów. Jeśli przez np. 28 tabletek kobieta ma trafić do piekła to dziwne jest to piekło. 


Polityka w kościele
Jakiś czas temu ludzie w Przeworsku chwalili jedną parafię za to, że z polityką, tą wielką i tą lokalną nie ma nic wspólnego. Teraz tą samą parafię przeklinają, za mieszanie się w politykę. Czyż Bóg nie dał nam wolnego wyboru? Ksiądz z ambony nie musi mi mówić na kogo mam glosować i co jest dobre, a co złe. Kościół musi być apolityczny. Księża nie muszą chodzić na marsze ONR i przyklaskiwać każdej idei z pozoru promującej chrześcijaństwo. Jak jednego dnia widzę ludzi na stadionie krzyczących, że przeciwna drużyna to nic dobrego, okraszając ich najgorszymi epitetami, a następnego dnia ci sami ludzie mówią, że trzeba wybić wszystkich wrogów kościoła to ja się zastanawiam gdzie jest to miłosierdzie, o rozum już nie pytając.


BO

 

priest-5-1314319


60 myśli na temat “Zmarli lepsi i gorsi”

 1. OB pisze:

  ho ho ho ale powiało POwiatrem ha ha ha ha
  czyżby artykuł sponsorowany ? 🙂

  1. ad ob pisze:

   prawda boli, pisowski hipokryto???
   wreszcie ktos sie odezwal w tym temacie, brawo!

   1. OB pisze:

    za cienki jesteś żeby prowadzić konwersacje z tobą… czyli jak nie lubię ochuja**j opozycji muszę być pisowcem??? no to gratuluje lewackiego myślenia biedy człowieku… lewakiem jesteś i lewakiem umrzesz

    1. ad ob pisze:

     mysle ze jestes pisowcem bo twoje wpisy pelne jadu i nienawisci o tym swiadcza . nie jestes wart ani chwili zakompleksiony zlosliwy hipokryto. bez odbioru.

 2. OB pisze:

  Pewien Pan, pewniej Pani, powiedział, że Pewna Pani powiedziała pewnemu Panu, że Pewien Pan poszedł z innym Panem i ten Pan co z nim poszedł słyszał, że w pewnym miejscu Pan z Panią powiedzieli, że ten Pan kłamie…

  można krócej Pani Olejarka !!!

 3. zołza11 pisze:

  Bardzo dobry artykuł ! Niestety żyjemy w czasach gdzie księża bardzo szufladkują społeczeństwo, osądzają wbrew stwierdzeniu, że to Bog nas osądzi. W uczą moralności a znam przypadek gdzie ksiądz zrobił kobiecie dziecko rozbił rodzinę i zniknął. Takie morale. A na ogłoszeniach tylko K AS A się liczy.

  1. OB pisze:

   widać, że do kościoła nie chodzisz i nie masz bladego pojęcia co się tam dzieje. Oczywiście są przypadki, że księża robią straszne rzeczy. Ale wracając do Twojej wypowiedzi to można skwitować ją krótko: w D byłaś i G widziałaś 🙂

  2. OB pisze:

   dodatkowo wszyscy by chcieli aby kościół tylko wszystkim przyklaskiwał i pozwalał na wszystko a obowiązków żadnych…

   1. jagoda pisze:

    ładne słowa D,G

 4. B. pisze:

  Niestety w dzisiejszych czasach Kościół jest nastawiony tylko na mamone… tylko koszyki podstawiają i dają wspaniałe rady jak owieczki mają żyć, tylko szkoda, że sami do tych rad się nie stosują.

 5. Ja pisze:

  Autorce podpisującej się „BO” jakby sądziła że nikt nie wie o kogo chodzi przypominam, że chrześcijaństwo jak każda religia ma swoje zasady. Nie sa one plastyczne w pewnych kwestiach i nie da się ich „formować” wg. własnego widzi mi się. Zanim zacznie szanowna Pani „redaktor” oceniać działanie Kościoła należało by zacząć od stwierdzenia, że ludziom w dzisiejszych czasach trochę się w d…. przewraca i wydaje się im, że dzisiaj wszystko wolno. Pani artykuł i jego zasadność są w 980% do zbicia konkretnymi argumentami ale ni zwykłem rzucać grochem o ścianę. Powodzenia….

  1. on pisze:

   Wreście ktoś się nie bał prawdy napisać.
   A kler niech sam najpierw stosuje się do nauk kościoła, a później lud poucza

  2. OB pisze:

   dobrze napisłeś/aś. Najlepiej jak by kościół miał zamknięte usta i nie odzywał się na żaden temat. Nie da się niestety. Proste rozwiązanie dla wszystkich krytykujących – przecież nikt na siłę Was nie trzyma w kościele katolickim. Można się przecież „wypisać” wystarczy jedno pismo. No ale po co prawda???? na starość się przyda????… Jak pisałem wcześniej niestety niektórzy księża mają bardzo dużo na sumieniu i powinni za to płacić tu na ziemi jak i później na sądzie ostatecznym. Ale też nie można uogólniać że wszyscy są źli do szpiku kości. Kościół na swoje zasady i oby ich nigdy nie zmieniał bo jeśli będzie jak chorągiewka to straci to najmniejszy sens. Najśmieszniejsze jest to, że najwięcej do powiedzenia na temat kościoła i księży mają osoby, które nie uczęszczają nie interesują się chyba żeby tylko zganić, wyśmiać itd…

 6. Wikary pisze:

  Niestety taka prawda , to jest druga jak nie pierwsza władza tego kraju która nakazuje ludziom żyć wg kodeksu który sam codziennie łamią…. Są gorsi od mafii z wiejskiej. Szkoda że wam nie przeszkadza jak przy spowiedzi się was klecha pyta w jakich pozycjach sex uprawiacie i ile razy ……. wszystko im meldujcie A potem się dziwcie że Was Za nic maja i co łaska czyli 500 , 1000 czy 1500

 7. jagoda pisze:

  bardzo dobry artykuł z życia wzięty

 8. bk79 pisze:

  Fajnie, że ktoś ma odwagę napisać o tych sprawach, niestety muszę się z tym zgodzić, mam identyczne obserwacje, trochę zaściankowy ten nasz Przeworsk,.. no i jeszcze do tego polityka wiadomej partii….

  1. OB pisze:

   chętnie poczytam tutaj o tych twoich obserwacjach !!! ale konkrety nie jak w tym artykule pani Olejarki. Bo takie artykuły pisane w ten sposób można pisać na kolanie na ławce pod ratuszem. Żadnych przykładów, żadnych konkretów itp. Skoro tak ludzie są zniesmaczeni działalnością przeworskiego kościoła to przecież się nie boją mówić tego głośno.
   Wzięła temat na który wiedziała, że ludzie będą reagować i naskrobała trzy po trzy i wielki artykuł wyssany z palca. Jedna baba drugiej babie…
   Więc napisz o swoich obserwacjach ale konkrety, fakty i coś co można sprawdzić…

   1. Wikary pisze:

    Konkrety czyli co ? Nazwiska potraktowanych z buta ? Czy zdjęcia pesele? Linki do fb ? Nie są to sporadyczne przypadki zawsze były są i będą . Nie wielu też ma ochotę na opowiadanie o tym jak zostali potraktowani często w trudnych chwilach, albo jak radosne chwilę zostały zamek i one w stype. Niestety mieszkamy w zagłębiu mocherowego ciemnogrodu gdzie każdy zadeklarowany katolik praktykuje hipokratyczną dulszczyzne i zasadę moja prawda jest najmojsza .

    1. OB pisze:

     Tak konkrety bo pieprzyc bzdury można zawsze. Jesli mnie by cos bolało i przeszedł bym jakieś przykre zdarzenie z którym się nie godze to nie balbym się tego głośno powiedzieć. A tak, słowo przeciw słowu. W przeworskiej parafii… której? Też tak trudno napisać? Przecież można to skonfrontować wszystko!! A tak ten artykuł i ludzie najezdzajacy na Kościół to jedna wielka to jedna wielka porazka. Ot tak pisać i gadać dla samego pisania i gadania. Jeszcze raz mówię, nikt nikogo na silee w kościele nie trzyma. Jeslir jest oskarżenie ro niech beda fakty które oczarniaja, wtedy można oficjalnie sie bronić. Mowisz ze moherowy zasciankowy Przeworsk? Jeszcze raz tylko to potwierdza jak traktować trzeba ten artykuł i ludzi go broniacych…

 9. PB pisze:

  Kosciol katolicki to zbiór pewnych reguł i zasad. Jeżeli sa dla niektórych nie do zaakceptowania nikt nie każe na siłę ich przestrzegać. Katolikiem powinno się być z wyboru i postępować według zasad wspólnoty. Masz wolny wybór jesteś katolikiem lub nie ale nie możesz podawać się za katolika traktując sakramenty wybiórczo. Jedna z tych zasad to to ze kościół to nie demokracja a hierarchia i tu często się gubimy. Bądź katolikiem z wyboru a nie bo wypada…

  1. OB pisze:

   …. oni tego nie zrozumieją

  2. As pisze:

   Zgadzam się nie musimy być katolikami jeśli nie chcemy. Ale bawi mnie hipokryzja kościoła z jednej strony nieelastyczne zasady o których piszecie itd a z drugiej łamanie tych zasad – wystarczy pełna koperta i wszystko można nagiąć….ot cały kościół katolicki

  3. niekatolik pisze:

   Dobrze powiedziane. Pozdrawiam

  4. ANETA pisze:

   JAKIE TO WSZYSTKO PUSTE I GŁUPIE , WIDAC KTO TO PISZE , NIKT CIE CZŁOWIEKU DO KOSCIOŁA CIAGNIE , OBYS TYLKO W OBLICZU KOSTUCHY NIE SPOKORNIAŁ …

 10. #używam.mózgu.skoro.go.mam pisze:

  Przejdzcie ludzie na ateizm, bo przykro czytac takie pierdolenie polityczno -wyznaniowe

 11. niekatolik pisze:

  Jestem osobą nie wierzącą razi mnie mieszanie się koscioła jak i innych religi do polityki Panstwa ,ale stanę w obronie kościoła jesli w pismie jest jasno zapisane ze nie odprawiają mszy samobójców i nie udzielają chrztów dzieciom których rodzice żyją bez ślubu koscielnego to niestety mają takie prawo i trzeba to uszanować , a wierni tego koscioła powinni liczyć się z taką możliwością .
  Bardzo dobrze ktoś wyżej napisał ze się ludziom w d… poprzewracało udają w niedzielę wiernych bo na pokaz trzeba isc do kościoła a jak tylko wyjdą to juz mają nauki koscioła w 4 literach ale do krytykowania to pierwsi.

 12. OB pisze:

  Tylko jedno pytanie do pani Olejarki jak i innych co lecą na złamanie karku aby tylko oczernić kościół.
  Kto z Was i czy w ogóle miał w ręce i przeczytał chociaż jedna stronę katechizmu kościoła katolickiego?

  Pytanie retoryczne oczywiście…

  No ale co można się spodziewać po redaktorzynie która w procesji Bożego Ciała lata z aparatem i robi zdjęcia dzieciom jak by to było najważniejsze w tym wszystkim.
  Ludzie trochę myślenia i ogłady nikomu nie zaszkodzi !!!

 13. zibi pisze:

  Leczyć ją,młoda jest,jest szansa

  1. grzesiek pisze:

   do ob strasznie nadętym bufonem jesteś i myślisz że pozjadałeś wszystkie rozumy

   1. OB pisze:

    Grzesiu, bufonem???? Pokaż mi chociaż jeden przykład w którym nie pisze prawdy? chociaż jeden.

   2. OB pisze:

    I w którym miejscu niby ja się przechwalam?

 14. Ciekawy pisze:

  Pani redaktor.
  Jeśli to prawda, to się pisze: Panaria taka i taka… A tak to, zero konkretu.

 15. ANETA pisze:

  PRZYJDA PO ROZUM DO GŁOWY JAK KOSTUCHA ZAPUKA , A TERAZ WYMYSLAJA NA KOSCIÓŁ NA KSIEZY , NAJWIĘCEJ DO POWIEDZENIA MAJA CI CO NIC NIE DAJA / DO KOSZYKA/ A NIBY Z CZEGO KSIADZ MA UTRZYMAC KOŚCIÓŁ , LUDZIE PUKNIJCIE SIE GŁOWE , A OD NIKOGO NIE WYCIAGA , DAJE TEN KTO POCZUWA SIE PARAFIANINEM , NIE DAJESZ NIE PYSKUJ I NIE OSADZAJ.. PO PRZYJDZIE CZAS ZE BEDZIESZ PROSIŁ O KAPŁANA , NIE TACY BOHATEROWIE BYLI I CO??? PAN JARUZELSKI , PAN KALITA , OTO NIEKTÓRE PRZYKŁADY , PAN KALITA NAWET UZNAŁ RADIO MARYJA ZA BARDZO WARTOŚCIOWE.

  1. zet pisze:

   W PZPR w Przeworsku nie tacy cwani byli towarzysze a dziś noszą baldachim, na kolanach.

  2. Wikary pisze:

   Jak to z czego ma się utrzymać ? Ponoc to służba i misja…Jak jesteśmy w Europie to normalnie idzie do roboty na etacie A po pracy niech będzie służba … Jak w normalnym świecie żona dzieci praca, a służba po pracy. I to jest normalne A nie ktoś kto oficjalnie żyje w celibacie poucza jak ktoś ma żyć w małżeństwie i postępować w relacjach damsko meskich czysta hipokryzja I średniowiecze

   1. OB pisze:

    Wikary, ty chłopaku jesteś niespełna rozumu i nie masz bladego pojęcia czym jest wiara katolicka. Zresztą po twoich wpisach widać, że nie masz bladego pojęcia o niczym !!!!!!
    Kiedy ty byłeś ostatnio w kościele? wg twojego debilnego rozumowania to zamiast lamp świecą się świeczki a ludzie siedzą na klepisku… Jesteś zwykłym socjalistą co mierzy wszystko odpowiednią dla siebie miarą. Nie masz nic mądrego do powiedzenia to po jaką cholerę się odzywasz???? Czytając twoje wpisy to aż boli… naprawdę.
    I na koniec dzięki Bogu jak na razie na początek to jesteśmy w POLSCE, później w europie,

    1. Wikary pisze:

     Daruj sobie debilne epitety każdego prawdziwego piskatola, jak masz chęć przelewaj całą wypłatę rydzykowi Albo jeszcze weź kredyt, podobno mamy demokracje i każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie nawet jeśli jest całkowicie różne od Twojego. Czemu właśnie w takich dyskusjach z takich gorliwych „katolików” wychodzi tyle nienawiści i zaczyna się plucie jadem na wszystko i wszystkich o odmiennym zdaniu gdzie katolicki szacunek i miłosierdzie ? Czy moze jak to ktoś już wcześniej skomentował byłeś/łaś w pzpr A teraz baldachim nosisz……

     1. OB pisze:

      Jednak jesteś ograniczony umysłowo i to strasznie chłopaku. Niestety mamy demokrację i takie osoby jak ty maja prawo głosu. To jest przerażające !!!!!

    2. grzesiek pisze:

     co ma wiara wspolnego z tym jak zachowuja sie katolicy jeden drugiemu nóż w plecy

    3. aga pisze:

     Za to Pan/Pani OB bardzo skrupulatnie omija w piśmie świętym teksty o miłosierdziu Bożym.
     To może przypomnijmy:
     „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku?” Mt 7,1-3

   2. ANETA pisze:

    PO CO GOŚCIU UBLIŻASZ NAZYWAJAC SIE WIKARY , TY CZŁOWIEKU NIE MASZ POJĘCIA O CZYM MÓWISZ , NIE KOMPROMITUJE SIE

    1. Wikary pisze:

     Mogę się nazwać jak mam ochotę , Masz rację nie wiem o czym piszę , termometry kalendarzyki , masturbacja to grzech . Pewnie jeszcze bociany pszczółki i inne rewelacje średniowiecznej inkwizycji.

 16. Wikary pisze:

  Lekarz już był ? Przetkal kanały jadowe ? Nie napluj sobie jadem w oko .

 17. KAMIL pisze:

  Sytuacja, ta miała miejsce w kościele O Bernardynów. I nie powinna w ogóle mieć miejsca. Uważam, że każdy czlowiek bez względu na to jaki rodzaj śmierci wybierze należny mu jest szacunek i godny pochowek, bo to Bóg nas najlepiej zna i On też wie dlaczego obrano taki rodzaj <tragiczny śmierci. Jakiś czas temu sam pochowałem dwóch moich ministrantów. Wybrali śmierć samobójczą, a byli naprawdę wspaniałymi ludźmi. Obaj chłopcy mieli piękny pogrzeb z kazaniem. w takich wypadkach rodzina przeżywa traumę i należy się jej wsparcie. Rodzina tego chłopaka powinna też otrzymać wsparcie, pomoc, dobre słowo. Przykre to, że tego nie otrzymała. Szukano innego kapłana żeby pochował. Wstyd mi za tych którzy nie potrafili w tak tragicznej chwili okazać krzty człowieczeństwa. Kolejny fakt dziecko nie jest dzieckiem grzechu. Zawsze jest ono i powinno być owocem <najpiękniejszym owocem miłości. Nawet gdy rodzice nie są związani sakramentalnie ,pozdrawiam.

 18. Kamil, a nie przyszło ci do głowy że przyczyna odmowy była inna? A może ten człowiek nie chodził do kościoła, obrzędy i sakramenty były dla niego bez znaczenia? Czym w takim przypadku byłby pogrzeb kościelny? Przedstawieniem, teatrem, w którym gość w sukience macha nad trumną mokrą miotełką, ale po co? Ano po nic. A to chyba nie ma być „po nic”…

  1. Wikary pisze:

   A zastanawiasz się czemu coraz więcej ludzi nie chodzi do kościoła ?

  2. aga pisze:

   Rodzina juz raz przeszła tragedię.Każdy kto znał tego chłopaka, wie ze nigdy nie pogodził się z sytuacja, ktora miala tam miejsce. Po takich przejściach nie jeden by się załamał. Na każdej mszy za dusze jego mamy był obecny. A do sądu nad nim ma prawo tylko Pan Bóg.Tylko Bóg wie co miał w sercu i co nim kierowało, tym bardziej, że pozostawiono ich samych sobie po takiej tragedii. My możemy tylko pomóc rodzinie, która została wśród nas.

 19. maros pisze:

  Panie ,,Wikary” nie mów za innych, mów za siebie, to o chodzenie w ogóle nie chodzi. Jest kilka warunków, które trzeba akceptować i wyznawać za życia, co by do kościoła należeć i pochowanym być po Bożemu i tyle i jak widać aż tyle.
  Martwisz się pan o frekwencję w kościele? zostaw to pan innym, przecie ty nie wierzysz.
  Nie chodzą bo i po co? Widocznie nie chce im się.Wolna wola w tej ,,sekcie” obowiązuje, list nikt nie robi podpisów nie zbiera.
  Chciałeś uczestniczyć w przedstawieniu? to do warszawki tam są takie np; w ateneum, podobno frekwencja tam 100%, będziesz kontent z niej. A zapomniałem przecie ty tam od dwóch lat jeździsz,po co? Podobno szkaradne kot – y(d) łapiecie i tą zarazę po Polsce rozwozicie. I stąd mamy wszędzie sieroty PO PRL-u, żyły tam w kupie to musieliście ją ruszyć i smród na całą Ojczyznę a nawet i w brukselce ją niektórzy z wyrobionym powonieniem czują. Oj panie ,,wikary” bawicie się brzydko oj bardzo brzydko. A tu wiosna trochę innych przyjemniejszych zapachów człowiek by powaniał no nie ?

  1. Wikary pisze:

   Hmm a może niektórzy nie chodzą by bezmyślnie postać godzinkę I iść do domu. Może słuchają ze zrozumieniem i mają dość hipokryzji z ambony czy ciągłego mieszania się kościoła w politykę ? Niestety to jest tylko odsetek na podkarpaciu jaki widać przy każdych wyborach , a jeśli Kościół jest apolityczny czemu nie wypowie konkordatu ? Czyżby kasy brakło A ponoć to służba ?

   1. maros pisze:

    Jestem katolikiem, w moim imieniu i w imieniu wszystkich katolików a jest nas spora grupa no załóżmy 35 procent społeczeństwa zawarto konkordat .Tobie wikary on nie potrzebny więc zamilcz – przecie umowę z anielą macie.
    Wiesz ty co to polityka- wnioskuje że niestety nie. Polityka mój kochany to dbanie o wspólny interes narodu, tak więc kto Polak wszyscy o ten interes musimy dbać, także i księża.
    Niestety, niektórzy dbają tylko o własny interes, a niektórzy z głupoty lub z zaprzaństwa promują i dbają o interes naszych odwiecznych wrogów. Nawoływania do nie zajmowania się polityką należą niestety do stałego repertuaru tej grupki zaprzańców.
    MOJE HASŁO NA DZISIAJ I PO WSZE CZASY; – ZAJMUJMY SIĘ KOCHANI POLITYKĄ ,MÓWCIE O POLITYCE WYMIENIAJCIE SIĘ POGLĄDAMI A BĘDZIE W NASZEJ OJCZYŹNIE CORAZ LEPIEJ TAK NAM POMÓŻ PANIE BOŻE WSZECHMOGĄCY I WSZYSCY ŚWIĘCI.
    Oto moja i moich współbraci w wirze tz. polityka, chcesz ten głos uciszyć a gdzie ta Twoja demokracja? już zapomniałeś o niej. To kocia demokracja, rodem z warszawki, oj biedni Wy sieroty po jedynie słusznym wodzu oj biedni.

 20. Piotr pisze:

  A propos samobójców. Z punktu widzenia medycyny człowiek w chwili popełniania samobójstwa jest człowiekiem chorym psychicznie. Idąc tym tropem księża odmawiają pogrzebu samobójcy dlatego że był chory. Zupełny nonsens, ale nie jedyny w kościele rzymskokatolickim.

  1. maros pisze:

   Obłudnicy – za wszelka cenę wykazują, ze katolików coraz to mniej – ok. Żonglują skalą w procentach 40/50/60/70/ 80 lecz więcej absolutnie nie przyznają. Zauważam ciekawy paradoks mianowicie; Podobno jest nas czyli katolików załóżmy minimum np 40%, ale ciekawe? prawie 100 procent chce być pochowanym w/g obrzędu katolików.
   Patrząc na te pochówki to mamy 100% katolików – ciekawe to no nie? Wikary / Piotr? co wy na to?
   Czy to nie objaw jakiejś choroby o której to chorobie tak licznie rozpisujecie się w dyskusjach szukaliście jej a ona w waszych szeregach? hi hi. Czyli dochodzę do wniosku myślicie tak oto; walczę z religią, ale jak polegnę to proszę Was pochowajta mnie na wszelki wypadek po katolicku ot czort miesza i karty rozdaje.

   1. Wikary pisze:

    Mnie ciekawi jakby te statystyki wyglądały jakby chrzest był w wieku powiedzmy 18czy 20 lat był własnym świadomym wyborem Tak samo 1 komunia I reszta sakramentów ? Ja nie mam nic przeciw wierze i jeśli Kościół tez Bedzie tylko od wiary , i ducha jestem za tylko że wtedy skończy się złoto kapiace z ołtarzy i życie w przepychu….

    1. jam pisze:

     Skoro nie wierzysz to co Cię to wszystko obchodzi ?

    2. ANETA pisze:

     CZYŻBY NOWOCZESNA Z KODEM ZABRAŁĄ GŁOS , WARA IM OD KOŚCIOŁA , NA CZARNY MARSZ WASZA DROGA

   2. Piotr pisze:

    Ależ nikt nie walczy z religią 🙂 Przez walkę z religią rozumiem zamykanie kościołów, zakaz praktyk religijnych itp. Krytyka obłudy i hipokryzji to nie jest walka z religią. Wierzcie sobie w co chcecie tylko nie narzucajcie tego innym i nie róbcie z Polski państwa wyznaniowego. Większość przypadków, gdzie religia miesza się z polityką dochodzi do przelewu krwi.

    1. Wikary pisze:

     Nareszcie ktoś mądrze napisał , islamiści terroryzuja karabinem i bombami A u nas pislamiści krzyżem . Powiedz czy napisz coś nie po ich myśli chociaż to prawda to plują jadem i nienawiścią niby w imię wiary….

     1. Ty człowieku jesteś idiotą czy tylko udajesz? Jeżeli porównujesz to co robią terroryści islamscy na zachodzie, do sytuacji u nas to, wypadałoby ci tylko życzyć żebyś tam pojechał i przekonał się na własnej d… jak to jest być ofiarą zamachu. Ale ci tego nie życzę bo nikomu źle nie życzę, choć wiem że inaczej prawdopodobnie nie zrozumiesz jak głupio piszesz…

 21. Mieszkaniec0005 pisze:

  Opisane okoliczności pogrzebu to stek oszczerstw. Rodzina sama zażądała możliwości celebracji Mszy żałobnej i obrzędów pogrzebowych w parafii Ducha Świętego, proboszcz od Św. Barbary wypisał zezwolenie i tyle. Żadnej odmowy ze strony przeworskich bernardynów nie było…

 22. podaj login pisze:

  5o lat temu Tiszner pisał że nawiedzony pleban zrobi wiecej zła wśród wiernych niż jawno grzesznica. Przecież w Przeworsku mieliśmy i mamy takie czasy że wierni przenosili sie z chodzeniem na msze do wybranego kościoła. Znam takich co chodzą na msze w sobotę wieczorem żeby nie słuchać nawiedzonych księży. Niestety wina leży po stronie społeczeństwa czyli nas ,przecież księża to są nasze dzieci ,bracia sąsiedzi uczymy ich w naszych szkołach , traktujemy ich jak święte krowy. Jeszce jak do tego dodamy że nie ponoszą konsekwencji w łamaniu prawa to nawet najpokorniejszy sługa Boży tak traktowany może zbzikować. Jednemu to przechodzi a drugiemu pozostaje do końca.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny