Powrót

Uwaga na dzikie zwierzęta

Maj 10, 2017

W ostatnim czasie na drogach naszego powiatu niemal każdego dnia dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem dzikiej zwierzyny. Kierujący muszą się liczyć z zagrożeniem z ich strony, gdyż mogą gwałtownie wbiec na jezdnię i doprowadzić do wypadku. Apelujemy o ostrożność!


Coraz częściej na drogach naszego powiatu dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Na pewno większe ryzyko „spotkania się” z dzikim zwierzęciem na drodze mamy w pobliżu lasu i w porze nocnej. Należy pamiętać, że są też miejsca, gdzie o każdej porze dnia i nocy może wejść lub wbiec nam na drogę „nieproszony gość”. Niestety takie spotkanie ze zwierzęciem może zakończyć się tragicznie.

 

Co robić, aby uniknąć tego typu niebezpieczeństw? Zachować ostrożność, niekiedy szczególną, gdy widzimy oznakowanie znakiem „Dzikie zwierzęta”. Należy też uważać w okolicach zalesionych, łąkach lub gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą.

 

Kilka rad od Policji:

Na drodze zachowaj ostrożność! – najczęściej do zdarzeń drogowych z dzikim zwierzęciem dochodzi jesienią i wiosną, po zmroku lub o zmierzchu, na drogach wiodących przez lasy lub w pobliżu łąk. Jednak to nie jest reguła! Dzikie zwierzę możemy spotkać nawet w mieście, gdzie ma takiego oznakowania. Jeśli widzimy zwierzę znajdujące się w pobliżu drogi należy od razu zwolnić. Nigdy nie wiemy, czy nie spróbuje ono w ostatniej chwili wbiec na drogę.


Zwolnij, a nawet jeśli jest taka potrzeba zatrzymaj się! – Jeśli widzisz na drodze zwierzę, zwolnij, ale nie hamuj gwałtownie. Nie wiesz, czy z tyłu nie jedzie rozpędzona ciężarówka. Zanim ostro zahamujesz, upewnij się, że będzie to bezpieczne.  


Nie omijaj gwałtownie „intruza” na drodze – wykonany gwałtownie manewr przy dużej prędkości kończy się najczęściej utratą panowania nad samochodem. W pośpiechu „odbijamy” i nie upewniamy się, czy robimy to bezpiecznie. Niekiedy taki manewr kończy się w rowie. Gorzej, jeśli gwałtownie zjeżdżamy na przeciwny pas ruchu, gdzie właśnie jedzie rozpędzone auto. Takie zdarzenia niestety często kończą się tragicznie.


Jeśli  już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiego zwierzęcia, należy pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć miejsce kolizji przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego oraz włączenie świateł awaryjnych. Jeśli na  drodze zostało ranne zwierzę należy powiadomić  odpowiednie służby. Najprościej poprosić policję o zawiadomienie służb leśnych, w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięciu go z drogi.

 

rj

KPP Przeworsk


4 myśli na temat “Uwaga na dzikie zwierzęta”

 1. Szyszko napisał(a):

  Wystrzelać dzikie zwierzęta i nie będzie wypadków. Tak jak się wycina drzewa przy drogach bo to drzewa wpadają na auta A nie auta na drzewa.

  1. maros napisał(a):

   Płacę podatki (niestety wysokie).
   Dlatego wymagam od pobierających je:
   – bezpieczeństwa zewnętrznego (temat nie na dzisiaj)
   – bezpieczeństwa wewnętrznego;
   I tak drzewa powinny rosnąc ale w lesie na pewno nie w pasach drogowych i poboczach- tego żądam, żadnych drzew tam (dobry przykład drzewo na drodze które wyrosło BORO-wcom – nie byłoby drzewa nie byłoby sprawy).
   Co do dzikich zwierząt daje się zauważyć ich niekontrolowany wzrost liczebności na polach, stąd wzrost wypadów drogowych z ich udziałem. Czy policzył ktoś szkody w uprawach rolniczych?
   PODSUMOWANIE NA DZISIAJ JAK HASŁO JEDYNIE SŁUSZNEJ PARTYJI hi hi;
   DRZEWA I SARNY DO LASÓW a będzie git.

   1. a napisał(a):

    drzewa nie wpadaja na auta , tak samo jak predkosc nie zabija tylko głupota ja tam wolę jechać drogą z drzewami niż przez pustynie. Na zachodzie tez była moda na wycinke przy drogach po latach sie obudzili i sadza od nowa

    1. maros napisał(a):

     To życzę szerokości pomiędzy drzewami. Sadźmy je (nie topole ) ale nie w pasie drogowym. Dawniej sadzono je dla ochłody dla koni i woźniców. Ja tam wole jechać pustynią i dojechać do lasu gdzie mogę je podziwiać.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny