Powrót

Awansują i od początku sezonu klepią biedę

Listopad 8, 2016

GMINA PRZEWORSK. Drużyna z awansem to drużyna z problemami finansowymi

Dlaczego drużyna piłkarska, która awansuje z niższej do wyższej klasy musi od początku sezonu borykać się z problemami finansowymi, choć na działalność sportową wiejskich klubów przeznaczone są środki, które powinny wystarczyć na działania sportowe?


Jak wygląda ten problem i czego dotyczy pytaliśmy w Gminie wiejskiej Przeworsk. O tej dość absurdalnej sytuacji, która ma miejsce w tej gminie od dłuższego czasu rozmawiali również Radni. Na sesji padło kluczowe i zasadne pytanie; dlaczego do tej pory nie podjęto uchwały,  która by w jakiś sposób regulowała finanse drużyn awansujących i spadających, (mowa o A i B klasie)? Wiadomo, że drużyna, która spada nie potrzebuje tylu pieniędzy co drużyna która awansuje. Choć może potrzebuje, ale ustawowo utrzymanie drużyny w wyższej lidze kosztuje więcej, dlaczego zatem nie ma ruchomego budżetu regulowanego w zależności od utrzymania się drożyny w A czy B klasie, jej ewentualnego spadku bądź awansu?

-To straszne, kiedy drużyna z B klasy awansuje do A klasy i na dzień dobry zostawia się ją z  kilkutysięcznym długiem. Dlaczego do tej pory nikt się nad tym nie pochylił i czy problem, zostanie  rozwiązany w przyszłości? – pytali radni.GMINA PRZEWORSK.Awansuja i od poczatku sezonu klepia biede_VK
Radni Gminy Przeworsk nie mogą zrozumieć dlaczego w tak błahej sprawie jak przesunięcie środków dla awansujących drużyn stanowi problem. Wszak, Pieniądze dla klubów są wypłacane w ratach, a nie jednorazowo.

Z tą kwestią zwróciliśmy się do Gminy Przeworsk, odpowiedzi udzieliła nam Teresa Wielgos, sekretarz Gminy Przeworsk – Kwestia ta oparta jest na przepisach zawartych w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie oraz prawa miejscowego tj. Uchwała Nr XXX/183/2014 Rady Gminy Przeworsk z dnia 5 marca 2014 roku „w sprawie określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu na terenie Gminy Przeworsk”. Niniejsza uchwała reguluje warunki i tryb finansowania rozwoju sportu przez Gminę Przeworsk organizowanego przez kluby sportowe działające na obszarze gminy. Wsparcie finansowe klubów następuje poprzez udzielenie dotacji celowej, która jest przeznaczona na dofinansowanie zadania służącego realizacji celu publicznego jakim jest rozwój i poprawa wszelkich form aktywności fizycznej oraz służyć mają osiągnięciu wyników sportowych na wszelkich poziomach(…). Kluby otrzymują dotację na konkretne działania zawarte w ofercie, którą składają w otwartym konkursie ofert. Wniosek klubu zawiera sprecyzowane działania i określony budżet, który nie może być dowolnie zmieniany i zwiększany. Klub realizuje swoje zadanie na podstawie umowy o dotację. „Ruchomy budżet” jest pojęciem wysoce abstrakcyjnym i nie funkcjonuje w obszarze wydatków środków publicznych. Rekapitulując problem finansowania drużyn piłkarskich został wyjaśniony na sesji Rady Gminy Przeworsk w dniu 28 października br. Z naszej strony zostaną podjęte działania mające na celu zapewnienie sprawnego funkcjonowania JST w tym obszarze – usłyszeliśmy.Artykuł ukazał się w Super Nowościach
3 myśli na temat “Awansują i od początku sezonu klepią biedę”

  1. G pisze:

    Ja mam lepsze pytanie. Jaki jest sens wydawania pieniędzy na drużyny a b czy c klasowe które nawet nie posiadają drużyn juniorskich? Co taka drużyna daje polskiej piłce? Grałem w takich drużynach i doskonale wiem że to strata państwowych pieniędzy. Ludzie przychodzą na kacu grają stare dziady którzy nie mają żadnej przyszłości tylko po to by się poruszać w niedziele. A przecież można grać wieczorem na orliku z ekipą za darmo. Nie trzeba robić drużyn które biorą średnio po 10tyś na sezon i nic z tego nie wynika. Zrozumiałbym gdyby te drużyny szkoliły w jakiś sposób młodzież ale większość tego nie robi.

  2. Leoś pisze:

    Słuszna opinia poprzednika. Dać pieniądze na młodzież i inne sporty a nie marnować na wątpliwych kopaczy. Tyle sportów/klubów indywidualnych z młodzieżą i dziećmi boryka się z problemami finansowymi

  3. podaj logi pisze:

    Nalezalo by jeszcze zapytać po co nam tyle okregowych związkow ,może senator Golba by zaproponowal reorganizacje darmozjadow i oplat .Proponuje podac oplaty jaka placa kluby wiejskie ,mysle że wójt gminy i senator po lini partyjnej mogą sobie pogadać na ten temat .Gmina daje niby pieniądze na sport a zjadają kase działacze typu pan Golba.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny