Powrót

Aurelia koordynatorką innowacyjnego projektu

Październik 22, 2016

Aurelia Wach naszym Czytelnikom powinna być znana jako Redaktor Naczelna portalu „Twoje miasto Przeworsk”, jednak socjolog z wykształcenia, grafik z powołania zawodowo zajmuje się marketingiem i PR w Speedway Stali Rzeszów. W mijającym tygodniu Aurelia odniosła swój wielki zawodowy sukces, otóż odbył się pierwszy w Polsce wernisaż dotyczący Żużla w Sztuce. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Przeworszczanka podejmowała wiele inicjatyw, które wieńczył sukces. Tak było i tym razem. Długie miesiące przygotowań i koordynacji projektu zakończyły się wspaniałym wernisażem, a prace z wystawy będą pokazywane w całej Polsce. Wszak to pierwszy taki projekt. Żużel jeszcze nigdy nie istniał na obrazach, dzięki między innymi Aurelii właśnie jest!Pomysł zorganizowania projektu żużel w sztuce wyszedł od mojego prezesa Andrzeja Łabudzkiego, który inspirację odnalazł w jednej z Galerii na wystawie zupełnie niepowiązanej ze sportem- powiedział Aurelia Wach w audycji Polskiego Radia Rzeszów po wernisażu. Po przeanalizowaniu tematu w klubie, stwierdziliśmy, że jest to wysoce innowacyjny koncept, a takie połączenie dwóch tak różnych dziedzin życia społecznego może zaowocować stworzeniem czegoś niebanalnego i inspirującego– relacjonowała koordynatorka projektu. Obie te dziedziny bazują na ludzkich emocjach, czyli de facto dużo je łączy z tym, że żużel to emocje stricte sportowe czyli przede wszystkim adrenalina, doping, rywalizacja, a sztuka zmusza nas do kontemplacji, zatrzymania pobudza nasze zmysły wyzwalając całą paletę emocji- podsumowała A. Wach.DSC_2107
Fot. Piotr Woroniec JR.  Na wystawie mamy dzieła typu fotorealizm, ale też abstrakcję zmuszającą usilnie do kontemplacji i zatrzymania.Do współpracy zostali zaproszeni młodzi adepci sztuki z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ci sprawdzili się fenomenalnie. – Inspirujące w całym tym projekcie jest świeże spojrzenie na sport żużlowy oczami artystów. Oni pokazali nam zupełnie inny aspekt czarnego sportu, wręcz tchnęli w niego ducha- mówiła o młodych artystach Aurelia. – Projekt był wyzwaniem dla nas wszystkim a przede wszystkim dla artystów, którzy nie mają do czynienia na co dzień ze sportem. Cieszę się ogromnie, że Prodziekan Wydziału Sztuki UR prof. Marek Olszyński i Prezes ZPAP Okręgu Rzeszowskiego Piotr Woroniec podjęli rzuconą rękawice bo efekt przeszedł oczekiwania nas wszystkich– podsumowała Koordynatorka.


DSC_2138
Fot. Piotr Woroniec JR. Aurelia Wach zaprasza wszystkich miłośników czarnego sportu na wystawę w Rzeszowie, która na Podkarpaciu będzie do obejrzenia do końca listopada. Potem czas na inne polskie miasta.I etap projektu polegał na zapoznaniu się studentów i artystów z czarnym sportem. Odwiedzali stadion żużlowy przy ul. Hetmańskiej podczas meczów i treningów, by poczuć w sposób, czasami dosłowny ideę żużla. Doświadczyć zapachu spalonego metalnolu, usłyszeć ryk odpalanych motocykli czy porozmawiać z ekipą Speedwaya. Dla artystów było to bardzo istotne doświadczenie, które miało ich zainspirować do tworzenia. Aurelia Wach obserwowała młodych artystów od samego początku ich pracy. – Mnie zainspirowała studentka, która na stadion przyszła ze słoikiem z zamiarem nasypania do niego „żużla” z toru by jak stwierdziła mogła poczuć ten sport mocniej. To wszystko pokazuje nam jak różnie możemy interpretować i odczuwać czarny sport, który ostatecznie artyści namalowali tak, że osoby związane z żużlem łapały się za gardła ze wzruszenia- relacjonowała A. Wach.


Wernisaż wystawy Żużel w Sztuce odbył się 19 października w rzeszowskiej Galerii r_z ZPAP przy ulicy 3 maja 16.

DSC_2210

Fot. Piotr Woroniec JR

DSC_2165

Fot. Piotr Woroniec JR

DSC_2164

Fot. Piotr Woroniec JR

DSC_2163

Fot. Piotr Woroniec JR

DSC_2161

Fot. Piotr Woroniec JR

DSC_2156

Fot. Piotr Woroniec JR

DSC_2155

Fot. Piotr Woroniec JR

DSC_2116

Fot. Piotr Woroniec JRBO


Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Heron maszyny Kucab