Powrót

Półmaraton dla Powstańców Warszawy

Sierpień 4, 2015

GNIEWCZYNA, PRZEWORSK. Bieg Montera

Pond 250 osób wzięło udział w półmaratonie, który odbył się 1 sierpnia, by uczcić pamięć Powstańców Warszawskich, którzy w 1944 roku oddali życie za Polskę. Dystans jak pokonali biegacze to 21 km 97 m.

20150801_195037
I Bieg Montera, był swoistym hołdem dla gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Powstania Warszawskiego. W Gniewczynie Łańcuckiej, gdzie urodził się nasz wielki bohater (16 czerwca minęła 120 rocznica jego urodzin, zmarł w 1960 roku w Waszyngtonie- przyp autora) rozpoczął się półmararaon. Spod pomnika Chruściela, gdzie oficjalnie oddano mu część i złożono kwiaty wyruszyli biegacze.

20150801_190942


– To pierwszy tego typu bieg. Chcemy złożyć hołd generałowi, który wychował się naszych stronach, a także uczcić kolejną, siedemdziesiątą pierwszą rocznicę Powstania Warszawskiego – mówi Łukasz Mróz z firmy usługowo-turystycznej Gametours, która organizuje bieg.

Gdy wybiła godzina „W” w Gniewczynie zabrzmiały syreny, następnie jak w większości miast Polski nastąpiła minuta ciszy. Bieg oficjalne rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego. Biegacze mieli do przebiegnięcia ponad 21 km. Od Gniewczyny ruszyli w stronę w stronę Jagiełły, Chałupek, po czym dotarli do Przeworska. Tam trasa ciągła się ulicami Chruściela, Łakową, Gorliczyńską, Konopnickiej, Ablewicza, Kościelną. Meta mieściła się na rynku. Jako pierwszy przekroczył ją Radosław Kłeczek z czasem 72 min. Pierwszą panią, która zameldowała się na finiszu była Katarzyna Golba, która na przeworskim rynku pojawiła a się zaledwie 10 minut po zwycięzcy.

SDC14122

W biegu udział wzięli zawodnicy z całej Polski. W szranki stanął min. Andrzej Żak z Przeworska, który porusza się na wózku, a na co dzień jest vicedyrektorm Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Przeworsku. Biegacz, który od kilkunastu lat uczestniczy w maratonach boso. On przybiegł na metę ostatni, ale witany był jak zwycięzca. Bowiem fakt, że zamykał peleton wiązał się z tym, iż podczas trasy zatrzymał się, robił sobie zdjęcia z kibicami i opowiadał o swoim bieganiu bez butów. Honorowo na starcie pojawili się lokalni włodarze. Koszulki biegaczy ubrali min. Agnieszka Zakrzewska, sekretarz UM Przeworska, Mieczysław Golba, poseł na Sejm RP, burmistrz miasta Przeworska Leszek Kisiel, wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec.

20150801_195543
 Burmistrz miasta Leszek Kisiel zapowiedział, iż Bieg Montera na stałe wpisze się w kalendarz miejskich imprez.


Artykuł ukazał sie w Super NowościachCopyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny