Powrót

Druhowie spotkali się z Jadwigą Chruściel

Sierpień 8, 2015

Harcmistrzyni Jadwiga Chruściel, córka generała Antoniego Chruściela pochodzącego z Gniewczyny Łańcuckiej podczas swojej wizyty na Podkarpaciu znalazła czas, aby spotkać się z druhami, którzy spijali z jej ust powstańcze historie, oraz zadawali pytania dotyczące ojca- bohatera narodowego, który podpisał rozkaz rozpoczynający Powstanie Warszawskie.

DSC_0017

Spotkanie zostało zaaranżowane z pomocą Barbary Tytuły, dyrektorki Zespołu Szkół w Gniewczynie łańcuckiej im. Gen. Antoniego Chruściela, oraz z inicjatywy druha Łukasza Mroza. Pani Jadwiga pojawiła się w przeworskim ZHR o 17.00, czyli dokładnie w tym czasie, kiedy siedemdziesiąt jeden lat temu 1 sierpnia rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, w którym czynny udział brała Pani Jadwiga (Pseudonim. „Kozaczek”) , była wówczas łączniczką, jej starsza siostra Wanda (Pseudonim „Kalina”), oraz przede wszystkim ich ojciec Antoni Chruściel. Wielu znany jako „Monter” był komendantem Okręgu Warszawskiego AK i dowódcą Powstania.

DSC_0012


Mimo, iż Jadwiga Chruściel (ur. 25.06.1928) zrobiła już bardzo dużo zarówno dla polskiego harcerstwa, jak i dla tego poza granicami kraju ( ZHP PGK -Związek Harcerstwa Polskiego Poza Granicami Kraju –przyp. autora) to do dnia dzisiejszego nie przestała być czynną druhną i do takiej postawy namawiała młodych harcerzy w Przeworsku.


DSC_0009


Bieg Montera

Jadwiga Chruściel mocno chwaliła inicjatywę Harcerzy i Przeworskiej Grupy Biegowej, której owocem był Bieg Montera, zorganizowany 1 sierpnia 2015 roku (http://mojprzeworsk.pl/polmaraton-dla-powstancow-warszawy/). Córka generała objęła honorowy patronat nad imprezą, ale tego dnia nie mogła osobiście pojawić się w Gniewczynie i w Przeworsku co nadrobiła 7 sierpnia. Od harcerzy, którzy zabezpieczali półmaraton dostała zestaw, jaki otrzymywał każdy biegacz, a od Łukasza Mroza, jednego z inicjatorów biegu: medal i statuetkę zwycięzcy, jaką wręczono najlepszym na mecie.

DSC_0012

Jadwiga Chruściel, w Powstaniu Warszawskim łączniczka,

Stopień strzelec.

Imiona rodziców Antoni – Waleria z domu Strońska

Oddział; Warszawski Okręg Armii Krajowej – I Obwód „Radwan” (Śródmieście) – sztab

Szlak bojowy

Śródmieście Północ

Losy po Powstaniu

Niewola niemiecka – jeniec Stalagu XI B Fallingbostel, następnie w Oflagu IX C Molsdorf (ordynans).

Numer jeniecki

140052

DSC_0003


Losy po wojnie

Po wyzwoleniu obozu jenieckiego trafiła do ośrodka werbującego do polskiej marynarki ( Pomocnicza Morska Służba Kobiet) Przez Francję i Anglię wyjechała do Szkocji. W Szkocji zapoznała się z harcerstwem. W 1947r. złożyła przyrzeczenie. Po przeprowadzce do Londynu prowadziła drużynę wędrowniczek „Jantar” a w 1951r. objęła funkcję Hufcowej Hufca „Bałtyk”. W 1956r. wyemigrowała do USA. W Stanach Zjednoczonych włączyła się do pracy harcerskiej prowadząc przez 3 lata Hufiec Podhale w Nowym Jorku. W okresie 1969-1973 była dwukrotnie wybrana Komendantką Chorągwi. Opracowała i wydała szereg podręczników: „CO drużynowa zuchów powinna wiedzieć”, „Wędrowniczki”, „JAK prowadzić drużynę harcerek”, „Sprawności Harcerek”, „Tropicielka”. Od 1962 r. mieszka w Nowym Jorku* (Pani Jadwiga ponownie wróciła do Warszawy dwa lata temu, nie odzyskała posiadłości rodzinnej w Rembertowie, aczkolwiek po staraniach świadków historii z Gniewczyny, którym na sercu leżał los rodziny „Montera” od prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz otrzymała mieszkanie, które może dożywotnio wynajmować w jednej z dzielnic stolicy).


Beata Olejarka

Więcej przemyśleń i sentencji dotyczących Powstania Warszawskiego, samej Warszawy, Przeworska, Gniewczyny i życia w Stanach, oraz wspomnień dotyczących ojca Antoniego Chruściela Pani Jadwigi Chruściel już wkrótce.

*http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/


DSC_0007 DSC_0013 DSC_0015 DSC_0027 DSC_0026 DSC_0034
DSC_0035 DSC_0036 DSC_0042 DSC_0053


Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny