Powrót

Cenny nabytek muzeum doczekał się konserwacji

Lipiec 2, 2014

Dodge to bojowy samochód pożarniczy, który był używany od początku lat 60. XX w. przez ochotnicze straże pożarne, m.in.: OSP Pruchnik, OSP Kańczuga i OSP Świętoniowa. Po dwudziestu latach służby w 1987 r. trafił do zbiorów Muzeum w Przeworsku. Teraz dostanie nowe życie.

przeworsk_konserwacja dodge'a_bo_2263_fot

Konserwacja samochodu poprawi jego estetykę, pozwoli też na zabezpieczenie oryginalnych części przed procesem degradacji. Przede wszystkim będzie ona polegała na wymianie tych części, których nie da się przywrócić do stanu używalności zgodnie ze specyfikacją amerykańskiej firmy Chrysler. Samochód nigdy nie był pokazywany w ramach ekspozycji stałej muzealnego Działu Historii Pożarnictwa ze względu na zły stan zachowania. Odrestaurowany będzie stanowił jeden z ważniejszych eksponatów przyciągających uwagę zwiedzających muzeum. – Ten muzealny zabytek, a także unikat w skali kraju wzbogaci stałą ekspozycję Działu Historii Pożarnictwa. Będzie mógł także uświetnić imprezy odbywające się w naszej placówce. Posiada udokumentowaną historię i stanowi jeden z nielicznych tego typu pojazdów znajdujących się w muzeach pożarnictwa w Polsce. Konserwację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Wojciech Kruk z Działu Historii Pożarnictwa Muzeum w Przeworsku.

przeworsk_konserwacja dodge'a_bo_2263_fot__
Amerykański dodge, niegdyś samochód wojskowy, potem „polski wóz strażacki” służący jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej. Teraz jeden z cenniejszych nabytków Muzeum w Przeworsku.

Samochód marki Dodge WC 51, ¾ tony, z napędem na cztery koła wyprodukowany w latach 1943 – 1944 w Stanach Zjednoczonych był dostawą z przydziału UNNRA – organizacji międzynarodowej utworzonej w 1943 r. w Waszyngtonie z inicjatywy USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Chin w celu udzielania pomocy obszarom wyzwolonym w Europie po II wojnie światowej. Choć był to samochód wojskowy, to po przystosowaniu go do celów strażackich został wyposażony w podstawowy sprzęt gaśniczy, węże oraz motopompę. Umieszczone po obu stronach skrzyni ładunkowej ławki pozwoliły przewozić do akcji nawet 8 strażaków.  

Beata Olejarka


Artykuł ukazał się w Życiu Podkarpackim dnia 25 czerwca br.


http://www.zycie.pl/informacje/Przeworsk/2743,Cenny-nabytek-muzeum-doczekal-sie-konserwacji.html


Jedna myśl na temat “Cenny nabytek muzeum doczekał się konserwacji”

  1. Mi jest smutno jak przechodzę koło tego muzeum pożarnictwa. Zarośnięte to to wszystko, zaniedbane, jakieś wozy stoją na zewnątrz brudne i już w nich chyba drzewka małe rosną

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Heron maszyny Kucab