Powrót

By woda już nie zagrażała mieszkańcom

Czerwiec 10, 2014

Miejscowość Siedleczka w gminie Kańczuga już w przyszłym roku doczeka się zbiornika retencyjnego na Mleczce. Na rzece wybudowana zostanie zapora czołowa o wysokości 8 metrów, która będzie w stanie zatrzymać falę powodziową o natężeniu około 100 metrów sześciennych wody na sekundę. Budowa będzie kosztowała 32 miliony złotych.

przeworsk_by woda już nie była straszna_bo_1710_fot
Zbiornik retencyjny w Siedleczce będzie chronił mieszkańców przed powodzią. Takich przeciwpowodziowych inwestycji na Podkarpaciu ma być więcej.


 

Powstający zbiornik ma chronić mieszkańców Siedleczki i okolic przed Mleczką, która z pozoru jest rzeką spokojną, ale nie raz pokazała już swoje groźniejsze oblicze. To jedna z pierwszych tego typu inwestycji na Podkarpaciu. Kolejne powstaną niebawem w trzech innych miejscowościach. Ludzie, którzy mieszkają nieopodal rzeki, zaznaczają, że żyją w ciągłym strachu. – Jak zapowiadają w telewizji więcej opadów, człowiek nie śpi w nocy, patrzy na rzekę ze strachem, obserwując, czy poziom wody się nie podnosi. To jest żywioł, przed którym nie można uciec. Dobrze, że budują ten zbiornik, to zapewni nam spokojniejszy sen, uchroni przed wodą – komentuje jeden z mieszkańców Siedleczki spacerujący przy budowanym zbiorniku retencyjnym.

Władze samorządowe od lat starały się o budowę takiego zbiornika, gdyż starty, które generuje powódź, liczone są w milionach złotych. Zbiornik retencyjny, który zajmie powierzchnię 60 hektarów, uchroni przed takimi wydatkami, a przede wszystkim zabezpieczy domy, które stoją przy terenach zalewowych. W tej chwili teren jest pogłębiany, usuwane są ogromne ilości ziemi, by woda miała się gdzie rozlać.


Beata Olejarka

Artykuł ukazał się w Życiu Podkarpackim dnia 4 czerwca br.

http://www.zycie.pl/informacje/Przeworsk/2584,By-woda-juz-nie-zagrazala-mieszkancom.html

Portal Informacyjny prowadzony jest pod nazwą – Twoje Miasto Przeworsk. Proszę zapoznać się z regulaminem zamieszczonym w naszym serwisie. Właściciele portalu nie odpowiadają za zamieszczane w nim komentarze oraz posty użytkowników.

 


Copyright 2011 - 2017 Portal MojPrzeworsk.pl
Kucab Heron maszyny